Powołano pełnomocnika rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego. Jego zadaniem będzie koordynacja działań rządu w obszarze PPP.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2019
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Pożyczkobiorca nie musi oddawać pieniędzy funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten bowiem nie udowodnił w sądzie, że nabył skutecznie wierzytelność od firmy, która udzieliła pozwanej 5 tys. złotych pożyczki. Tak uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie.
Aleksandra Partyk
23.07.2019
Prawo cywilne Finanse
Data „wykonania” dla celów VAT jest datą późniejszą, niż moment faktycznego wykonania. Należy za każdym razem dokonać analizy okoliczności realizacji umów na roboty budowlane. Nie można przyjąć założenia, że w każdym przypadku, gdzie ma miejsce odbiór robót przez zamawiającego, datą „wykonania” będzie dzień podpisania protokołu – tłumaczy Małgorzata Militz, doradca podatkowy, pełnomocnik w sprawie Budimex.
Krzysztof Koślicki
22.07.2019
VAT Budownictwo
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców nie może interweniować w toczących się już postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych i wnosić kasacji. To się zmieni, bo wniosków o pomoc w walce z ZUS jest dużo. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada szybką nowelizację przepisów.
Jolanta Ojczyk
22.07.2019
Małe i średnie firmy
Nie widzę uzasadnienia, aby Jan Kowalski, prowadzący osiedlowy warzywniak, korzystał z ochrony konsumenckiej przy zakupie polisy autocasco, a zaciągając kredyt obrotowy - już nie. A stanie się tak, bo projektowane w kodeksie cywilnym zmiany idą w złym kierunku. W prawie dobre chęci, to za mało. Dlaczego – pisze Tomasz Konieczny, radca prawny.
Tomasz Konieczny
22.07.2019
Prawo cywilne
Kioski czy pawilony handlowe nie będą przeszkodą w przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Deweloperom będzie łatwiej inwestować w tereny poprzemysłowe. Z kolei Krajowy Zasób Nieruchomości zyska nowe możliwości pozyskiwania nieruchomości.
Jolanta Ojczyk
22.07.2019
Budownictwo
W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie rządowego projektu nowego prawa zamówień publicznych. Został skierowany do prac w komisji. Posłowie opozycji zwracali uwagę na jego obszerność - liczy 623 artykuły i podkreślali, że tak dużego projektu nie można rozpatrywać rzutem na taśmę. Rząd chce jednak, by zostało uchwalone jeszcze w tej kadencji.
Jolanta Ojczyk
21.07.2019
Zamówienia publiczne
Ministerstwo Finansów przypomina, że prowadzi prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych świadczonych, m.in. przez Google, Facebook. Punktem wyjścia jest projekt dyrektywy Komisję Europejskiej w tej sprawie. Najbliżej opodatkowania cyfrowych gigantów: jest Francja.
Jolanta Ojczyk
21.07.2019
CIT PIT Prawo AI
Rząd przyjął projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii. Rozszerza on status prosumenta na małe i średnie firmy. Będą one mogły wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacjach, a także korzystać z systemu opustów.
Jolanta Ojczyk
20.07.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Spółka GPW Benchmark powinna do końca 2019 roku złożyć wniosek o zezwolenie na prowadzenie działalności jako jako administrator wskaźnika referencyjnego WIBOR. Tego oczekuje KNF, co wyraziła w swoim najnowszym stanowisku.
Jolanta Ojczyk
20.07.2019
Finanse
Kto siada z przodu podczas przedstawienia, powinien się liczyć z tym, że może zostać oblany wodą...
Jacek Górski
20.07.2019
Prawo cywilne
W piątek Sejm przegłosował poprawki Senatu do tzw. ustawy o zatorach płatniczych. Wprowadzi ona ustawowe terminy płatności, ulgę na złe długi w podatkach dochodowych, ale także umożliwi prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów karanie przedsiębiorców, którzy mają zobowiązania powyżej 5 mln złotych.
Jolanta Ojczyk
19.07.2019
CIT PIT Prawo gospodarcze
W piątek Sejm uchwalił nowelizację tzw. specustawy terminalowej. Dzięki temu obejmie ona m.in. budowę największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu, co ma przyspieszyć te inwestycje.
Jolanta Ojczyk
19.07.2019

