Rowy drogowe zaliczane są do urządzeń wodnych. Przebudowa rowu wymaga pozwolenia wodnoprawnego, wymagałaby również zgłoszenia, ale tylko w sytuacji, o której mowa w art. 394 ust. 1 pkt 10 ustawy – Prawo wodne – wyjaśnia ekspert LEX Budownictwo.
Paweł Fiktus
24.04.2020
Drogi Budownictwo
W końcu „odfrankowanie” kredytu indeksowanego do waluty CHF zostało wykluczone. Sąd Najwyższy nie dostrzega też jakiejkolwiek sprzeczności pomiędzy dochodzeniem przez bank roszczenia z tytułu bezpodstawnego (bezumownego) korzystania przez kredytobiorcę z udostępnionego mu kapitału z dotychczasowym orzecznictwem TSUE.
Jolanta Ojczyk
23.04.2020
Kredyty frankowe
Pracownicy z objawami nie mogą przychodzić do pracy, pracodawca ma też mierzyć im temperaturę, zbierać od nich oświadczenia o stanie zdrowia i zapewnić ochronę twarzy. Maseczki mają też nosić zewnętrzni dostawcy. Tak wynika z wytycznych opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny dla zakładów przemysłowych.
Jolanta Ojczyk
23.04.2020
BHP Koronawirus a prawo

Koszt jako kryterium oceny ofert

Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Dyrektywy 2014/24 oraz 2014/25 kładą nacisk na efektywność kosztową zamówień publicznych. Stosowanie kryterium kosztu jest jednym ze środków do osiągnięcia tego celu. UZP opublikował niedawno nowe narzędzia do kalkulacji kosztów cyklu życia. Warto jeszcze raz przyjrzeć się kryterium kosztu, może ono bowiem przyczynić się do realnego zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych - pisze Kalikst Nagel, radca prawny.
Kalikst Nagel
23.04.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Specjalna ustawa wprowadziła zawieszenie biegu terminów w postępowaniu administracyjnym w związku z pandemią COVID-19, ale są wątpliwości, czy za datę początkową uznać należy moment ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego, czyli 14 marca 2020 r., czy też wejście w życie ustawy – 31 marca 2020 - piszą Ewa Niesiobędzka-Krause i Paulina Chmielnicka
Ewa Niesiobędzka-Krause Paulina Chmielnicka
23.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Wydatki na zakup składników majątku firmowego, których jednostkowa wartość początkowa nie przekracza 10 tys. zł, nabyte przy wykorzystaniu jednorazowej pomocy z Urzędu Pracy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość ta istnieje, mimo, że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT.
Wiesława Moczydłowska
23.04.2020
Prawnicy PIT Małe i średnie firmy
Kraje UE stopniowo ograniczają transport drogowy towarów w kontenerach na duże odległości (300 km lub więcej) na rzecz innych środków transportu. Tymczasem w Polsce wciąż najwięcej towarów przewożą TIR-y i brakuje pomysłu na rozwój transportu kolejowego i wodnego - mimo że Polska ma do tego doskonałe warunki. NIK zwraca uwagę, że powolny rozwój transportu intermodalnego może zaprzepaścić szanse Polski na skorzystanie, jako kraju tranzytowego, na wymianie handlowej Chin z Europą.
Agnieszka Matłacz
23.04.2020
Prawo gospodarcze
Brak wprowadzenia stanu nadzwyczajnego nie oznacza, że państwo nie ponosi ryzyka odpowiedzialności za szkody spowodowane różnymi zakazami i nakazami obowiązującymi w czasie epidemii, ograniczającymi m. in. wolność gospodarczą. Ryzyko to trwa już od 13 marca 2020 r. i jest większe od tego wynikającego z wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - piszą Grzegorz Romanowski i Łukasz Matyjas
Grzegorz Romanowski Łukasz Matyjas
23.04.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Terytorialny zasięg urzędów skarbowych przestanie mieć znaczenie

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Minister finansów wskaże zadania Krajowej Administracji Skarbowej, które będą mogły być wykonywane przez urzędy z całego kraju. Ma to usprawnić obsługę podatników. Doradcy podatkowi widzą tu jednak ryzyko naruszenia przepisów o właściwości urzędów. Wydanie decyzji z ich naruszeniem jest jedną z przesłanek stwierdzenia jej nieważności. Nowa reguła może się więc stać źródłem sporów z fiskusem.
Krzysztof Koślicki
23.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Sądy w czasie epidemii nieczynne, a prawa przedsiębiorców zagrożone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Wskutek ogłoszenia najpierw stanu zagrożenia epidemicznego, a aktualnie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 działalność sądów w Polsce uległa znacznemu ograniczeniu. Może to budzić obawy przedsiębiorców, że w przypadku sporów z kontrahentami zostaną pozbawieni możliwości sądowej ochrony swoich praw - piszą Monika Leszko i Paweł Bartosiewicz
Monika Leszko Paweł Bartosiewicz
23.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok w sprawie o kredyt indeksowany. Po raz pierwszy uznał, że wadliwy mechanizm indeksacji prowadzi do unieważnienia umowy. Po drugie przyznał, że jego dotychczasowe stanowisko, co do uzupełnienia umowy kursem średnim było błędne. Po trzecie wskazał, że banki mogą występować z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przy nieważnej umowie.
Jolanta Ojczyk
23.04.2020
Kredyty frankowe

