SWPS i Muzeum Auschwitz organizują studia o korzeniach totalitaryzmu

Szkolnictwo wyższe

„Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa” - to przedmiot studiów podyplomowych, które przeprowadzą wspólnie Uniwersytet SWPS oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Jak poinformowało muzeum, rozpoczęła się właśnie rekrutacja na te studia.

08.08.2022

Tylko dwie uczelnie z najwyższym wynikiem w naukach prawnych - posypią się skargi

Szkolnictwo wyższe

Pandemia, zmiany na listach czasopism i ciągłe modyfikacje procedur - okres ewaluacji nie tylko się przedłużył, ale przebiegał bardzo burzliwie. Na tyle, że część ekspertów wieszczy, że sądy będą miały sporo pracy z rozpatrywaniem odwołań. Jeżeli chodzi o prawo, wyniki wskazują, że Polska to lider w tym kanonicznym, bo stricte w naukach prawnych kategorię A+ dostały tylko dwie uczelnie.

04.08.2022

Mobbing na UJ - uczelnia wyciągnie konsekwencje

Szkolnictwo wyższe

Rektor zapewnia, że wobec osób, które przekroczyły zasady Akademickiego Kodeksu Wartości zostaną wyciągnięte konsekwencje. Jedna osoba z władz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego złożyła już dymisję z pełnionej funkcji - wyjaśnia rektor UJ w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące mobbingu na UJ.

03.08.2022

MEiN publikuje wyniki ewaluacji uczelni i instytutów - 65 kategorii A+

Szkolnictwo wyższe

Na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano wyniki działalności naukowej za lata 2017-2021. W sumie przyznano 65 kategorii naukowych A+, 323 kategorii A, 582 kategorii B+, 139 kategorii B i 36 kategorii C w ramach poszczególnych dyscyplin. W naukach prawnych wiodącymi ośrodkami są: Politechnika Warszawska i Uniwersytet w Białymstoku z kategoriami A+. Kolejne miejsce zajęły m.in. Uniwersytet Jagielloński, UMK w Toruniu i Uniwersytet Gdański.

02.08.2022

Jakie jest pokolenie Z? Zaradne, ale bez chęci bycia liderem

HR Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Obecni studenci, osoby dorastające w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, nie chcą być liderami - wynika z raportu Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Ustalono też, że z jednej strony jest to grupa zaradna, przyzwyczajona do ciągłych zmian i niepewności, ale z drugiej słabo odporna na stres. Praca to ma być rozwój i przyjemność.

01.08.2022

Program stypendialny dla naukowców z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe

Do 111 naukowców, którzy skorzystali już z programów Narodowego Centrum Nauki skierowanych do osób uciekających przed wojną, dołączą teraz studenci i osoby przed doktoratem. Program stypendialny finansowany z funduszy norweskich i EOG skierowany jest do początkujących naukowców.

27.07.2022

Od meczów Ligi Mistrzów do przetargów na odbudowę. Tak współpracują polscy i ukraińscy prawnicy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Ukraina

Piłkarze Szachtara Donieck i Dynama Kijów zagrają mecze pucharowe na polskich stadionach, a kijowska uczelnia medyczna przeniesie działalność na Śląsk. W takich przypadkach nie obejdzie się bez współpracy polskich i ukraińskich prawników. Zresztą ci ostatni mają w Polsce sporo pracy także przy mniej spektakularnych sprawach dotyczących uchodźców.

26.07.2022

Kursy językowe dla osób z Ukrainy na Uniwersytecie Śląskim

Szkolnictwo wyższe

Blisko 360 obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po wybuchu wojny w ich ojczyźnie może skorzystać z intensywnych kursów języka polskiego, organizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

25.07.2022

NSA: Odrzucenie kandydatury na studium oficerskie było niezasadne

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Wojskowa Uczelniana Komisja Rekrutacyjna odrzuciła kandydaturę absolwenta studiów w zakresie zarządzania lotnictwem na półroczne szkolenie. Sądy administracyjne uznały, że Komisja doprowadziła do dyskryminacji i zmiany treści dokumentu urzędowego przedłożonego przez skarżącego, jakim jest dyplom ukończonej uczelni. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił więc decyzję organu.

22.07.2022

Minister powołał nowy skład Komitetu Polityki Naukowej

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Podczas zorganizowanego w środę w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Polityki Naukowej (KPN), nowi członkowie Komitetu odebrali powołania z rąk ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. - Ta dwunastka to ludzie, którzy będą troszczyli się o realizację wszystkich założeń, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów w wielkim dokumencie dotyczącym polityki nauki – mówił minister.

20.07.2022

Remigiusz Kopoczek nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Dr Remigiusz Kopoczek został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nominację odebrał z rąk Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Głównym zadaniem Centrum jest wspieranie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii zwiększających innowacyjność, a tym samym konkurencyjność polskiej gospodarki.

20.07.2022

Fundusz Młodzieżowy z budżetem 20 mln zł ma zaktywizować młodzieżowe rady

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Organizacje młodzieżowe, młodzieżowe rady, a także samorządy uczniowskie i studenckie będą mogły zdobyć dotacje na swoją działalność. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022–2033” z budżetem 30 mln zł.

20.07.2022

Rząd przyjął projekt Polityki Naukowej Państwa - autonomia uczelni jednym z priorytetów

Szkolnictwo wyższe

Rząd przyął projekt Polityki Naukowej Państwa, przedłożony przez ministra edukacji i nauki. Polityka Naukowa Państwa stanowi podstawę do realizacji programów strategicznych i rozwojowych państwa. Będzie promować rolę nauki i szkolnictwa wyższego, co przyczyni się do podniesienia ich prestiżu i zwiększenia zaufania społecznego do wyników badań naukowych.

19.07.2022

Zdalne nauczanie i pomoc uchodźcom zaliczy praktyki na studiach nauczycielskich

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował zmiany w rozporządzeniu o standardzie kształcenia nauczycieli - uwzględni możliwość zaliczenia jako praktyk studenckich pomocy osobom z Ukrainy oraz rozszerzenie katalogu kierunków studiów, które mogą być prowadzone jako jednolite studia magisterskie, kierunku logopedia oraz kierunków studiów, na których jest realizowane wyłącznie kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela.

18.07.2022

Nowe terminy rozliczania funduszy na instytuty w Sieci Łukasiewicz

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia, które zmieni terminy na złożenie sprawozdań i rozliczeń środków na działanie instytutów działających w Sieci Łukasiewicz. Przesunięciu ulegnie termin przekazania wniosku do zaopiniowania prezesowi - nowy termin to 30 września.

14.07.2022

Preferencyjne kredyty dla studentów medycyny

Szkolnictwo wyższe

Od lipca ruszają preferencyjne kredyty dla przyszłych studentów studiów medycznych - o kredyt na studia medyczne mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich na polskich uczelniach wyższych, którzy studiują w języku polskim. Kredyt uzyskają również ci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2022/2023.

13.07.2022

Muzealne zbiory trzeba będzie pochować - luka w nowej ustawie o cmentarzach

Szkolnictwo wyższe

Nieskorygowanie projektu nowej ustawy o cmentarzach z innymi przepisami sprawi, że trzeba będzie pochować szczątki pochodzące z wykopalisk archeologicznych, przechowywane w zbiorach uniwersyteckich. Wszystko przez to, że autorzy projektu o nich zapomnieli. Problemem będą też cmentarzyska - ustawa traktuje tak samo te współczesne, jak i historyczne, sprzed kilkuset lat.

08.07.2022

MEiN: Projekt o Narodowym Centrum Nauki gotowy

Szkolnictwo wyższe

Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Nauki – powiedział wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki. To, czy będzie procedowany dalej, zależy jednak m.in. od tego, jakie będą konsekwencje finansowe wprowadzenia tych zmian. Dodał, że nad projektem pracował też zespół powołany specjalnie do przygotowania nowelizacji tej ustawy.

06.07.2022

Projekt: Kolokwium habilitacyjne w każdej dziedzinie nauki

Szkolnictwo wyższe

Kolokwium habilitacyjne jako potwierdzenie osiągnięcia tzw. samodzielności naukowej powinno być obowiązkowe i przeprowadzone jako publicznie otwarte w każdym obszarze nauki - to jeden z postulatów Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rada sugeruje, by resort edukacji i nauki przekuł tę propozycję w nowelizację ustawy.

06.07.2022
Prawo.pl