Prawo.pl

Kornecka: Tarcza prawna ułatwi załatwianie urzędowych spraw

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
Jednym z ważniejszych projektów jest cyfryzacja procesu budowlanego. Pandemia pokazała, że elektronizacja to właściwa droga, która może ułatwić załatwianie spraw bez wychodzenia z domu – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. I dodaje, że celem jest też uproszczenie i elektronizacja innych postępowań administracyjnych. Na tym skupi się projekt zwany tarczą prawną.
Jolanta Ojczyk
08.12.2020
Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
Skarga na przewlekłość postępowania ma zapewnić prawo do uzyskania skutecznej ochrony prawnej na drodze sądowej w rozsądnym czasie. Składa się ją do sądu, przed którym toczy się postępowanie. Podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł. Jej rozpoznanie nie może wykraczać poza kontrolę sprawności postępowania sądowego.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.12.2020
Administracja publiczna
W ramach tak zwanej policji sesyjnej przewodniczący rady ma uprawnienie dopuszczania radnych do głosu. Kiedy natomiast zaczynają podczas sesji wrzeszczeć, obrażać innych, czy mówić wulgaryzmy, przewodniczący może odebrać im głos, wyłączając mikrofon. Prawo nie dopuszcza jednak wykluczenia z obrad. Nie można też takich zapisów zawrzeć w statucie jednostki samorządu.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.12.2020
Samorząd terytorialny
Uproszczenie i elektronizacja  postępowań administracyjnych - taki jest cel tarczy prawnej, nad którą pracuje Anna Kornecka, wiceminister rozwoju. Chce też, aby przepisy zmieniały się w jakiejś określonej sekwencji czasowej, np. dwa razy w roku, by nie zaskakiwać przedsiębiorców. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku, choć liczą na więcej. Obawiają się jednak, że inne resorty nie zgodzą się na rozwiązania korzystne dla biznesu.
Jolanta Ojczyk
07.12.2020
Prawo gospodarcze
Dożywotni pobyt w domu pomocy społecznej jest najgorszym rozwiązaniem dla osoby niepełnosprawnej, której zmarli rodzice lub opiekunowie. Rodzinny dom lub mieszkanie jest bowiem ostoją ich bezpieczeństwa - uważa Iwona Hartwich z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Józef Kielar
06.12.2020
Pomoc społeczna

Od soboty bez mandatu za brak dokumentów w aucie

Administracja publiczna Policja Nowe technologie
W sobotę 5 grudnia br. wchodzą w życie przepisy, które dotyczą wszystkich kierowców. Nowością jest aplikacja, która umożliwia umieszczenie prawa jazdy w telefonie. A więc możemy jeździć bez dokumentów, tyle że trzeba pamiętać numer PESEL. Przedstawiamy jednak pięć pułapek, w które można wpaść, nie znając nowych przepisów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2020
Administracja publiczna Policja Nowe technologie

Strażnik graniczny sprawdzi z kim sypia cudzoziemiec

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rząd przygotował zmiany w ustawie o wjeździe obywateli UE na terytorium Polski. Nowe przepisy pozwalają weryfikować status tych obywateli i zmieniać dokumenty potwierdzające prawo pobytu i prawo do pracy, a także relacje małżeńskie z Polakami. Wielka Brytania opuszcza Wspólnotę już 1 stycznia 2021 r. i wtedy nowe regulacje wejdą w życie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
​Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości nie musi negatywnie wpływać na jej potencjał komercyjny. Biznesowy sukces inwestycji można osiągnąć w takim przypadku poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - piszą Mirosław Narolski i Julia Janik z kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.
Julia Janik Mirosław Narolski
05.12.2020
Administracja publiczna Budownictwo

