Związek Miast Polskich zabiega o uwzględnienie w mechanizmie stabilizacji ceny energii na drugie półrocze również spółek energetycznych, które są odbiorcą końcowym w rozumieniu ustawy, a które świadczą na rzecz samorządów usługę oświetlenia miejsc publicznych placów i dróg.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.08.2019
Samorząd terytorialny
Udoskonalenie obecnego modelu upadłości konsumenckiej oraz uproszczenie niektórych procedur - to cel obszernej nowelizacji Prawa upadłościowego, którą Senat przyjął w piątek 2 sierpnia bez poprawek. Jedną z nowości ma być ochrona przedsiębiorców przed bezdomnością.
Krzysztof Sobczak
03.08.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument

PPK może pomóc polskiej gospodarce

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo gospodarcze PPK
Na wdrożeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych skorzysta warszawska giełda, którą docelowo zasilić może nawet 8–10 mld zł rocznie dodatkowego kapitału. Dzięki wdrożeniu PPK wartość polskiego PKB powinna być za 10 lat wyższa o 2 punkty procentowe - uważają eksperci Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) TFI, który będzie nadzorował PPK.
Paweł Żebrowski
03.08.2019
Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo gospodarcze PPK
Orzecznictwo Sądu Najwyższego nie wyklucza możliwości stosowania zasady proporcji przez ubezpieczycieli przy niedoubezpieczeniu, z jednej strony uznając takie postanowienia za wątpliwe w stosunkach konsumenckich, a z drugiej strony dostrzegając ugruntowaną tradycję ubezpieczeniową - przypomina Agata Kwaśniewska z kancelarii Czublun Trębicki.
Agata Kwaśniewska
03.08.2019
Prawo gospodarcze
Wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, ułatwienie w zgłaszaniu reklamacji dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, prawo do błędu zakładanie spółek bez utraty statusu rzemieślnika. To najważniejsze zmiany kolejnego pakietu dla firm, przygotowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W piątek uchwalił je Senat.
Jolanta Ojczyk
02.08.2019
Prawo gospodarcze
Walka z dyskryminacją klientów na rynku unijnym ze względu na przynależność państwową, w tym z nieuzasadnionym blokowaniem geograficznym oraz zwiększenie skuteczności postępowań prowadzonych przez UOKiK - to jeden z celów nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.
Agnieszka Matłacz Krzysztof Sobczak
02.08.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Senat uchwalił bez poprawek nowelizacje tzw. ustawy prądowej. W efekcie termin składania oświadczeń do sprzedawców energii został przedłużony do 13 sierpnia. Ma to umożliwić wielu firmom i instytucjom złożenie dokumentu, bez którego nie mogłyby liczyć na zamrożenie cen energii w drugim półroczu 2019 roku.
Jolanta Ojczyk
02.08.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Senat uchwalił bez poprawek ustawę, która uprości procedury wydawania decyzji środowiskowych. Sprawi, że inwestorzy nie będą musieli zabiegać o wypisy z rejestrów gruntów, etapowość przestanie być wymogiem do wydłużenia terminu ważności decyzji. Wprowadza też nową deficnicję strony postępowania, która wzbudza kontrowersje. 
Jolanta Ojczyk
02.08.2019
Środowisko Budownictwo
Wzmocnienie podmiotów zarządzających przystaniami i portami morskimi oraz usprawnienie funkcjonowania portów, a także możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów - przewiduje ustawa, którą poparł Senat.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.08.2019
Administracja publiczna
Urzędnicy Komisji Europejskiej uznali, że zmieniona ustawa o cenach prądu nie narusza zasad pomocy państwa. Tak wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Wciąż jednak nie wiadomo, jak Komisja potraktuje pomoc dla dużych firm w pierwszej połowie 2019 roku.
