Tablica i kreda nie wystarczą, by wykształcić prawnika

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Wykształcenie prawnika jest tańsze niż inżyniera, ale także niż wykształcenie specjalisty od nauk o rodzinie albo od stosunków międzynarodowych - wynika z projektu resortu nauki. Polemizuje z tym Komitet Nauk Prawnych PAN, który podkreśla, że współczesne studia prawnicze wymagają inwestowania w komputery i systemy informacji prawnej, co jest niemałym kosztem dla uczelni.

21.02.2023

Prof. Krawiec: Książka w dwóch językach... i punkty w ewaluacji też podwójne

Szkolnictwo wyższe

Zdarza się czasem, iż piszemy monografię w języku polskim, wydajemy z numerem ISBN itd., a następnie ją tłumaczymy na język obcy i ponownie wydajemy w tym samym wydawnictwie (z innym numerem ISBN). A zatem mamy jednego autora i tę samą pracę w dwóch różnych językach. Czy praktyka taka jest dopuszczalna? Owszem, ale należy przy tym uczynić pewne bardzo istotne zastrzeżenia.

17.02.2023

Więcej pieniędzy na studia humanistyczne - MEiN zmienia współczynniki kosztów

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji przygotował projekt nowego rozporządzenia o kosztochłonności niektórych kierunków - uwzględni poszerzony katalog dyscyplin naukowych. Ale nie tylko - zasadniczo zmienia się skala określająca koszt kształcenia na poszczególnych kierunkach. MEiN wyszło z założenia, że ta dotychczasowa jest krzywdząca dla kierunków humanistycznych.

16.02.2023

NSA: Ustawa o stopniach naukowych jest i po to, aby hamować turystykę naukową

Szkolnictwo wyższe

Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora habilitowanego może cofnąć złożony wniosek, wskazując na potrzebę umorzenia postępowania habilitacyjnego. Właściwa rada uczelni może jednak wniosku tego nie uwzględnić i procedować dalej, aż do podjęcia stosownej uchwały - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.02.2023

Uczelnia, zwalniając studentów z opłat, nie musi wystawiać PIT-11

PIT Szkolnictwo wyższe

Zwolnienie studentów z opłat semestralnych za kształcenie, w trybie i na warunkach określonych w akcie wewnętrznym uczelni, nie rodzi obowiązku przygotowywania informacji o wysokości przychodów PIT-11. Niedawno opublikowana interpretacja podatkowa potwierdza, że zwolnienie z opłat nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu.

14.02.2023

Nowy dyrektor pokieruje Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Doktor Jacek Orzeł został powołany na pełniącego obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Funkcję tę dr Orzeł sprawuje od 9 lutego br. Jacek Orzeł jest menedżerem, ekonomistą oraz informatykiem ze specjalizacją w tematyce zarządzania bezpieczeństwem i ryzykiem. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie menedżerskie.

13.02.2023

"Porwane" czasopismo sposobem na publikacje z nauk prawnych

Szkolnictwo wyższe

Publikacja naukowa w czasopiśmie o międzynarodowym zasięgu w trzy dni robocze, wliczając w to czas dla recenzentów? Jasne, za jedyne 1500 dolarów – z gwarancją, że recenzje będą pozytywne, choć na ich rzetelność należy przymknąć oko. Coraz częściej widać działania "drapieżnych" wydawców, działających na bakier z prawem. Bywa, że kopiują czasopismo, podszywając się pod jego renomę.

13.02.2023

Petycja - doktorat także z kilku dziedzin nauki

Szkolnictwo wyższe

Nowy model kształcenia doktoranckiego sprzyja tworzeniu rozpraw doktorskich, które przekraczają granice nie tylko dyscyplin naukowych, lecz także dziedzin nauki - wskazuje samorząd doktorantów w petycji skierowanej do Sejmu. Chce zmian w przepisach, które umożliwią tworzenie prac obejmujących dyscypliny w ramach kilku dziedzin nauki.

11.02.2023

Praktyka praktyce nierówna - wśród prawników spór, czy powinna być odpłatna

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Zgodnie z obecnymi przepisami studenckie praktyki mogą być odpłatne i muszą trwać - w przypadku jednolitych studiów magisterskich - minimum 6 miesięcy. Wynagrodzenie za praktykowanie nie jest jednak obowiązkowe, dlatego część kancelarii oferuje praktyki darmowe. Samo środowisko jest w tym zakresie podzielone - część prawników uważa, że to rodzaj szkolenia więc nie powinno się płacić, inni że za każdą pracę należy się godna płaca.