Dziecko, matka i… trzech ojców – obecne przepisy prowadzą do absurdu

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna Poprawmy prawo
Przez ustawowe domniemanie ojcostwa ojciec biologiczny nie może wystąpić o ustalenie, że nim jest. Kiedy w toku spraw rozwodowych przychodzą na świat dzieci ze związków pozamałżeńskich, nawet gdy jest zgoda, kto jest ojcem, trzeba to rozstrzygać przed sądem. Sprawy ciągną się miesiącami, są kosztowne i stresujące. Stare przepisy nie przewidziały zmian społecznych. A w akcie urodzenia dziecko ma wpisanych… trzech ojców.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.12.2020
Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna Poprawmy prawo
Jeśli kierowca prowadzi samochód na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, po tym jak skończył się termin o cofnięciu uprawnień do kierowania, to nie popełnia przestępstwa, tylko wykroczenie. Jeśli nie wystąpił o nowe prawo jazdy, to nie posiada tylko dokumentu, ale nie łamie decyzji administracyjnej, więc i kara musi być niższa - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2020
Prawo karne Administracja publiczna
Potrzebne są działania na rzecz pełniejszego przestrzegania standardów praw człowieka – stwierdziła Komisarz Praw Człowieka Rady Europy w memorandum na temat stygmatyzacji osób LGBTI w Polsce. Domaga się odpowiednich zmian w prawie, a także nie stwarzania przez władze publiczne zachęt dla zachowań homofobicznych.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny
Rozporządzenie dotyczące powiązania środków unijnych z kwestią praworządności w obecnym kształcie jest dla nas nie do przyjęcia - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że ponieważ nie jest w stanie wpłynąć na jego odrzucenie, to zamierza zgłosić weto do nowego budżetu Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Gminy łatają dziury w swoich budżetach pieniędzmi mieszkańców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Gminy znalazły sposób, by choć częściowo złagodzić skutki braku pieniędzy. W podejmowanych właśnie uchwałach określają na przyszły rok wyższe stawki podatków i opłat lokalnych. W wielu miejscowościach zastosowanie będą miały kwoty w maksymalnej wysokości, dopuszczonej przez prawo. Skutki odczują przede wszystkim właściciele nieruchomości.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
04.12.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Wstrzymanie budowy mieszkań, rezygnacja z modernizacji ulic, torowisk, przedszkoli, odstąpienie od remontu szpitala i hali sportowej – to niektóre skutki trudnej sytuacji samorządów. Do tego dochodzi nowe prawo, przez które stracą dodatkowo prawie półtora miliarda złotych rocznie. Samorządy apelują o skargę do Trybunału Konstytucyjnego.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.12.2020
Finanse samorządów
Program powinien doprowadzić do wprowadzenia kompleksowej polityki równościowej w ministerstwach, organach administracji, urzędach wojewódzkich, a jej trzonem powinien być regulamin antydyskryminacyjny. Należy wypromować to rozwiązanie, jako dobrą praktykę, wśród pracodawców prywatnych oraz organów jednostek samorządu terytorialnego – uważa RPO.
Grażyna J. Leśniak
03.12.2020
Administracja publiczna Prawo pracy

Trwa batalia o nagrody w "budżetówce" - pracownicy sądów i policjanci bliżej sukcesu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Choć sytuacja zmienia się niemal z godziny na godzinę jest duża szansa na to, że m.in. pracownicy sądów ale też policjanci będą mogli liczyć pod koniec roku na dodatki i nagrody. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - poszło już pismo do komendantów policji o anulowanie wcześniejszych decyzji o wstrzymanie takiej gratyfikacji. Cały czas blokada obowiązuje za to dla pracowników skarbówki.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Kubicka-Żach
03.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Wskutek zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera w Polsce ponad 10 razy więcej osób niż wskutek wypadków drogowych. Tymczasem system dopuszczania pojazdów do ruchu, w tym obowiązujące procedury badań oraz wymogi dotyczące wyposażenia pomiarowego Stacji Kontroli Pojazdów, nie eliminują skutecznie z ruchu drogowego pojazdów nadmiernie trujących spalinami.
Agnieszka Matłacz
03.12.2020
Środowisko Administracja publiczna Policja

