- Obowiązujące regulacje dotyczące podatku minimalnego stanowią przedmiot wewnętrznych analiz prowadzonych w Ministerstwie Finansów, w tym w kontekście formuły dalszego ich funkcjonowania. Przy czym uwzględniając zwolnienie z tego podatku, które obowiązywało do końca 2023 r., na uwadze należy mieć to, że pierwsze rozliczenie opodatkowania tym podatkiem nastąpi, co do zasady, w zeznaniu za rok 2024 r. (a więc w 2025 r.) - napisał wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską nr 303.

Czytaj również: Podatek minimalny wszedł w życie, zaczynają się problemy >>

Chodzi o nowy podatek wprowadzony przez Polski Ład, określony w art. 24 ca ustawy o CIT. Po krytyce poprzedni rząd wycofał się z tego pomysłu, ale nie całkowicie, bo nowelizacja ustawy o CIT z 7 października 2022 r. (Dz.U. 2022 poz. 2180) jedynie odsunęła termin jego wejścia w życie o ponad rok. Przepisy zaczęły więc obowiązywać, po okresie zawieszenia, z początkiem 2024 r. Podatek trzeba będzie zapłacić do końca marca 2025 r. w sytuacji gdy rok podatkowy spółki jest równy kalendarzowemu. Co do zasady podatek minimalny może zapłacić spółka będąca podatnikiem CIT: akcyjna, sp. z o.o., prosta spółka akcyjna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, wybrane spółki jawne (lub ich zagraniczne odpowiedniki, jeśli prowadzą działalność poprzez położony w Polsce zagraniczny zakład). 

Podatek zapłaci co do zasady spółka, która poniesie stratę podatkową lub nie przekroczy 2-proc. progu rentowności. Przepisy przewidują jednak szeroki katalog wyłączeń oraz wielopoziomowy wzór do wyliczenia należnego podatku. 

Będą dwie alternatywne metody obliczenia podatku. Według pierwszej metody podatek wyniesie 10 proc. podstawy opodatkowania, czyli sumy m.in. 1,5 proc. przychodów podatnika (innych niż z zysków kapitałowych) oraz “nadmiernych” kosztów finansowania dłużnego i usług niematerialnych ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych. Podatnik będzie mógł też wybrać inną metodę. Alternatywny sposób obliczenia podstawy opodatkowania to 3 proc. wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych. O wyborze takiego sposobu ustalania podstawy opodatkowania poinformuje w zeznaniu składanym za rok podatkowy, za który dokonał takiego wyboru.

O zniesienie daniny od początku apelowała Konfederacja Lewiatan. Taki postulat przedsiębiorcy z Lewiatana skierowali też do nowego rządu. Argumentują, że podatki minimalne osłabiają skłonność do inwestowania, ponieważ koszty ponoszone na rozwój firmy są niejako opodatkowane w okresie ich ponoszenia. Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan podkreśla, że koszty niezbędnych analiz, obliczenia i poboru tego podatku przez przedsiębiorców będą wyższe niż spodziewane wpływy budżetowe

 

Sprawdź również książkę: Meritum Podatki 2024 ebook >>