W petycji z 24 marca 2023 r. skierowanej do Senatu RP jej autor wskazał, że „brak możliwości ubiegania się o stanowisko sędziego osobie, która zdała egzamin adwokacki, radcowski, notarialny i orzekała w charakterze referendarza sądowego jest przejawem luki legislacyjnej, która powinna zostać wypełniona stosownym przepisem”.

Czytaj też: Coraz więcej kompetencji referendarzy, ale mniej szans, by zostać sędzią

W uzasadnieniu petycji zawarto postulat uzupełnienia treści art. 61 par. 2 pkt 4 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych. Proponowana w petycji zmiana legislacyjna polega zatem na objęciu możliwością ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, bez konieczności złożenia egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego, przez osoby, które uzyskały tytuł zawodowy adwokata, radcy prawnego lub notariusza, ale nie wykonywały tych zawodów przez co najmniej trzy lata. Zamiast tego wykonywały zawód referendarza sądowego przez co najmniej taki sam okres.

Dr Wojciech Mojski z OIRP w Lublinie i Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie w swej opinii podkreśla, iż obecna regulacja narusza bowiem art. 31 ust. 3 Konstytucji, w zw. z art. 65 ust. 1 Konstytucji oraz art. 32 Konstytucji. Dlatego, że poprzez brak odpowiedniej regulacji ustawowej, tworzy stan luki prawnej contra legem, który w sposób nieproporcjonalny i nierówny traktuje osoby, które ukończyły aplikacje radcowską, adwokacką, notarialną, zdały egzamin zawodowy i po uzyskaniu tytułu zawodowego, z innymi osobami, które mogą ubiegać się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego bez ponownej konieczności oceny ich merytorycznego przygotowania do wykonywania tego zawodu.

 

Cena promocyjna: 79.2 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 70.3 zł