united kingdom
ukraine

Na protesty wyborcze jest 7 dni, ale dopiero od dnia ogłoszenia wyników wyborów do PE

Administracja publiczna Wybory

Protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosi się do Sądu Najwyższego na piśmie, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wnoszący powinien pamiętać o wymogach formalnych, które musi spełnić protest wyborczy.

11.06.2024

Wysoka frekwencja w wyborach do PE, najmniejsza w małych gminach i miasteczkach

Wybory

Frekwencja wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,65 procent. Zagłosowało ponad 11,8 mln obywateli. Najbardziej tłumnie do urn poszli wyborcy w woj. mazowieckim i małopolskim. Najniższa frekwencja była w woj. opolskim i warmińsko-mazurskim. Kandydaci nie zmobilizowali tym razem elektoratu z małych gmin i miasteczek.

10.06.2024

Wiadomo, kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory

Najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska 37,06 proc. głosów (21 mandatów), PiS - 36,16 proc. (20 mandatów), Konfederacja - 12,08 proc. (6 mandatów), Trzecia Droga - 6,91 proc. (3 mandaty), Lewica - 6,30 proc. (3 mandaty), pozostałe komitety -1,49 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65 proc. - wynika z oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą ze 100 procent okręgów wyborczych.

10.06.2024

Pijany mąż zaufania, ale wybory do PE przebiegają spokojnie

Wybory

Jedno przestępstwo wyborcze oraz 20 wykroczeń wyborczych związanych np. z rozwieszaniem plakatów wyborczych czy ulotek odnotowała do tej pory policja w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka wybory przebiegają spokojniej niż pięć lat temu.

09.06.2024

Wybieramy. ABC głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Samorząd terytorialny Wybory

W wyborach do Europarlamentu każdy wyborca dostaje jedną kartę, na której odda głos na jednego kandydata. Trzeba sprawdzić, czy na karcie do głosowania są: pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Bez nich głos będzie nieważny. Wyjaśniamy jak znaleźć lokal wyborczy, jak przygotować się do głosowania i oddać ważny głos.

09.06.2024

Taką dietę otrzyma członek komisji w wyborach do Europarlamentu 2024

Samorząd terytorialny Wybory Prawo europejskie

Diety dla członków komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego są niższe niż te w wyborach samorządowych. Dieta członka obwodowej komisji wyborczej wyniesie 500 zł, przewodniczącego komisji obwodowej będzie o 200 zł wyższa. Członkowie komisji zasiądą w prawie 32 tys. obwodowych komisji. Eurowybory odbędą się w Polsce w niedzielę, 9 czerwca.

08.06.2024

Koniec kampanii - w całym kraju trwa cisza wyborcza

Wybory

Od północy 8 czerwca do końca niedzielnego głosowania, czyli do godz. 21 trwa cisza wyborcza. W tym czasie zabronione jest m.in. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych, także w internecie. Złamanie zakazu agitacji zagrożone jest grzywną.

08.06.2024

Okręgowa komisja wyborcza nie może uchylać własnych uchwał

Administracja publiczna Wybory

Okręgowe komisje wyborcze nie są uprawnione do uchylenia lub zmiany podjętej przez siebie uchwały, natomiast Państwowa Komisja Wyborcza musi rozstrzygać takie skargi na uchwały merytorycznie i wydać stosowne orzeczenie – taki jest sens uchwały siedmiorga sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

07.06.2024

Ordynacja do PE pomaga małym partiom. Dużych i koalicji nie premiuje

Wybory

Wybory do Parlamentu Europejskiego są określane jako najbardziej proporcjonalne, a tym samym „najbardziej przyjazne” dla mniejszych partii, spośród wszystkich przeprowadzanych w Polsce wyborów. Już przekroczenie progu 5 proc. gwarantuje komitetowi (koalicji wyborczej) dwa mandaty - sytuację rzadko spotykaną w przypadku pozostałych wyborów. Wyjaśniamy, jak się liczy głosy w wyborach do Europarlamentu.

07.06.2024

Kiedy wolne dla członków komisji wyborczych

Prawo pracy Wybory

Członkowie komisji wyborczych pracujący przy obsłudze nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają prawo do dni wolnych od pracy. Występują tutaj dwa rodzaje dni wolnych – płatne i niepłatne. Konstrukcja przepisów wskazuje na to, że mogą to być nawet trzy dni, a za czas nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

06.06.2024

Ostatni dzwonek, aby w niedzielę zmienić miejsce głosowania w eurowyborach

Samorząd terytorialny Wybory

Tylko do czwartku, 6 czerwca można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania. Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, wyborca w dowolnie wybranym urzędzie gminy może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.

05.06.2024

Kandydaci wielokrotnego użytku - wyborcy tracą zaufanie i szansę na zmiany

Administracja publiczna Wybory

Prawie co trzeci poseł na Sejm kandyduje do europarlamentu - wielu z tzw. miejsc biorących. Na listach wyborczych jest aż 16 wiceministrów, którzy od kilku tygodni nie wykonują swoich funkcji. Czterech ministrów, aby wystartować w eurowyborach, po niespełna pięciu miesiącach urzędowania, podało się do dymisji. Tracą na tym wyborcy - wciąż nie wiadomo, jak ma wyglądać m.in. pakiet ustaw związanych z ochroną ludności i szereg innych zmian w prawie.

05.06.2024

Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci muszą złożyć oświadczenia majątkowe

Samorząd terytorialny Wybory

Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą pamiętać, o złożeniu pierwszych w tej kadencji oświadczeń majątkowych. Na dopełnienie obowiązku mają 30 dni od daty złożenia ślubowania. Samorządowcy, którzy przed wyborami prowadzili działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskali mandat, muszą dołączyć do oświadczenia informację o sposobie i terminie zaprzestania tej działalności.

04.06.2024

Można być europosłem bez immunitetu

Prawo karne Wybory Prawo europejskie

Wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego znajdują się osoby bez immunitetu. Przedstawiono im akty oskarżenia, ale - teoretycznie - do czasu skazania są niewinni. Tacy parlamentarzyści mają ciągle duże możliwości: wybierają i kontrolują komisarzy, współtworzą obowiązujące prawo i mają wpływ na politykę europejską, jeśli są zaangażowani.

04.06.2024

MS: Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości miały związek z wyborami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna Wybory

Z przeanalizowanych danych wynika, że istnieje prawdopodobieństwo powiązania środków przyznawanych z Funduszu Sprawiedliwości z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli członkowie Suwerennej Polski, w tym byli członkowie rządu Zjednoczonej Prawicy - podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości. Opublikowało także mapę, pokazującą miejsca przyznawania środków z Funduszu Sprawiedliwości poza naborami i konkursami w latach 2019–2023.

28.05.2024

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

Wybory

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

28.05.2024

Bezpłatne rozpowszechnianie materiałów wyborczych w publicznych mediach możliwe od soboty

Wybory

Od soboty, 25 maja, do piątku, 7 czerwca, komitety wyborcze mają prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania materiałów wyborczych w publicznych mediach. Do poniedziałku, 27 maja, można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, a także korzystania z bezpłatnego transportu dla osób z niepełnosprawnościami lub seniorów dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym.

25.05.2024