Jest program do badania równości płci na studiach i w pracy 

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Powstało narzędzie informatyczne, przy pomocy którego każdy może sprawdzić, jak kształtuje się udział kobiet i mężczyzn wśród studentów i absolwentów studiów z różnych dziedzin w Polsce i w innych krajach europejskich. Narzędzie to pozwala także uzyskać dane na temat kobiet zatrudnionych w sektorze nauki oraz zjawiska szklanego sufitu.

21.09.2022

Dwóch kandydatów na prezesa Polskiej Akademii Nauk

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Prof. Marek Konarzewski, członek korespondent PAN i prof. Paweł Rowiński, członek rzeczywisty PAN, są kandydatami na stanowisko prezesa Akademii w kolejnej kadencji. Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek, że wybory Prezesa PAN odbędą się na 147. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN w dniu 20 października 2022 r.

19.09.2022

MEiN zapowiada zmiany w ewaluacji uczelni i instytutów

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce dokonać zmian, jeśli chodzi o kryteria ewaluacji uczelni i instytutów naukowych - poinformował w środę wiceszef tego resortu Włodzimierz Bernacki. Podkreślił, że resort edukacji chce dokonać tych zmian wraz ze "środowiskiem uczonych". - Mamy na uwadze, że ewaluacja jest niezbędna, jeśli chodzi o ocenę rozwoju poszczególnych dyscyplin - dodał.

14.09.2022

Kongres Kopernikański z zakazem spontanicznych zgromadzeń

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Podczas planowanego na 2023 r. w Toruniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego ma obowiązywać zakaz tzw. zgromadzeń spontanicznych. Interweniuje w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich, któremu nie wydaje się, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie pierwszego Kongresu konieczne było tak daleko idące ograniczenie podstawowych swobód obywatelskich.

14.09.2022

Posłowie PiS i minister chcą powołać Uniwersytet Kaliski

Szkolnictwo wyższe

Kalisz zasługuje na miano ośrodka uniwersyteckiego. Ministerstwo przychyla się do utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego – stwierdził w poniedziałek w Kaliszu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jej bazą będzie Akademia Kaliska, a istniejąca w Kaliszu filia Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jak zapewnił minister, pozostanie. Nowy uniwersytet miałby zacząć prace od 1 października 2023 r.

12.09.2022

Zaliczone praktyki na studiach za pomoc uchodźcom - zmiany od 1 października 2022 r.

Szkolnictwo wyższe

Studenci, którzy w roku akademickim 2021/2022 wykonywali czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty zapewniające pomoc obywatelom Ukrainy, mogą ubiegać się o zaliczenie zajęć lub części zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Nowela obowiązuje od nowego roku akademickiego.

07.09.2022

Minister: Akademia Kopernikańska ma wzmocnić polską naukę

Szkolnictwo wyższe

Akademia Kopernikańska nie zastąpi żadnej instytucji w Polsce. Ma być wzmocnieniem polskiej nauki i pokazaniem Mikołaja Kopernika jako najsłynniejszego polskiego naukowca – mówił Przemysław Czarnek podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. - Szkoła Główna Mikołaja Kopernika będzie kształciła elity, które w przyszłości wezmą odpowiedzialność za losy polskiego społeczeństwa i polskiej nauki – tłumaczył.

07.09.2022

Cztery polskie uczelnie w rankingu Research.com

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W ogólnoświatowym rankingu uczelni prowadzących badania w zakresie inżynierii mechanicznej znalazły się cztery polskie szkoły. Wśród nich nasza – poinformował prorektor Politechniki Opolskiej prof. Grzegorz Królczyk. Ranking obejmuje jedynie uczelnie prowadzące badania w zakresie inżynierii mechanicznej - zakwalifikowano do niego blisko pięćset uczelni z całego świata.

06.09.2022

Ustawa podpisana - Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku będzie Akademią Mazowiecką

Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego. Pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej – staną się studentami akademii.

29.08.2022

O zakwaterowaniu w akademiku decyduje uczelnia, ale kryteria nie mogą dyskryminować

Szkolnictwo wyższe

Dostajemy informacje od studentów Politechniki Śląskiej w sprawie wprowadzenia pierwszeństwa do zakwaterowania w domach studenckich dla studentów spoza granic naszego kraju przed studentami będącymi obywatelami Polski - piszą w interpelacji posłowie Konfederacji i pytają, czy takie postępowanie nie jest dyskryminacją części studentów. MEiN informacje dementuje.