Jolanta Ojczyk
02.08.2019
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Zatwierdzony został plan finansowy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na rok 2019 – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Najwięcej dostanie Podlasie – prawie 25 milionów złotych i województwo lubelskie – ponad 24 miliony złotych. Samorząd będzie dopłacał do kwoty deficytu na danej linii nie mniej niż 10 procent.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.08.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Uproszczona rejestracja, w tym elektroniczna, większe możliwości pozyskiwania kapitału przez łatwiejszą emisję i obrót akcjami - takie zmiany przewiduje duża nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która wprowadza prostą spółkę akcyjną. Prezydent Andrzej Duda podpisał uroczyście podpisał ją w piątek. PSA krytykuje jednak część środowiska akademickiego.
Jolanta Ojczyk
02.08.2019
Prawo AI Spółki
Jedną z podstawowych zalet prostej spółki akcyjnej jest łatwość rozporządzania akcjami spółki i prowadzenia emisji nowych akcji. Sejm chce jednak przedłużyć vacatio legis przepisów o prostej spółce akcyjnej. W porządku prawnym miała zacząć funkcjonować od 1 marca 2020 r., a wszystko wskazuje, że zacznie rok później - pisze Krzysztof Libiszewski, wspólnik w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Krzysztof Libiszewski
02.08.2019
Spółki
W każdy pierwszy piątek sierpnia wypada Międzynarodowy Dzień Piwa. Święto ustanowione przez Amerykanów było też obchodzone 5 sierpnia. Ale skoro piwo jest napojem, który raczej woli weekend, obchody uczyniono świętem ruchomym. Święto piwoszy to dobra okazja, żeby napisać o ważnych dla branży piwnej podatkowych wyrokach polskich i unijnych sądów – zwłaszcza, że ostatnio sporo się w tym zakresie wydarzyło – pisze Radosław Maćkowski.
Radosław Maćkowski
02.08.2019
Akcyza
Spółki, które chcą złożyć sprawozdanie finansowe zatwierdzone po terminie muszą się liczyć z tym, że nie prześlą go za darmo. Z kolei zarząd wyrejestrowanej spółki, który nie złożył dokumentów przed wykreśleniem, nie ma już możliwości dopełnienia obowiązków. A za brak złożonego sprawozdania grozi grzywna lub więzienie.
Jolanta Ojczyk
02.08.2019
Rachunkowość Spółki Prawo gospodarcze

Wymóg ciągłości blokuje przebranżowienia szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Przez trudne do spełnienia kryteria Narodowego Funduszu Zdrowia, gwarantujące posiadanie kontraktu, jedne szpitale nie mogą wejść na dany rynek usług medycznych, a inne są zmuszone z niego odchodzić. Np. kryterium ciągłości blokuje często starania placówek o przekształcenie nierentownych oddziałów w zakłady opiekuńczo-lecznicze.
Katarzyna Nowosielska
02.08.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Rolnicy i przedsiębiorstwa sektora rolnego mają prawo skorzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie o cenach prądu – informuje resort rolnictwa. Przedłużony termin składania oświadczeń do firm energetycznych to 13 sierpnia.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.08.2019
Małe i średnie firmy
Rząd chce już we wrześniu uruchomić program „Mój prąd” - zapowiada Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Przeznaczy na niego 1 miliard złotych. To oznacza, że około 200 tysięcy właścicieli domów może otrzymać 5 tysięcy złotych bezzwrotnego dofinansowania do instalacji paneli słonecznych.
Jolanta Ojczyk
01.08.2019
Środowisko
Idea Bank wprowadzał konsumentów w błąd podczas sprzedaży obligacji GetBack. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w jego sprawie częściową decyzję. Stwierdził w niej stosowanie nieuczciwych praktyk bankowych polegających m.in. na obietnicy bezpieczeństwa i gwarantowanego zysku.
Jolanta Ojczyk
01.08.2019
Rynek i konsument Finanse
"Dezintegracja systemu informatycznego" nie może być powodem odmowy udostępnienia umów cywilno-prawnych zawartych przez Narodowy Bank Polski w 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał decyzję prezesa banku za nietrafną i wyeliminował ją z obrotu prawnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2019
Prawo pracy
Odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych może się odbywać na dotychczasowych zasadach, co przewiduje nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Obecne przepisy stosuje się, jeśli gmina zawrze umowę przed dniem wejścia w życie ustawy. Ale na wejście w reżim starej ustawy pozwala już samo wszczęcie postępowania przetargowego.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Procedowanie projektu zmieniającego blisko 70 ustaw sejmowej Komisji Nadzyczajnej do spraw regulacji zajęło tylko trzy godziny. Drugie czytanie trwało 23 minuty, trzecie jeszcze krócej. Wszystko po to, by jak najszybciej wydłużyć termin na składanie oświadczeń w sprawie cen energii. W efekcie powstały przepisy groźne dla branż: e-commerce, leasingowej i telekomunikacyjnej.
