Prawo.pl
Należy zaniechać prac legislacyjnych związanych z projektem ustawy o Akademii Kopernikańskiej - stwierdza w liście otwartym Rada Narodowego Centrum Nauki. Członkowie Rady podkreślają celowość godnego upamiętnienia 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, wskazują jednak uwagę na realne zagrożenia, jakie dla nauki w Polsce może mieć powołanie Akademii Kopernikańskiej.
Krzysztof Sobczak
19.04.2022
Szkolnictwo wyższe
Na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności zostali skazani we wtorek Wacław M., wójt zlikwidowanej gminy Ostrowice i jej skarbniczka Krystyna K. Sąd Okręgowy w Koszalinie stwierdził, że oboje swoim działaniem doprowadzili do szkody majątkowej w wielkich rozmiarach i upadku gminy. Wyrok jest nieprawomocny.
Robert Horbaczewski
19.04.2022
Prawo karne Samorząd terytorialny
Przekazanie zadania związanego z obsługą „świadczenia 40 zł” na rzecz jednostki organizacyjnej gminy lub gminnej osobie prawnej może nastąpić zarówno na podstawie uchwały organu stanowiącego, jak i zarządzenia organu wykonawczego – wyjaśnia MSWiA w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Wybór należy do jednostek samorządu terytorialnego. W razie wątpliwości mogą one zwracać się do organu nadzoru.
Robert Horbaczewski
19.04.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus dla uchodźców z Ukrainy trafią na ich konta bankowe już w maju. Dotychczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął około 318 tysięcy wniosków o świadczenie 500 plus od obywateli Ukrainy. W województwie śląskim takich wniosków złożono ponad 35 tysięcy.
Grażyna J. Leśniak
19.04.2022
Pomoc społeczna Ukraina
Kwestia wysokości stawki podatku lub jego zapłaty za nieruchomości i obiekty budowlane, które należą do przedsiębiorcy, od wielu lat budzi mnóstwo kontrowersji. Wydaje się, że po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2021 roku będzie je budzić dalej – pisze Kamil Szczęsny, adwokat w kancelarii GWW.
Kamil Szczęsny
19.04.2022
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
W ocenie Unii Metropolii Polskich wdrożenie systemu kaucyjnego bez równoczesnego wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta to poważny błąd, który spowoduje załamanie się gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi oraz wzrost opłat za odbiór odpadów dla mieszkańców. Apelują aby prace legislacyjne nad tymi dwoma systemami były prowadzone łącznie, a oba systemy powinny być ze sobą zintegrowane.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
19.04.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
W sprawie o rozwiązanie spółki z o.o. zawiązanej przez kilka gmin dla realizowania celu polegającego na zaspokajaniu potrzeb ich mieszkańców w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, nie istnieje między spółką a tymi gminami współuczestnictwo bierne konieczne. Ochronę interesu gminy jako wspólnika zabezpiecza możliwość zgłoszenia interwencji ubocznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2022
Samorząd terytorialny Spółki
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prowadzone są prace mające umożliwić domom pomocy społecznej zawieranie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych, a tym samym podwyższenie wynagrodzeń pielęgniarek. Obecnie bowiem te w DPS-ach zarabiają dużo mniej niż koleżanki w szpitalach, a od lipca 2022 roku ta przepaść się pogłębi.
Beata Dązbłaż
19.04.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Nam się mówi: działacie w kryzysie, nie bójcie się, podejmujcie decyzje. Ale niestety, każda decyzja ciągnie za sobą pewne konsekwencje i odpowiedzialność, choćby finansową. Czy zrobisz klasę przygotowawczą czy dasz więcej godzin języka polskiego jako obcego, czy włożysz dzieci do klas - każda taka sytuacja generuje konsekwencje finansowe i organizacyjne.
Beata Igielska
17.04.2022
Zarządzanie oświatą
Ustawa sankcyjna, która zakłada m.in. embargo na import węgla z Rosji i Białorusi obowiązuje od soboty. Przewiduje ona też zamrażanie majątków osób i podmiotów, które zostaną wpisane na listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kara za niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków wyniesie do 20 mln zł.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.04.2022
Prawo gospodarcze Ukraina
Wycinka żywopłotu nie zawsze wymaga załatwienia formalności. Wystarczy, że swoją powierzchnią nie przekracza 25 mkw., a już takiego obowiązku nie ma. Trzeba upewnić się jednak, czy na żywopłocie nie znajdują się przypadkiem gniazda z pisklętami. Zwyczajowo okres lęgowy ptaków wypada między 1 marca, a 15 października, lecz w przypadku gatunków chronionych ochrona będzie obowiązywała cały rok.
Joanna Maj
16.04.2022
Środowisko Nieruchomości
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami starają się dla nich o orzeczenie, które pozwala ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, ale także różnego rodzaju dofinansowania. Po ukończeniu 18 lat takie osoby otrzymują rentę socjalną. Problem w tym, że nawet chorzy na nieuleczalne choroby, np. rybią łuskę, zespół Downa, otrzymują orzeczenie na rok lub dwa. Potem znowu trzeba tracić czas na biurokratyczną gehennę.
Beata Dązbłaż
16.04.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Ponieważ obecność gmin w mediach społecznościowych nie została uregulowana prawnie, to w zasadzie mogą dowolnie zarządzać informacją i dostępem do niej. A przy okazji budować wizerunek włodarza gminy. Zdecydowana większość samorządów przyznaje, że ich fanpejdże pełnią przede wszystkim rolę informacyjną i promocyjną, rzadziej są miejscem do dyskusji czy interakcji z mieszkańcami.
Maria Dec-Kiełb
16.04.2022
Samorząd terytorialny Nowe technologie

PESEL i profil zaufany dla obywateli Ukrainy - po nowelizacji ustawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Proces nadawania numeru PESEL i profilu zaufanego obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną w tym kraju trwa od kilku tygodni. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy lub punkcie mobilnym, jeśli taki powstał. Usługa jest bezpłatna. Trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych szczegółach, także tych związanych z nowelizacją ustawy z 8 kwietnia.
Robert Horbaczewski
15.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Województwa chcą rekompensaty za skutki projektowanej reformy PIT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT Polski Ład
Na przygotowywanej obecnie reformie podatkowej Polskiego Ładu samorządy województw mają stracić około 358 mln zł, najwięcej województwa mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Zarząd Związku Województw RP chce więc, aby rząd zrekompensował utracone dochody własne województw.
Robert Horbaczewski
15.04.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT Polski Ład

Prezydent podpisał ustawę o pomnikach i nazwach ulic

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Prezydent podpisał ustawę dotyczącą nazw obiektów przestrzeni publicznej oraz pomników. Podpisanie ustawy było możliwe po odrzuceniu 7 kwietnia br. przez Sejm uchwały Senatu odrzucającej tę ustawę w całości. Na posiedzeniu plenarnym Sejmu za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 238 posłów, 215 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent podpisał nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Ukraina
Doprecyzowanie wielu procedur pomocowych na rzecz uchodźców wojennych zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent. Przewiduje ona też zmiany w nadawaniu numeru PESEL, uregulowanie kwestii zgody na pobyt ze względów humanitarnych, opieki medycznej, psychologicznej dla uchodźców, uprawienia dla lekarzy i lekarzy dentystów.
Robert Horbaczewski
15.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Ukraina

Senat chce abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie

Prawo karne Administracja publiczna Ukraina
Senat przyjął projekt ustawy o abolicji dla ochotników broniących wolności i niepodległości Ukrainy. Abolicją objęta ma być tylko służba w 2022 r. w Siłach Zbrojnych Ukrainy lub w innej ukraińskiej formacji wojskowej. Karana ma być służba w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i podjęcie w niej obowiązków, choćby nawet formacja taka walczyła na Ukrainie.
Robert Horbaczewski
15.04.2022
Prawo karne Administracja publiczna Ukraina
By wykonywać zawód psychologa będzie trzeba uzyskać wpis na regionalną listę, zostać członkiem samorządu zawodowego i regularnie opłacać składki. Roczne mają nie przekraczać 902 złotych. Zdaniem Forum Związków Zawodowych to za dużo. Forum nie podoba się też kara finansowa za naruszenie przepisów. Projekt jednak popiera, podobnie jak sejmowa Komisja Ustawodawcza i Biuro Analiz Sejmowych.
Jolanta Ojczyk
15.04.2022
Zawody medyczne
Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nie zgadza się z zarzutami Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącymi projektu nowego rozporządzenia w sprawie udogodnień w programach telewizyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. Przekonuje, że zmiany są niewielkie w stosunku do obowiązujących przepisów.
Beata Dązbłaż
14.04.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna

Rząd poprawił projekt ustawy o sygnalistach, ale dość zachowawczo

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO Compliance
W najnowszym projekcie ustawy o ochronie sygnalistów wzięto pod uwagę niektóre z postulatów zgłaszanych przez samorządy i administrację publiczną. Nowością jest rozszerzenie procedur m.in. o funkcjonariuszy służb i żołnierzy zawodowych. Nie zdecydowano się jednak na rozszerzenie zakresu przedmiotowego o zgłoszenia z zakresu bezpieczeństwa pracy. Złagodzono też sankcje.
Robert Horbaczewski
14.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO Compliance
Narodowy Fundusz Zdrowia powinien skokowo zwiększyć wycenę procedur medycznych, szczególnie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, gdyż coraz więcej poradni kończy swoją działalność z powodu niskiego finansowania – sugeruje dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
14.04.2022
Finansowanie zdrowia
Realizatorzy projektów w ramach programu „Polska Cyfrowa” zostaną zobowiązani przez rząd do obejmowania nimi wszystkich gospodarstw domowych na obszarze inwestycji i zidentyfikowanych jako tzw. białe plamy - zapowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dzięki temu żadne gospodarstwo domowe, znajdujące się w bezpośrednim zasięgu inwestycji, nie pozostanie bez dostępu do szybkiego internetu.
Krzysztof Sobczak
13.04.2022
Administracja publiczna Nowe technologie
Wolontariat pracowniczy najsilniej rozwinięty jest w firmach. Słabiej jest w organizacjach pozarządowych i samorządach – ponad połowa organizacji nie miała bezpośrednio do czynienia z wolontariatem pracowniczym. Wśród samorządów odsetek ten jest jeszcze wyższy - 82 proc. samorządów nie zetknęło się bezpośrednio z takim rodzajem wolontariatu.
Beata Dązbłaż
13.04.2022
HR
O uchylenie obowiązującego od marca 2020 r. zakazu eksmisji apelowali nie tylko właściciele mieszkań i samorządy, ale też Rzecznik Praw Obywatelskich. Początkowo miała się temu przysłużyć ustawa o automatyzacji załatwiania spraw przez Krajową Administrację Skarbową, jednak rzutem na taśmę przepis uchyla ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy, którą bez poprawek przyjął Senat.
Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska
13.04.2022
Wymiar sprawiedliwości
Paweł i Gaweł w jednym stali domu. Paweł z dwoma dorosłymi synami na górze, a Gaweł z żoną i córką na dole. I cała szóstka otrzyma dodatek osłonowy, bo każde z nich oświadczyło, że... prowadzi odrębne gospodarstwo domowe. Pozwalają na to przepisy, a przytłoczeni zadaniami pracownicy pomocy społecznej nie mają czasu weryfikować, czy dane we wniosku są prawdziwe.
Robert Horbaczewski
13.04.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Określenie strategii bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce oraz kierunków działań mających na celu rozwój tego bezpieczeństwa - to cel przyjętej we wtorek przez rząd uchwały w sprawie strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej.
Krzysztof Sobczak
12.04.2022
Środowisko
Wicemarszałkowie i skarbnicy województw, sekretarze i skarbnicy powiatów, sekretarze i skarbnicy gmin w ramach samorządów oraz dyrektorzy generalni urzędów wojewódzkich oraz dyrektorzy wydziałów (biur, gabinetów) w ramach administracji rządowej będą między innymi wyłączeni z czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Robert Horbaczewski
12.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Strażacy ratownicy ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadające uprawnienie do świadczenia ratowniczego otrzymają legitymacje służbowe. Celem ich wprowadzenia jest rejestracja i identyfikacja strażaków ratowników OSP biorących udział w działaniach ratowniczych oraz osób posiadających uprawnienie do świadczenia ratowniczego. Legitymacja ma pozwolić także na skorzystanie z innych świadczeń.
Robert Horbaczewski
12.04.2022
Administracja publiczna
Zagadnienie współuczestnictwa jednolitego w sprawie o eksmisję nie było jeszcze przedmiotem orzeczeń Sądu Najwyższego. Sąd Okręgowy w Krakowie spytał więc Izbę Cywilną, czy w sprawie o opróżnienie lokalu mieszkalnego po stronie osób wywodzących swoje uprawnienie do zajmowania lokalu od najemcy, tzw. "domowników", występuje współuczestnictwo jednolite.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.04.2022
Prawo cywilne Administracja publiczna