Minister: Od nowego roku akademickiego podwyżki dla nauczycieli akademickich

Szkolnictwo wyższe

Od 1 października proponujemy podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 4,4 proc. - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że to rektorzy na uczelniach decydują o wynagrodzeniach i podwyżki już teraz na części uczelni stały się faktem. W wielu miejscach, w tym np. w KUL podwyżki już są faktem bez tych 4,4 proc., które proponujemy od 1 października - powiedział.

09.05.2022

MEiN zmniejszy negatywne skutki ewaluacji - szczegóły pod koniec tygodnia

Szkolnictwo wyższe

Otrzymaliśmy od KEN propozycje zestawu wartości referencyjnych i oceny poszczególnych dyscyplin, poszczególnych podmiotodyscyplin publikacji podmiotów - ogłosił w poniedziałek minister nauki Przemysław Czarnek. Do końca tego tygodnia dokonamy zmian w wartościach referencyjnych tak, aby zmniejszyć negatywne skutki ewaluacji - poinformował.

09.05.2022

Stypendia NCN dla badaczy z Ukrainy

W poniedziałek Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło program specjalny dla ukraińskich naukowców. Skorzysta z niego 51 osób. Do Polski przyjechało lub wkrótce przyjedzie 38 badaczek i 13 badaczy. Program obejmuje badania podstawowe i aplikacyjne.

09.05.2022

Organizacja pomocy humanitarnej specjalizacją w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Liczne wydarzenia ostatnich lat, klęski żywiołowe, kryzysy uchodźcze, a ostatnio tragiczna wojna w Ukrainie pokazują, że trzeba umieć pomagać – wskazał prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu dr Grzegorz Dziubanek. Stąd uruchomienie nowej specjalności na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

06.05.2022

Będzie nowy pełnomocnik ds. rozwoju nauki - ważny, ale bez skutków społeczno-gospodarczych

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie powołujące w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Rozwoju i Umiędzynarodowienia Edukacji i Nauki. Nowy pełnomocnik ma zająć się koordynowaniem działań na rzecz współpracy międzynarodowej oraz budowania relacji. Nie podano jednak, jakie praktyczne znacznie ma mieć jego działalność.

05.05.2022

Absolwenci uczelni muszą mieć łatwość w zdobywaniu nowych kompetencji

Dla studenta

W czasach wymagających dużej elastyczności musimy często zmieniać kompetencje jako pracownicy. Dlatego uczelnie muszą radykalnie zmienić sposób kształcenia w kierunku indywidualizacji czy innych sposobów komunikacji. Uczyć uczenia się – mówili uczestnicy debaty zorganizowanej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w Katowicach.

26.04.2022

Narodowe Centrum Nauki przeciwne Akademii Kopernikańskiej

Szkolnictwo wyższe

Należy zaniechać prac legislacyjnych związanych z projektem ustawy o Akademii Kopernikańskiej - stwierdza w liście otwartym Rada Narodowego Centrum Nauki. Członkowie Rady podkreślają celowość godnego upamiętnienia 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, wskazują jednak uwagę na realne zagrożenia, jakie dla nauki w Polsce może mieć powołanie Akademii Kopernikańskiej.

19.04.2022

Studia polskie dla uchodźców z Ukrainy na Uniwersytecie Łódzkim

Ukraina

Uniwersytet Łódzki jeszcze w tym roku akademickim chce uruchomić nabór na nowy, stworzony z myślą o uciekających przed wojną Ukraińcach, kierunek - studia polskie z językiem angielskim. Deklaracje chęci podjęcia studiów zbiera Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ.

13.04.2022

Rusza konkurs na przygotowanie materiałów edukacyjnych dla uczniów

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Organizacje pozarządowe mogą aplikować w nowym konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem „MeduM” jest opracowanie multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych wspierających proces kształcenia uczniów. Materiały zostaną udostępnione na specjalnej platformie VoD.