Bezpłatny LEX Alert Koronawirus przeprowadzi przez czas pandemii

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
W czasach koronawirusa prawo zmienia się bardzo często i szybko – samą tarczę antykryzysową nowelizowano ostatnio kilkukrotnie. Ustawodawca nie ułatwia sprawy, wprowadzając przepisy, które zawierają luki i budzą wiele pytań. W trudnych czasach pandemii trzeba korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł wiedzy. Dlatego naszym Czytelnikom i Klientom udostępniamy bezpłatnie specjalną bazę wiedzy, uwzględniającą wszystkie prawne aspekty Covid-19.
Agnieszka Matłacz
22.04.2020
Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Pracujemy nad takimi przepisami, które zabezpieczyłyby polskie firmy przed wrogim przejęciem przez obcy kapitał. Szczegóły powinny być przedstawione jeszcze w tym tygodniu, albo na początku przyszłego - poinformował w środę Piotr Müller, rzecznik rządu.
Grażyna J. Leśniak
22.04.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

RPO: Zmiany w podatkach dają zbyt wiele przywilejów fiskusowi

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich przeanalizował zmiany w przepisach wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej. Jego zdaniem, są za małe. Dodatkowo, prowadzą do wniosku, że ustawodawca bardziej skoncentrował się na tworzeniu przepisów, które mają służyć realizacji zadań administracji skarbowej, niż na zapewnieniu realnej pomocy finansowej dla podatników.
Krzysztof Koślicki
22.04.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Przepisy dają nadal nadmierną swobodę oszustom do żerowania na ludzkiej ufności - stwierdził w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I poinformował, że jego resort opracował zmiany w prawie ograniczające zyski lichwiarzy. Jedną z propozycji ma być zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości.
Krzysztof Sobczak
22.04.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

NSA: Uchylona kara za wystawienie reklamy przy drodze

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Ustalenie czy reklama jest umiejscowiona w pasie drogowym wymaga szczegółowych pomiarów przez osoby posiadające wiadomości specjalne, takich jak geodeta i naniesienia wyników pomiarów na dokumentację z ewidencji gruntów i ewidencji drogowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, popierając wyrok sądu I instancji zmierzający do uzupełniania akt.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2020
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Wprowadzone w tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 z 16 kwietnia br. regulacje dotyczące obrotu pocztowego mogą ograniczać konstytucyjnie chronione prawa i wolności, jak ochrona tajemnicy komunikowania się oraz ochrona konsumentów - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o analizę prawną konsekwencji wprowadzonych właśnie rozwiązań.
Krzysztof Sobczak
22.04.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prof. Swianiewicz: Wsparcie samorządów jest w interesie państwa