Pandemia nie rozwiązuje problemów finansowych szpitali, a abolicji nie będzie

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szpitale samorządowe od blisko dwóch miesięcy działają w trudnej sytuacji obciążenia systemu ochrony zdrowia związanego z drugą falą epidemii koronawirusa. W tym krytycznym czasie wszystkie nierozwiązane przed epidemią problemy, jak niedofinansowanie procedur czy braki kadrowe, są szczególnie dotkliwe, a ze zdwojoną mocą wyjdą po zakończeniu pandemii.
Hanna Hendrysiak
03.12.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Konieczne są jasne zasady oceny rządowych konkursów o dotacje. Zdaniem samorządowców długie oczekiwanie na wyniki to blokowanie pieniędzy na wkład własny, które można przeznaczyć na inne cele. Przygotowywanie wniosków wymaga też wiele pracy, a środki najczęściej nie są znaczące. Jest jeszcze niebezpieczeństwo, że gdy reguły nie są precyzyjne,
Katarzyna Kubicka-Żach
03.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Stała opłata sądowa od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej jest nieproporcjonalnie wysoka – przepis ten Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją. W 2021 roku ma wejść w życie prawo obniżające tę opłatę.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.12.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna

PiS sugeruje gotowość do kompromisu w sprawie nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Gdyby z kręgów senackich pojawił się kandydat na RPO, który gwarantuje właściwe sprawowanie tego urzędu i nieupolitycznianie go, to pewnie bylibyśmy skłonni rozważyć taką kandydaturę - powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. To może stworzyć szansę na przerwanie impasu, na skutek którego funkcję tę pełni wciąż Adam Bodnar, którego kadencja skończyła się 9 września.
Krzysztof Sobczak
02.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Wojewoda, bez konsultacji z samorządami, może zarządzić użycie strażników gminnych do działań wspólnie z policją w przypadku powszechnego zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, klęski żywiołowej i innej sytuacji kryzysowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyto ich także przeciw demonstrantom. Zdaniem ekspertów, to odebranie samorządom kompetencji i pieniędzy, bo to one utrzymują straż.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2020
Samorządowcy protestowali w związku z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd – w wielu miejscach zgasły światła 1 grudnia o godzinie 17. Samorządy alarmują, że w razie polskiego weta, nasz kraj może zostać pozbawiony ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii COVID-19.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Finanse samorządów
Transfer około 1,4 miliarda złotych rocznie z budżetów samorządów do budżetu centralnego przy niezmniejszeniu ich zadań i braku rekompensaty w dochodach – to główne zarzuty do ustaw podatkowych. Samorządowcy są zdania, że nowe przepisy naruszają Konstytucję.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Specustawa funduszowa zostanie wydłużona do 31 grudnia 2023 roku

Finanse Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Finanse Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Rząd przyjął projekt dostosowujący polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej w zakresie praw obywateli UE i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. Wprowadza też instytucję cofnięcia i unieważnienia wizy wydanej członkowi rodziny obywatela UE.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Spadek dochodów podatkowych samorządów jest nieunikniony i nie wiadomo, czy wzrost subwencji i dotacji rządowych może go zrekompensować – wynika z raportu prof. Pawła Swianiewicza i dr Julity Łukomskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Tym bardziej, że w większości chodzi o dotacje celowe, które zmniejszają autonomię polityk wydatkowych samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Eliminowanie z rynku paliw najgorszej jakości to jeden ze sposobów walki ze smogiem. NIK wskazuje, że zmarnowano w tym zakresie 9 miesięcy, bo tyle czasu obowiązywały przepisy, które uniemożliwiały sprawdzanie jakości paliw stałych będących w obrocie. To nie wszystko - stwierdzonych przez NIK nieprawidłowości jest więcej.
Agnieszka Matłacz
01.12.2020
Środowisko
W budynkach użyteczności publicznej noszenie maseczki jest obowiązkowe, nawet gdy w danym pomieszczeniu przebywa tylko jedna osoba. Na spokojny oddech bez maseczki w samotności nie można sobie więc pozwolić w urzędzie, szkole, uczelni, sądzie. W praktyce ministrowie, włodarze miast, nawet gdy pracują samotnie w wielkim gabinecie, muszą mieć zakryty nos i usta.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rozumienie pojęcia zajęcia gruntów na prowadzenie działalności stanowi od lat jeden z najważniejszych obszarów spornych na gruncie podatku od nieruchomości. W ostatnim czasie NSA wydał orzeczenie, które powinno stanowić wyznacznik w zakresie tego, jakie okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, iż grunt jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.
Adam Kałążny
30.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne