Prezes UOKiK wydał dwie decyzje wobec przedsiębiorcy energetycznego Enea S.A. Spółka gwarantowała stałe ceny prądu, ale pomijała lub prezentowała w sposób mogący wprowadzać w błąd informacje o opłacie handlowej. Bezpodstawnie naliczała również kary za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Urząd zobowiązał spółkę do zwrotu niesłusznie pobranych opłat uprawnionym konsumentom.
Inga Stawicka
29.01.2024
Rynek i konsument Energetyka
Podczas poniedziałkowego posiedzenia niejawnego warszawski sąd rejonowy zatwierdził wpisanie otwarcia likwidacji Polskiej Agencji Prasowej. To kolejne rozstrzygnięcie w sprawie wpisywania likwidacji spółek mediów publicznych. Wcześniejsze postanowienia - dotyczące TVP i Polskiego Radia - zostały oddalone, m.in. z powołaniem na najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci uważają, że nie ma powodów, by traktować sytuację spółek odmiennie.
Inga Stawicka
29.01.2024
Spółki

NIK: Trzeba poprawić przepisy o likwidacji kopalni

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiegała likwidacja Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński”. Okazuje się, że była przygotowana nierzetelnie i została przeprowadzona w sposób niegospodarny oraz z naruszeniem obowiązującego prawa i interesu publicznego. Ale problem jest szerszy - NIK wskazała bowiem bariery prawne, formalne i finansowe, które praktycznie uniemożliwiają rzetelne planowanie i sprawną realizację procesów likwidacyjnych kopalń.
Agnieszka Matłacz
29.01.2024
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Europejska Rada Ochrony Danych opublikowała tematyczny przegląd spraw, który zawiera cenne informacje na temat tego, w jaki sposób organy ochrony danych interpretowały i stosowały przepisy RODO w różnych scenariuszach, takich jak hackerstwo, oprogramowanie typu ransomware lub przypadkowe ujawnienie danych.
Agnieszka Matłacz
29.01.2024
RODO
Banki składają masowo pozwy przeciwko frankowiczom o waloryzację kapitału. Nie przejmują się specjalnie orzeczeniami TSUE. Związek Banków Polskich uważa, że mają do tego pełne prawo. W opinii większości prawników to jednak celowa taktyka. Wojna na nerwy. Banki wiedzą, że przegrają w sądzie. Liczą jednak, że dzięki pozwom kredytobiorcy się ugną i podpiszą ugody. Nie wszyscy jednak prawnicy są tego zdania. Pojawiają się głosy, że banki postępują właściwie, a wyroki TSUE wiążą jedynie w sprawie, której dotyczyło ich rozstrzygnięcie. 
Renata Krupa-Dąbrowska
29.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W ramach wakacji składkowych budżet państwa ma zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne od najniższej obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru składek. Pytanie zatem, czy mikroprzedsiębiorcy, np. kobiety w ciąży opłacające dobrowolnie wyższe składki, by dostać wyższe świadczenia macierzyńskie, będą mogły dopłacić różnicę za miesiąc wakacji. Opinie prawników są podzielone. Pojawiają się głosy, że wręcz im tego nie wolno. A to oznaczałoby, że wakacje takim kobietom po prostu nie będą się opłacały.
Grażyna J. Leśniak
29.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Utworzenie fundacji rodzinnej może przynieść wiele korzyści dla rodziny – pozwala zapobiec rozproszeniu majątku oraz zabezpiecza byt wszystkich członków rodziny zgodnie z wolą fundatora. Jednak, aby korzyści te były zauważalne, statut fundacji rodzinnej powinien być prawidłowo skonstruowany w oparciu o ustalenia członków rodziny, a sama fundacja rodzinna powinna zostać zarejestrowana możliwie szybko - piszą Robert Uhl oraz Klaudia Kus z Deloitte Legal.
Robert Uhl Klaudia Kus
29.01.2024
Prawo gospodarcze Fundacja rodzinna
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł po raz kolejny, że dopuszczalne jest wsteczne korygowanie stawek amortyzacji podatkowej za lata, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Spółka może w trakcie danego roku zdecydować o obniżeniu takiej stawki ze skutkiem od początku roku. Korekta stawek pozwoli poprawić sytuację finansową przedsiębiorców, którzy ponieśli straty m.in. w wyniku pandemii Covid-19.
Monika Pogroszewska
29.01.2024
CIT PIT
Minął termin na dostosowanie pomieszczeń w schroniskach dla zwierząt do wymogów określonych w ministerialnym rozporządzeniu. Mimo iż wydłużono czas na wykonanie tego zadania, nie wszystkim udało się je zrealizować. Ilu dokładnie - wkrótce zacznie to sprawdzać Inspekcja Weterynaryjna. Podmiotom, które nie spełnią wymagań grozi nawet wykreślenie z rejestru.
Maria Dec-Kiełb
29.01.2024
Samorząd terytorialny
Rok 2024 rozpoczyna kilkuetapową transformację ochrony konsumenckiej na rynku finansowym. Część zmian prawnych już weszła w życie, inne dopiero nadejdą. Ich kluczowym celem jest bardziej efektywna ochrona konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem i innymi ryzykami, związanymi w szczególności z rozwojem nowych technologii i digitalizacją rynku finansowego - piszą Kamilla Pomorska, radca prawny oraz Weronika Herbet-Homenda, prawnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Kamilla Pomorska Weronika Herbet-Homenda
27.01.2024
Rynek i konsument Prawo europejskie

Produkty "eko" i "bio" tylko po spełnieniu warunków - szykują się zmiany

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Już wkrótce firmy nie będą mogły bez konsekwencji używać określeń typu "ekologiczny", "dobry dla środowiska" czy "wolny od plastiku" w odniesieniu do swoich produktów. Jasne zasady co do praktyk zaliczających się do pseudoekologicznego marketingu (czyli tzw. greenwashingu) ma wprowadzić nowa unijna dyrektywa, która została ostatnio przyjęta przez Parlament Europejski. Ujednolici ona m.in. zasady dotyczące certyfikacji i oznaczeń.
Inga Stawicka
27.01.2024
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie, czy w przypadku utraty przesyłki z deklarowaną wartością, jej nadawca może domagać się od przewoźnika zapłaty odszkodowania odpowiadającego rzeczywistej wartości utraconego towaru wyliczonego wedle rachunku sprzedawcy, jeśli przewoźnik nie mógł się z nim zapoznać. Termin podjęcia uchwały nie został jeszcze wyznaczony.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.01.2024
Prawo cywilne
Ponad dwie trzecie pracodawców spodziewa się, że rząd i obecna koalicja będą skutecznie bronić praw przedsiębiorców. 66 proc. uważa, że powinna nastąpić szybka zmiana we władzach największych spółek skarbu państwa - wynika ze styczniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Ret
26.01.2024
Prawo gospodarcze
Część podmiotów gospodarczych będzie miała obowiązek dostarczać produkty i świadczyć usługi, które spełniają wymagania dostępności. Zobowiązanymi do tego mają być podmioty gospodarcze uczestniczące w łańcuchu dostaw i dystrybucji, a chodzi przede wszystkim o zapewnienie udogodnień osobom z niepełnosprawnościami. Obejmie on m.in.: bankomaty, czytniki książek, biletomaty czy terminale.
Inga Stawicka
26.01.2024
Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
W dniu 26 stycznia Mirosław Wróblewski, nowy prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych złożył ślubowanie w Sejmie. Od tego dnia oficjalnie pełni swoje obowiązki. Mirosław Wróblewski zastąpił Jana Nowaka, który pełnił tę funkcję od 2019 r..
Agnieszka Matłacz
26.01.2024
RODO
Aż 74 proc. przedsiębiorców uważa, że podwyżka płacy minimalnej wpłynie na zwiększenie presji pracowników na wzrost płac. 81 proc. firm jest przekonana, że w związku z tym będzie musiała podnieść wynagrodzenia, także pracownikom zarabiającym powyżej płacy minimalnej - wynika ze styczniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Ret
26.01.2024
Prawo pracy

Rząd rozświetla Polskę, a RPO podkreśla coraz większe zanieczyszczenie światłem

Samorząd terytorialny Drogi Finanse samorządów Budownictwo
Przepisy rozporządzeń techniczno-budowlanych nie regulują dostatecznie kwestii zanieczyszczenia światłem przestrzeni publicznych, szczególnie przez niebieskie diody LED w oświetleniu drogowym. A to one mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Zagrożenie może zwiększyć program „Rozświetlamy Polskę”, jeśli w regulaminie nie zobowiązywano beneficjentów do wprowadzenia rozwiązań zapobiegających rozpraszaniu oświetlenia LED-owego poza odcinki dróg.
Robert Horbaczewski
26.01.2024
Samorząd terytorialny Drogi Finanse samorządów Budownictwo
Ministerstwo Finansów analizuje regulacje dotyczące minimalnego podatku CIT, w tym formuły dalszego ich funkcjonowania - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Nie przedstawił jednak na razie jednoznacznego stanowiska w sprawie przepisów, które weszły w życie z początkiem 2024 r. Podkreślił jedynie, że rozliczenie podatku nastąpi dopiero w 2025 r. Organizacje przedsiębiorców apelują o zniesienie tej daniny
Monika Pogroszewska
26.01.2024
CIT Doradca podatkowy
Potrzebujemy dialogu społecznego, który mimo politycznej zawieruchy, wspierał będzie rozwój gospodarki i dobrobyt społeczeństwa oraz służył spójności społecznej i konkurencyjności gospodarki – komentuje czwartkowe zamieszanie wokół Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, członek Rady Dialogu Społecznego i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Jacek Męcina
26.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Dobrostan pracowników, cyfryzacja zasobów organizacji oraz zmiany legislacyjne w zakresie prawa pracy to najważniejsze zagadnienia dotyczące rynku pracy, które znalazły się w agendzie konferencji Praca 4.0, która rozpocznie się w poniedziałek, 29 stycznia 2024 r. To będzie już 9. edycja konferencji organizowanej przez Konfederację Lewiatan. Wstęp na nią jest bezpłatny – wymaga jedynie rejestracji na stronie wydarzenia.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) postuluje wprowadzenie zmian m.in. dotyczących zamówień publicznych. Chodzi o obniżenie zabezpieczenia po wykonaniu połowy zamówienia. Zdaniem ekspertów propozycja idzie w dobrym kierunku. Nie w każdym jednak przypadku będzie korzystna dla przedsiębiorców. Problem dotyczy kosztów zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.01.2024
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finanse

Nie będzie wakacji składkowych bez decyzji ZUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Nie wystarczy samo złożenie wniosku o wakacje składkowe do ZUS. Mikroprzedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne bez decyzji ZUS. A Zakład na jej wydanie ma mieć 40 dni. Prawnicy studzą więc zapał: mało kto skorzysta z tego rozwiązania w tym roku. Bo jeśli przepisy wejdą w życie 1 października, a ZUS zostanie zasypany wnioskami, to urzędnicy nie zdążą rozpatrzeć wszystkich na czas.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Mimo zmiany przepisów, tzw. receptomaty w niekontrolowany sposób ułatwiają dostęp do uzależniających leków. Jedna z firm poszła o krok dalej. Należąca do niej spółka prowadząca aptekę, odsyła do usług innej spółki, należącej do tej samej grupy kapitałowej. Ta druga spółka to klinika, która wystawia recepty online i w artykułach przybliża potencjalnym pacjentom działanie substancji opioidowych. To kontrowersyjna praktyka na kilku poziomach - wskazują eksperci. Sprawą zainteresował się inspektor farmaceutyczny. Jest też wniosek o kontrolę.
Katarzyna Nocuń
26.01.2024
Farmacja
Podpisywane są pierwsze umowy o dofinansowanie w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Już teraz widać, że pewne zapisy umowy o dofinansowanie uległy zdecydowanej zmianie. Warto wiedzieć na co powinny zwrócić uwagę jednostki samorządowe.
Magda Żyża
26.01.2024
Finanse samorządów RODO
Doradcy podatkowi, którzy już aktywowali swoje e-skrzynki w usłudze e-doręczenia, mają trzy systemy do korespondencji z organami skarbowymi. Ta mnogość nie ułatwia pracy, może prowadzić do problemów z terminowym wywiązywaniem się z obowiązków. Środowisko doradców podatkowych oczekiwałoby jednego stabilnego systemu komunikacji elektronicznej. Osobiście mam nadzieję, że docelowo będzie to usługa e-doręczeń - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.
Wiesława Moczydłowska
26.01.2024
Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
W wyniku prowadzonego śledztwa w sprawie przekroczenia uprawień przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy podejmowaniu uchwał o dokonaniu zmian w zarządach Telewizji Polskiej S.A. (TVP), Polskiej Agencji Prasowej S.A. (PAP) oraz Polskiego Radia S.A., zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutu notariusz - poinformowała w czwartek PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dotyczy on poświadczenia nieprawdy w aktach notarialnych.
kn/pap
25.01.2024

KIDP: Potrzebne zmiany w e-Urzędzie Skarbowym

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Samorząd doradców podatkowych apeluje do resortu finansów o rozwiązanie problemu, który mają pełnomocnicy reprezentujący osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Doradcy wskazują, że MF zapomniał o dostępie do rozliczeń osób fizycznych. Sprawa jest pilna, bo w 2024 roku po raz pierwszy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą dostaną od fiskusa gotowe rozliczenie, które będą mogli zaakceptować lub ręcznie skorygować.
Krzysztof Koślicki
25.01.2024
Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Związek Banków Polskich uważa, że zaproponowane przez rząd zmiany w przepisach dotyczących Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ograniczają zdolność kredytową. W przypadku pięcioosobowej rodziny zdolność kredytowa może obniżyć się nawet o 30 proc. - ostrzega Związek. Krytykuje również propozycję wprowadzenia wakacji kredytowych w 2024 roku.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.01.2024
Banki Kredyty frankowe
Istotne jest, by prawa własności intelektualnej opracowane w związku ze strategiami ESG (lub te, które są w inny sposób wykorzystywane jako część tych strategii) były odpowiednio chronione. To oznacza m.in. konieczność zadbania o rejestrację znaków towarowych, patentów oraz egzekwowanie tych praw od naruszających - pisze dr Anna Wilińska-Zelek, adwokat z kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Anna Wilińska-Zelek
25.01.2024
Środowisko Prawo europejskie ESG
Przepisy dotyczące rynku nieruchomości wymagają pilnych zmian. Tak uważają członkowie Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej. Do biura ministra rozwoju trafiła check-lista, wskazująca problemy do pilnego rozwiązania. Wśród nich znalazły się m.in. dokończenie reformy uwłaszczeniowej użytkowania wieczystego i przesunięcie w czasie uchwalenia planów ogólnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.01.2024
Nieruchomości