SN: Odbiór ścieków musi być konkurencyjny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2013 roku w sprawie nadużywania pozycji dominującej w gminie Sucha Beskidzka. Powodem był upływ terminu przedawnienia w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.07.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Krajowa Izba Odwoławcza w orzeczeniu z 18 kwietnia uznała, że wykonawca przystępując do składania oferty 1,5 godziny przed upływem terminu działał lekkomyślnie. Można się zgodzić z taką tezą, ale nie w tej konkretnej sprawie, w której złożenie oferty było możliwe tylko z naruszeniem przepisów. Wykonawca tutaj nie zawinił - pisze Anna Serpina-Forkasiewicz, prezes PortalPZP.
Anna Serpina-Forkasiewicz
19.07.2019
Zamówienia publiczne
Burmistrz musi jeszcze raz sprawdzić, czy może nałożyć na przedsiębiorcę ponad 36 tysięcy złotych kary za niezłożenie w terminie sprawozdania. Nie wystarczy bowiem oprzeć się na stwierdzeniu przedsiębiorcy, że nie ma dowodów na swoją obronę. Organ musi ustalić, czy taka wersja zdarzeń jest zgodna z prawdą.
Dorian Lesner
19.07.2019
Rząd kończy prace nad nowelizacją prawa geodezyjnego i kartograficznego. Za jej sprawą wybrane dane...
Jolanta Ojczyk
18.07.2019
Budownictwo
Firma Qualcomm ma zapłacić 242 miliony euro za nadużywanie dominacji rynkowej w chipsetach pasma podstawowego 3G. Sprzedawała je poniżej kosztów, aby zmusić swojego konkurenta Icera do wycofania się z rynku. Jest to nielegalne w świetle unijnych przepisów antymonopolowych.
Jolanta Ojczyk
18.07.2019
Ochrona konkurencji
O przyjęciu polityki wynagrodzeń w spółkach giełdowych ma decydować walne zgromadzenie akcjonariuszy. Pierwsza uchwała powinna być podjęta do 30 czerwca 2020 r. Wciąż jednak nie ma krajowych przepisów w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
18.07.2019
Niezrozumiałe postanowienia w umowie ubezpieczenia należy tłumaczyć na korzyść konsumenta. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach. Klient, kupując pełny pakiet ubezpieczenia, może myśleć, że obejmie on wszelkie zdarzenia. W efekcie Hestia ma zwrócić chorej na cukrzycę koszty krótkiej hospitalizacji w USA, spowodowanej utratą przytomności.
Jolanta Ojczyk Aleksandra Partyk
18.07.2019
Prawo cywilne Finanse
Prezydent podpisał przygotowaną przez jego kancelarię ustawę o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Jeszcze w Sejmie usunięto z niej fragment dotyczący wprowadzenia funduszu konwersji. Przeciwko niemu protestowały banki - z funduszu miało być finansowane przewalutowanie kredytów. Z nowego kształtu ustawy zadowolone są więc banki, nie frankowicze.
Jolanta Ojczyk
17.07.2019
Finanse Kredyty frankowe

Unia sprawdza Amazona

Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Komisja Europejska wszczęła we środę dochodzenie antymonopolowe wobec Amazona. Chce ocenić, czy platforma narusza konkurencję przez wykorzystywanie poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych.
Jolanta Ojczyk
17.07.2019
Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Dopiero 28 sierpnia posłowie zajmą się rządowym projektem, który ułatwi kontrolowanie rynku kotłów grzewczych. Resort przedsiębiorczości jednak nie próżnuje. Tworzy listę rekomendowanych pieców i mobilizuje portale do usuwania ze sprzedaży tych, nieekologicznych.
Jolanta Ojczyk
17.07.2019
Środowisko
Oferując grupowe polisolokaty, trzeba uzyskać od ubezpieczonego informacje, czy jest zainteresowany ubezpieczeniem, a dopiero potem ustalić jego potrzeby, czy sytuację finansową. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca też uwagę, że dodatkowe wynagrodzenie dla dystrybutorów to źródło konfliktu.
Jolanta Ojczyk
17.07.2019
Finanse Compliance
Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej karty paliwowe to usługi finansowe zwolnione z VAT. To pogląd sprzeczny z dotychczasową praktyką ich rozliczania w Polsce. Firmy korzystające z tego typu rozwiązań powinny więc poddać analizie zapisy zawarte w umowach na korzystanie z kart flotowych - pisze Małgorzata Miller, radca prawny.
Małgorzata Miller
17.07.2019
VAT
Za każdym razem, gdy w umowie zastrzegana jest kara umowna, strony powinny precyzyjnie wskazać tytuł do jej naliczenia, np. nienależyte wykonanie umowy lub jednego ze świadczeń, do których dłużnik jest zobowiązany, wadliwość przedmiotu świadczenia, opóźnienie lub zwłokę w wykonaniu świadczenia, wskazując przy tym określoną jej wysokość albo sztywne kryterium odniesienia - twierdzi radca prawny Bartosz Halejak z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2019
Prawo cywilne
Rozpoczęcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która uprzednio została objęta dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, powoduje ustanie tego ubezpieczenia - wynika z uchwały 7 sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2019
Ubezpieczenia społeczne
Hackerzy włamali się do jednego z serwerów bułgarskiego ministerstwa finansów i pobrali dane 5 milionów obywateli. Do mediów przesłali 1,1 miliona nazwisk wraz z numerami identyfikacyjnymi, deklaracjami podatkowymi czy informacjami o składkach zdrowotnych. Rząd Bułgarii potwierdza, że to dane z publicznych baz.
Jolanta Ojczyk
17.07.2019
Wydarzenia RODO
76 proc. zadłużonych firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów to przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze. Są winni wierzycielom 5 miliardów złotych. Z drugiej strony - małe firmy mają problem z zatorami. Tylko duże spółki nie zapłaciły im aż 430 mln złotych. Zobowiązań nie regulują też konsumenci.
Jolanta Ojczyk
16.07.2019
Finanse
Wydając decyzję o lokalizacji zjazdu z drogi publicznej, organy muszą wyważać interes społeczny i indywidualny. Fakt, że wniosek dotyczy zjazdu z drogi głównej, nie powinien przekreślać z góry korzystnego dla strony rozstrzygnięcia. Decyzja odmowna powinna być poprzedzona szczegółową analizą - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
16.07.2019
Drogi Budownictwo