24.08.2022

Zespół ministra przygotuje nową ustawę o Polskiej Akademii Nauk

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki powołał zespół doradczy do spraw opracowania projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Grono to będzie analizowało istniejące już projekty reformy PAN – zapewniła rzeczniczka prasowa resortu edukacji i nauki Adrianna Całus. Zaniepokojenie składem zespołu, w którym nie ma nikogo z PAN, wyraziła m.in. Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

23.08.2022

We wrześniu egzaminy na aplikacje prawnicze - najwięcej kandydatów na radcowską

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Egzaminy na aplikacje prawnicze zostaną przeprowadzone 24 września 2022 r. od godz. 11.00. Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych upłynął 10 sierpnia 2022 r. - według stanu na 19 sierpnia 2022 r. wnioski o dopuszczenie do tych egzaminów złożyło łącznie ok. 6060 kandydatów, najwięcej na aplikację radcowską.

22.08.2022

Prezes PAN: Wiele instytutów odwoła się od oceny w ewaluacji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Wyniki Polskiej Akademii Nauk w ewaluacji są dobre - ocenił prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Zapowiedział jednak, że część instytutów będzie się od nich odwoływać, bo czują się pokrzywdzone. Najniżej w ewaluacji oceniono: Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN (IŚRiL PAN), Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN - IMol oraz Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN.

22.08.2022

Uczelnie policji i straży będą akademiami

Szkolnictwo wyższe

Dwie uczelnie służb państwowych nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmienią nazwy. Wynika tak z założeń do projektu opublikowanych w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Po zmianie zapisów pierwsza z uczelni zmieni nazwę na Akademię Pożarniczą, zaś druga na Akademię Policji w Szczytnie.

19.08.2022

Prof. Stec: Ewaluacja nauk prawnych w sumie pozytywna, ale nie bez wątpliwości

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Wyniki ewaluacji jednostek naukowych wzbudzają w tym roku większe emocje niż w latach ubiegłych, bo przeprowadzona przez rząd reforma nauki i szkolnictwa wyższego znaczne podniosła stawki w tej grze. Kiedyś ocena jakości badań decydowała głównie o prestiżu, w mniejszym stopniu o pieniądzach. Dziś decyduje nawet o tym, jakie studia może prowadzić uczelnia.

18.08.2022

Trendy na wyższych uczelniach - nowe dane Państwowego Instytutu Badawczego

Szkolnictwo wyższe

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zaktualizował w portalu RAD-on dane dotyczące polskiego sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Narzędzie zawiera nie tylko same dane, ale również wiele raportów i analiz. Portal jest systematycznie aktualizowany.

17.08.2022

Plus czy krzyżyk? - konflikty i chaos po ewaluacji działalności naukowej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Najpierw zmiany na listach czasopism, potem w procedurze nadawania kategorii naukowych, a na końcu dodatkowe poprawki podnoszące noty rekomendowane przez Komisję Ewaluacji Nauki - to wszystko podważa wiarygodność wyników ewaluacji działalności naukowej, pierwszej, od której zależą uprawnienia dla uczelni. Masowe zaskarżenie uchwał może wywołać chaos, zwłaszcza jeżeli chodzi o nadawanie stopni i tytułów.

17.08.2022

Lista Szanghajska: 11 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych

Szkolnictwo wyższe

Jedenaście polskich uczelni znalazło się wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie w opublikowanej w poniedziałek Liście Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU). Najwyżej w tym rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce.

15.08.2022

Naukowiec z KUL pokieruje teraz Narodową Agencją Wymiany Akademickiej

Szkolnictwo wyższe

Dr Dawid Kostecki został powołany na stanowisko dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Nominację odebrał w czwartek z rąk Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Nowy dyrektor jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a obecnie związany jest z Katedrą Teorii i Filozofii Prawa tej uczelni.

11.08.2022

Młodzi uczeni apelują o usprawnienie procedur habilitacyjnych

Szkolnictwo wyższe

Niejasne procedury, nieprecyzyjne pojęcia, konflikty interesów - to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się badacze, ubiegający się o habilitacje - wskazują członkowie Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk i apelują o zmiany. Zdaniem Rady Doskonałości Naukowej, większość z tych postulatów jest słuszna.

11.08.2022
Prawo.pl