12.04.2022

NIK: Miliony na akademicki sport, a medali mniej

Finanse Dla studenta

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda w praktyce realizacja programów i zadań związanych z rozwojem sportu akademickiego. Okazuje się, że nie udało się osiągnąć awansu w klasyfikacji medalowej, a wręcz spadliśmy w rankingach. Ponadto minister sportu nie zapewnił ewaluacji i monitorowania celu programu dotyczącego zwiększenia aktywności fizycznej studentów.

12.04.2022

Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wciąż na bakier z KPA

Szkolnictwo wyższe

Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym, której projekt trafił do konsultacji społecznych, ma zlikwidować luki w przepisach – w tym te, dotyczące postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. Dodany zostanie m.in. przepis dotyczący procedury odwoławczej, jednak nowelizacja nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Wciąż np. nie będzie jasne czy konieczne jest wydanie pozytywnego aktu wszczęcia postępowania oraz co należy robić w ramach preprocedury.

11.04.2022

Coraz więcej kobiet studiuje na uczelniach technicznych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Choć większość osób, które studiują w naszym kraju to kobiety – stanowią one aż 58 proc., to na kierunkach inżynieryjnych wciąż jest ich zdecydowanie mniej niż mężczyzn. Udział kobiet wśród studentów kierunków IT nie przekracza 20 proc., jednak rośnie - wynika z raportu „Kobiety na politechnikach”.

07.04.2022

Ustawa do zmiany - skreślenie z listy za brak rezygnacji z drugiej szkoły doktorskiej

Szkolnictwo wyższe

Doktorant będzie miał czternaście dni na rezygnację z drugiej szkoły doktorskiej – jeżeli tego nie zrobi, zostanie skreślony z listy – resort nauki doprecyzuje Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zmiana, nad którą prace rozpoczął właśnie Sejm, ma też rozwiać wątpliwości w kwestii wyłaniania promotora pomocniczego - będzie nim też doktor habilitowany lub profesor.

06.04.2022

Na polskich uczelniach studiuje 7 procent cudzoziemców

Szkolnictwo wyższe

Wskaźnik umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych wynosi obecnie 7 proc. To jest około 80-85 tys. studentów. A Ministerstwo Edukacji i Nauki deklaruje, że pożądane jest zwiększanie tego wskaźnika. Wśród obecnych priorytetów jest stworzenie możliwości studiowania w polskich uczelniach uchodźcom z Ukrainy oraz polskim studentom, którzy musieli opuścić ukraińskie uczelnie.

01.04.2022

Środowisko akademickie apeluje o wycofanie projektu o Akademii Kopernikańskiej

Szkolnictwo wyższe

Najważniejsze instytucje środowiska akademickiego, m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk, zaapelowały do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie projektu dotyczącego Akademii Kopernikańskiej i o wstrzymanie dalszych prac nad nim.

29.03.2022

MEiN proponuje zmiany w stypendiach i funkcjonowaniu uczelni

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Ujednolicenie w skali kraju kryterium dochodowego uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, obligatoryjność obrony pracy doktorskiej, przesunięcie terminu złożenia sprawozdania przez NAWA, udział związkowców w posiedzeniach rad uczelni - takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez MEiN projekt nowelizacji ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego.

28.03.2022

Brak tłumaczy z ukraińskiego wydłuża procedury na uczelniach

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Nawet jeżeli doktorant lub student uciekający z Ukrainy uratował swoją pracę i inne dokumenty, może mieć problem z szybkim ich przetłumaczeniem. Dodatkowo bywa to drogą usługą, o czym przekonali się przyszli medycy chcący podjąć studia na polskich uczelniach. Duże kolejki do tłumaczy powodują też opóźnienia przy innych procedurach - w tym tych dotyczących zabezpieczenia interesów dziecka.

28.03.2022

UW zawiadamia prokuraturę o molestowaniu seksualnym studentek i doktorantek

Na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mogło dochodzić do molestowania studentek i doktorantek. Rada Wydziału upoważniła dziekana do powołania komisji mającej dokładnie przeanalizować wszystkie okoliczności sprawy. Władze uczelni zawiadomiły też o podejrzeniach prokuraturę.

24.03.2022