Rozwiązania kasowe, niezależnie od tego, czy software’owe, czy tradycyjnie oparte na hardware’rze, powinny przechodzić przez proces certyfikacji w upoważnionej do tego instytucji. Zagwarantuje to odpowiednią jakość urządzeń i zmniejszy zaangażowanie i odpowiedzialność przedsiębiorców za właściwe funkcjonowanie kas – uważają eksperci i przedsiębiorcy.
Wiesława Moczydłowska
12.12.2019
VAT
Spółka powinna poinformować indywidualnych przedsiębiorców, że przetwarza ich dane, ale tylko tych, którzy aktualnie prowadzą działalność lub ją zawiesili. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który w środę częściowo uchylił decyzję prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w tym karę w wysokości 943 tysięcy złotych dla firmy Bisnode.
Jolanta Ojczyk
12.12.2019
RODO
Nowelizacja wprowadzająca wyspecjalizowane sądy w sprawach własności intelektualnej to krok w dobrym kierunku, długo już oczekiwany. Niektóre zmiany mogłyby być jednak pójść dalej, np. powództwo wzajemne mogłoby też dotyczyć praw o charakterze technicznym. O plusach i minusach projektowanego postępowania w sprawach własności przemysłowej pisze dr Krystian Maciaszek
Krystian Maciaszek
12.12.2019
Prawo gospodarcze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako organ rentowy może wybrać płatnika składek czyli podmiot zobowiązany do zwrotu świadczenia pobranego nienależnie przez świadczeniobiorcę - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Koncepcja strategii organów podatkowych zapewnia ochronę interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa. Dlatego też kontrola jest jednym z kluczowych narzędzi aparatu państwowego do weryfikacji poprawności rozliczeń podatkowych. Dochody z VAT stanowią wiodącą pozycję w budżecie, dlatego też monitoring i badanie prawidłowości jest uzasadnione – pisze Jolanta Nowicka z PKF Consult.
Jolanta Nowicka
11.12.2019
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
Przepis pozwalający na przejęcie przez Skarb Państwa majątku spółki, która została uznana za wykreśloną z rejestru jest niekonstytucyjny. Tak uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. - Pozbawienie wspólników praw majątkowych wychodzi poza cel ustawy, którym jest wzmocnienie pewności obrotu i ochrony osób trzecich – uzasadniał sędzia Leon Kieres.
Jolanta Ojczyk
11.12.2019
Spółki

Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już w styczniu

Ordynacja Doradca podatkowy Kontrola zarządcza
Jubileuszowa, X edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG odbędzie się 16 stycznia 2020 roku w Warszawie. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tematyka spotkania może zainteresować prezesów, członków zarządów oraz przedstawicieli kadry zarządzającej odpowiedzialnej za obszary podatkowe i rachunkowe w przedsiębiorstwach.
Krzysztof Koślicki
11.12.2019
Ordynacja Doradca podatkowy Kontrola zarządcza
Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy, wniósł pierwszą skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Jego zdaniem przez błąd sądu kobieta, która chciała od ubezpieczyciela odzyskać pieniądze z tzw. polisolokaty, straciła szansę na wygraną. Rzecznik podkreśla, że jest to modelowy przykład w jakich sytuacjach taka skarga może być stosowana.
Jolanta Ojczyk
11.12.2019
Prawo cywilne
Najczęściej występującą przyczyną  w kodeksie spółek handlowych do rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością  jest decyzja wspólników o rozwiązaniu spółki i postawieniu jej w stan likwidacji. Skuteczne podjęcie stosownej uchwały rozpoczyna proces zakończenia bytu prawnego spółki. Jak zaś wygląda to w praktyce pisze Paweł Kowalski
Prawo.pl
11.12.2019
Spółki
Co roku do UOKiK wpływa ponad 1500 zgłoszeń od sygnalistów, w tym ponad tysiąc drogą mailową, o zmowach wśród przedsiębiorców wpływających na konkurencję. Wiele z nich jest jednak bezwartościowych. Zmienić to ma nowy system zgłaszania – gwarantujący pełną anonimowość.
Jolanta Ojczyk
11.12.2019
Compliance Ochrona konkurencji

Zmowy przetargowe - UOKiK i prokuratura mają coraz więcej spraw

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Prokuratura prowadzi rocznie kilkaset postępowań dotyczących zmów przetargowych, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kilkanaście. Coraz częściej o winie decydują dowody elektroniczne, pliki z komputerów czy maile. Jednak obie instytucje podkreślają, że każdą taką sytuacją należy oceniać indywidualnie.
Jolanta Ojczyk
11.12.2019
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów chce po raz trzeci już odroczyć wejście w życie części przepisów dotyczących rozliczania podatku u źródła (WHT). Stosowanie wyłączeń będzie możliwe aż do końca czerwca przyszłego roku. Resort jednocześnie zapowiada nowelizację przepisów w zakresie WHT. Projekt przepisów ogłosiło Rządowe Centrum Legislacji.
Krzysztof Koślicki
10.12.2019
CIT PIT Doradca podatkowy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że potentat w handlu elektronicznym wykorzystuje swoją pozycję kosztem sklepów internetowych, a pośrednio również konsumentów. Spółka podkreśla, że Oficjalny Sklep Allegro odpowiada za mniej niż 1 proc. sprzedaży na całej platformie i nie zaburza konkurencji.
Jolanta Ojczyk
10.12.2019
Ochrona konkurencji
Podczas zorganizowanej 9 grudnia br. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Sąd w sprawach cywilnych – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda” na UKSW rozmawiano o Kodeksie postępowania cywilnego. Mówiono m.in. o właściwości funkcjonalnej sądu egzekucyjnego oraz o zasadach przekazywania czynności referendarzom sądowym.
Aleksandra Partyk
10.12.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Lasami Państwowymi umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tych gruntów. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała w składzie siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
10.12.2019
Podatki i opłaty lokalne