09.02.2023

MEiN przekaże dodatkowe 12 mln zł na zakup dostępu do czasopism naukowych

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki przyzna dodatkowe środki na zakup dostępu do czasopism naukowych - ma to na celu zapewnienie naukowcom dostępu do elektronicznych baz danych oraz czasopism i publikacji naukowych w wersji elektronicznej. To także odpowiedź na głos środowiska naukowego, które zgłosiło postulat utrzymania dostępu do czasopism „Nature” i „Science”.

07.02.2023

Rusza nabór do programu MINIATURA

Szkolnictwo wyższe

Fundusze można przeznaczyć na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze albo konsultacyjne. Naukowcy mogą zdobyć środki na przeprowadzenie działań naukowych, których rezultaty pomogą im przygotować projekty badawcze i następnie ubiegać się o ich sfinansowanie w konkursach NCN.

06.02.2023

Pokrzywdzony przez pracownika uczelni powinien być stroną postępowania dyscyplinarnego

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Gdy na uczelni toczy się postępowanie dyscyplinarne, osoba pokrzywdzona działaniami nauczyciela akademickiego, studenta czy doktoranta nie ma statusu strony - według rzecznika praw obywatelskich należy to szybko zmienić. Podobnego zdania są posłowie opozycji - wskazują, że taki status ma osoba pokrzywdzona w postępowaniu dotyczącym radców czy adwokatów.

03.02.2023

Zespół w PAN pracuje nad reformą Akademii

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Poszukiwanie kompromisów i synergii - tak kierownictwo Polskiej Akademii charakteryzuje nowy etap prac nad nowelizacją ustawy o PAN. I dodaje, że nowo powstały zespół do spraw nowelizacji tej ustawy przygotuje rozwiązania systemowe wzmacniające rolę Akademii. Projekt będzie poddany dodatkowym konsultacjom w ramach obu filarów PAN – w korporacji członków PAN oraz wewnątrz instytutów.

28.01.2023

Prezydencka rada postuluje podniesienie wysokości stypendiów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Potrzebny jest wzrost stypendiów socjalnych dla studentów i doktorantów - stwierdziła Rada ds. Młodzieży działająca w ramach Narodowej Rady Rozwoju. A Parlament Studentów chce uzależnić system tych świadczeń od najniższego wynagrodzenia krajowego, a nie jak to jest obecnie, od wskaźników określanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

26.01.2023

Ustawa o postępowaniach awansowych na uczelniach podpisana

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Zmiany w postępowaniach awansowych, obligatoryjne publiczne kolokwia habilitacyjne i dostosowanie przepisów do wprowadzenia nowych dyscyplin nauki – to niektóre ze zmian w nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda. Zmiany dotyczą władz uczelni, pracowników naukowych i studentów.

26.01.2023

Ustawa precyzuje zasady refundacji kosztów kształcenia studentów wracających z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Prezydent podpisał już nowelizację ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy, która zmienia także przepisy dotyczące refundacji kosztów kształcenia Polaków, którzy studiowali wcześniej na ukraińskich uczelniach. Wskazuje także pierwszy semestr roku akademickiego 2021/2022 jako punkt odniesienia do określania wysokości opłaty za studia oraz poziomu odniesienia do refundacji.

25.01.2023

Rozstrzygnięcia odwołań od ewaluacji trafiają na uczelnie

Szkolnictwo wyższe

Decyzje w sprawie przyznania kategorii naukowych po ponownym rozpatrzeniu, są obecnie przygotowywane i sukcesywnie przesyłane ewaluowanym podmiotom - wyjaśnia resort edukacji i nauki. Z kolei wiceminister nauki zapewnia, że do połowy 2023 r. roku będzie znany kształt nowej ewaluacji jakości działalności naukowej.

20.01.2023

Nauka anatomii ze slajdów, zamiast w prosektorium - lekarze obawiają się o standardy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Zgodnie z unijnym prawem przyszli lekarze powinni się szkolić na uniwersytetach lub pod ich nadzorem. Dlatego samorząd lekarski zaniepokojony otwieraniem kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach, w tym zawodowych, zwrócił się do urzędników Komisji Europejskiej o wyjaśnienia. Eksperci podkreślają natomiast, że terminologia nie jest istotna, ale to czy państwo polskie zapewnia jakość kształcenia i ją kontroluje.

20.01.2023

Będą nowe zasady ewaluacji w nauce - projekt pod koniec lutego

Szkolnictwo wyższe

Nie będziemy robić żadnej rewolucji w systemie, a jedynie nieco go uprościmy - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "Forum Akademickiego". Projekt ma pojawić się już niedługo - minister wyraził nadzieję, że będzie gotowy na koniec lutego. Według tej zapowiedzi zmienią się m.in. zasady oceniania instytutów.

19.01.2023
Prawo.pl