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Trzeba zabiegać, by inwestycje samorządowe ucierpiały jak najmniej, bo mają wpływ na pobudzanie wzrostu gospodarczego. Ale samorządy odpowiadają za pomoc społeczną, gdzie w sytuacji załamania gospodarki wydatki będą rosły. Wsparcie dla samorządów jest więc niezbędne, ale poluzowanie zadłużenia może być krótkofalowe i mieć negatywne konsekwencje – mówi prof. Paweł Swianiewicz.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.04.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Wiele przedsiębiorstw spożywczych będzie musiało dostosować dotychczasowe oznakowanie swoich produktów żywnościowych, a być może także zmienić źródła i kanały dostaw surowców. Na opakowaniach niektórych produktów będzie musiała się pojawić informacja o kraju pochodzenia podstawowego składnika. Co to oznacza, mówi dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska
Jolanta Ojczyk
22.04.2020
Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Prof. Ereciński: Narasta przewlekłość z braku postępowań online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze
Ograniczone możliwości wykorzystania komunikacji elektronicznej sądu ze stronami doprowadzi do dalszej przewlekłości postępowań sądowych - uważa prof. Tadeusz Ereciński, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, redaktor naczelny "Przeglądu Sądowego". - Należy żałować, że rząd wycofał się z przepisów dotyczących pism procesowych online, ich wnoszenia i doręczania - dodaje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze
Rząd zapowiada odmrożenie gospodarki, a przedsiębiorcy zastanawiają się jak przesunąć pracowników z przestoju do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, nie tracąc przy tym dofinansowania do ich wynagrodzeń. Wojewódzkie urzędy pracy twierdzą, że modyfikacja raz złożonego wniosku nie wchodzi w grę. Zdaniem ekspertów, jest wyjście z tej sytuacji, które nie wymaga zmiany prawa
Grażyna J. Leśniak
22.04.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Ważność czasowej rejestracji pojazdu jest przedłużona, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii nie trzeba iść do urzędu po odbiór dowodu rejestracyjnego. Pojazd powinien jednak odpowiadać warunkom technicznym zgodnie z Prawem o ruchu drogowym. Do 180 dni został wydłużony termin na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Odbiurokratyzowanie prac geodezyjnych i kartograficznych i tym samym przyspieszenie realizacji inwestycji - to cel zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Nowelizację ustawy podpisał prezydent Andrzej Duda. Zmiany dotyczą też opłat za przedmiotowe udostępnianie, przekazywania wyników prac geodezyjnych i kartograficznych oraz ich weryfikacji.
Krzysztof Sobczak
21.04.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Gdy wielu przedsiębiorców mierzy się ze spadkiem popytu, część z nich, w szczególności podmioty działające na rynku kosmetycznym, farmaceutycznym, wyrobów medycznych lub środków ochrony indywidualnej, musi sprostać znacząco zwiększonemu zapotrzebowaniu na określone produkty. Wzmożona praca nie może odbywać się kosztem jakości i bezpieczeństwa produktów
Julia Łokaj Mateusz Winczura
21.04.2020
Prawo gospodarcze

Rząd przygotowuje kolejny pakiet wsparcia dla gospodarki

Finanse samorządów Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Fundusz dopłat do oprocentowania BGK - to jedna z propozycji nowych rozwiązań tarczy antykryzysowej, których szczegóły zostaną przedstawione do piątku - zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki i wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Planowane jest też luzowanie reguły finansowej w samorządach i przeciwdziałanie przejmowaniu polskich firm.
Krzysztof Sobczak
21.04.2020
Finanse samorządów Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Aby móc przekazać 1 proc. podatku na cele charytatywne PIT za 2019 roku trzeba rozliczyć do czerwca 2020 roku. To jedna ze zmian wprowadzonych niedawno w ramach tarczy antykryzysowej. Firmy z kolei dostały możliwość korzystnego rozliczenia inwestycji w ramach ulgi badawczo-rozwojowej i IP BOX. Z obniżeniem podatku nie trzeba czekać do przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
21.04.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo

Urzędy gotowe do pracy, ale brak wytycznych o środkach ochrony

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rząd wskazał zadania, które mimo epidemii muszą wypełniać urzędy, by odmrażać gospodarkę i życie społeczne. Samorządowcy są za, bo to dla dobra mieszkańców i ożywienia biznesu. Jednak wciąż konieczne jest ograniczenie kontaktów bezpośrednich i środki ochronne. No i brakuje definicji i procedur, czego i jak używać w urzędach, analogicznie na przykład do sklepów.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.04.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Niedużak: Pracujemy nad kolejnym pakietem dla firm

CIT Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Mamy ponad milion wniosków o wsparcie dla firm w ramach już obowiązujących rozwiązań dotyczących walki z gospodarczymi skutkami COVID-19. Pracujemy nad kolejnymi propozycjami. Chcemy m.in. utworzyć fundusz dopłat do odsetek kredytów, poprawić płynność finansową samorządów, a także ułatwić działanie Krajowej Izby Odwoławczej, by nie blokować przetargów – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.
Jolanta Ojczyk
21.04.2020
CIT Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Adwokaci: Przedsiębiorcy potrzebują sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Wymiar sprawiedliwości w stanie częściowego zawieszenia – to, co w krótkiej perspektywie było zdroworozsądkową potrzebą, w dłuższej może ograniczyć sprawność wymiaru sprawiedliwości i utrudnić gospodarce wyjście z kryzysu - piszą Marcin Ciemiński i Ł​ukasz Piergies
Marcin Ciemiński Ł​ukasz Piergies
20.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Nowelizacja tarczy antykryzyswowej, wbrew informacjom podawanym w piątek przez ministerstwo pracy, nie likwiduje limitu przychodów uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS przez prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy nie zatrudniają nikogo. Limit nie będzie w ich przypadku miał znaczenia przy ubieganiu się o tzw. świadczenie postojowe.
Jolanta Ojczyk
20.04.2020
Koronawirus a prawo