Urlop ojcowski - nowy benefit dla pracowników

Prawo pracy Małe i średnie firmy
Są już w Polsce pierwsze firmy oferujące pracownikom dodatkowy, pełnopłatny urlop ojcowski, niezależnie od uprawnień wynikających z obowiązującego prawa. Traktują to jako kolejny benefit, na który raczej nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić. Zdaniem ekspertów warto takie wydłużanie urlopu ojcowskiego popierać, ale lepiej nie speszyć się z narzucaniem go firmom i pracownikom.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2019
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Gdy zostanie stwierdzona nieważność umowy kredytu, banki mogą podejmować próby dochodzenia od kredytobiorców wynagrodzenia za „bezumowne” korzystania z kapitału. To jednak nie znaczy, że tego typu żądania są zasadne i będą uwzględnianie przez sądy. Trudno jest znaleźć podstawę do zasądzenia takiego roszczenia
Natalia Kozłowska
10.12.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Zdaniem części członków rad nadzorczych ich wynagrodzenia powinny być powiązane z płacami zarządów. Przewodniczący rady mógłby zarabiać nawet 25 proc. tego, co prezes spółki. Przekonują, że dzięki temu w tych organach nadzorczych zasiadałoby mniej figurantów. I wskazują na wyraźną dysproporcję pomiędzy rosnącym poziomem odpowiedzialności a wynagrodzeniami. 
Jolanta Ojczyk
10.12.2019
Spółki
Przed nami konieczność rozstrzygnięcia, jaką wykładnię przepisów stosować, żeby wprowadzić w gminach system bezpiecznie, płynnie i bez procesów sądowych z firmami wykonawczymi. Także, by przepisy miały pozytywny wpływ na gospodarowanie odpadami komunalnymi – mówi Krzysztof Nowak z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko

Zreformowana procedura cywilna już do poprawki - w MS trwają prace

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zaledwie cztery tygodnie obowiązuje duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a Ministerstwo Sprawiedliwości już planuje w niej zmiany - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni, bo jak mówią, w opasłej reformie jest wiele błędów i niedociągnięć. A wśród sędziów krążą wykazy kilkudziesięciu przepisów, z którymi mają oni obecnie duże problemy interpretacyjne.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
10.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Ostatnie zmiany w przepisach nadały Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów dodatkowe uprawnienia. Będzie mógł badać jednolite pliki kontrolne przedsiębiorców. Od stycznia przyszłego roku firmy będą musiały przesyłać dokumenty na żądanie urzędu. Zdaniem ekspertów, te uprawnienia wcale nie są potrzebne.
Krzysztof Koślicki
10.12.2019
CIT VAT Spółki Compliance
Coraz bardziej powszechny i łatwy dostęp do orzecznictwa paradoksalnie stał się czynnikiem utrudniającym prawnikom wyławianie z tej masy orzeczeń przydatnych w ich pracy - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Jacek Gudowski. I dodaje, że w tej sytuacji przed twórcami baz orzecznictwa staje ogromne wyzwanie dokonywania właściwych wyborów.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Podczas internetowych licytacji w czasie rzeczywistym dane osobowe użytkowników, w tym płeć, wiek, lokalizacja i historia przeglądania, są gromadzone i przekazywane tysiącom firm w branży reklamy internetowej. Organizacja Liberties wzywa Google i IAB do zaprzestania naruszania naruszania w ten sposób prywatności.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
RODO Compliance
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że potentat w handlu elektronicznym wykorzystuje swoją pozycję kosztem sklepów internetowych, a pośrednio również konsumentów.
Jolanta Ojczyk
09.12.2019
Ochrona konkurencji
Zdaniem Konfederacji Lewiatan, jeśli rząd chce wspierać realizację morskich farm wiatrowych, powinien zrezygnować z konieczności uzyskania każdorazowo decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych. 
Jolanta Ojczyk
09.12.2019
Środowisko
Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument

Dobre i złe strony umowy dowodowej

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Polski ustawodawca, przywracając tzw. „procedurę gospodarczą”, implementował do porządku prawnego innowacyjną instytucję, czyli umowę dowodową, która ma zapewnić przedsiębiorcom szeroką autonomię przy kształtowaniu przebiegu ewentualnego postępowania sądowego - pisze pisze Katarzyna Matyja z kancelarii AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu.
Katarzyna Matyja
09.12.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Prawo Unii Europejskiej przewiduje uproszczenie zasad opodatkowania VAT transakcji w magazynach konsygnacyjnych tzw. call-off stock. Nowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać w Polsce od stycznia 2020 roku. Może jednak się okazać, że nie wejdą w życie. Nowelizacja ustawy o VAT nie trafiła jeszcze do Sejmu.
Krzysztof Koślicki
09.12.2019
VAT
Od 7 listopada 2019 r. znacząco zmienił się model postępowania międzyinstancyjnego w sprawach cywilnych. To etap po wydaniu przez sąd pierwszej instancji wyroku. Dotychczas znaczną część czynności podejmowano w sądzie, który wydał zaskarżony wyrok. Teraz znakomita większość tych czynności podejmowana jest w sądzie odwoławczym.
Aleksandra Partyk
09.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.