Jolanta Ojczyk
01.08.2019
Prawo cywilne
Komisja Europejska odwołała się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od wyroku Sądu UE w sprawie podatku od handlu detalicznego w Polsce. Sąd UE stwierdził, że KE popełniła błąd uznając go za niedozwoloną pomoc publiczną. Wprowadzenie dodatkowej daniny nie jest więc jeszcze przesądzone.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
31.07.2019
CIT
Na zarządzenie przewodniczącego sądu, wzywające stroną do wniesienia zaliczki na wydatki związane z przeprowadzeniem dowodu z opinii biegłego, przysługuje zażalenie - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w sprawie o zapłatę, której powód zażądał od Towarzystwa Ubezpieczeń.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rada Legislacyjna rekomenduje rozwiązanie, które umożliwia legalizację obiektów budowalnych po 20 latach od ukończenia ich budowy, nawet w sytuacji, gdy są one niezgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Warunek: organ nadzoru budowlanego nie wszczynał przez te lata postępowania w sprawie wstrzymania budowy lub rozbiórki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Wprowadzenie w jednym wybranym przez podatnika miesiącu zwolnienia ze składek ZUS i umożliwienie zapłaty podatku ryczałtowo, w wysokości równej zaliczce z poprzedniego miesiąca, to jeden z postulatów przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów, to ciekawa propozycja, ale szansę na akceptację ma tylko rozwiązanie dotyczące podatków dochodowych.
Grażyna J. Leśniak
31.07.2019
Ordynacja Małe i średnie firmy
Pomysł obowiązkowego publikowania widełek wynagrodzenia w ofertach pracy wraca jak bumerang i budzi wiele obaw. Magdalena Rodzeń, dyrektor ds. personalnych na region EMEA w Alight Solutions ma taką zmianę za sobą. Mówi o jej etapach, kluczowych momentach i korzyściach, które transparentność wynagrodzeń - ta wewnętrzna, jak i zewnętrzna, może przynieść firmie.
Agnieszka Matłacz
31.07.2019
HR Prawo gospodarcze RODO
Stanowiska naszych urzędów w sprawie telemarketingu - nie dość, że są surowsze, niż wymogi UE, to jeszcze niejednolite. Zaczynają wymagać uprzedniej zgody na kontakt telefoniczny w celu przedstawienia oferty nie tylko w relacji z konsumentem, ale także innym przedsiębiorcą. A to może być niekorzystne dla biznesu. Prawnicy twierdzą, że potrzebne są ustawowe zmiany.
Jolanta Ojczyk
31.07.2019
Prawo gospodarcze RODO
Umowa leasingu rodzi poważne ryzyka związane z jej przedwczesnym wygaśnięciem, np. w wyniku kradzieży auta w okresie trwania umowy. Gdy leasingobiorca nie zgadza się z rozliczeniem przyjętym przez leasingodawcę i odmawia zapłaty, albo nie zgadza się na wysokość odszkodowania ten go pozywa. Udowodnienie w sądzie, że to pozwany ma rację jest jednak trudne. Dlaczego i na co uważać pisze radca prawny Mariusz Weiss.
Mariusz Weiss
31.07.2019
Prawo cywilne Finanse
Zastąpienie deklaracji VAT plikami JPK, a także uszczelnienie VAT m.in. w handlu internetowym i eliminacja nieprawidłowości w akcyzie związanej z obrotem preparatami smarowymi - to część zmian wprowadzanych przez podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o VAT. Według Ministerstwa Finansów nowe przepisy mają uprościć życie podatników.
Krzysztof Sobczak Paweł Żebrowski
30.07.2019
VAT