Za pośrednictwem portalu e-budownictwo już od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę razem z projektem zagospodarowania działki - poinformował w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. To kolejny etap cyfryzacji formalności budowlanych.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.06.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo

MF zapowiada kolejne ulgi i program repatriacji kapitału do Polski

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, ryczałt dla nowych inwestorów, program powrotu kapitału – wprowadzenie m.in. takich rozwiązań zapowiedziało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Z nowych przepisów mają skorzystać pracownicy, właściciele firm, a także polscy sportowcy, celebryci i artyści. MF liczy, że piłkarz Robert Lewandowski wróci do Polski.
Krzysztof Koślicki
28.06.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda podpisał dużą nowelizację ustawy o VAT zawierającą tzw. pakiet e-commerce. Chodzi m.in. o likwidację od 1 lipca w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro, a także znaczne rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.
Krzysztof Koślicki
28.06.2021
VAT Doradca podatkowy

Branża transportowa tonie w długach

Rynek Małe i średnie firmy
Zaległości firm transportowych w bazie Krajowego Rejestru Długów są najwyższe w historii i wynoszą prawie 1,2 mld złotyc. Na zapłatę od nich czekają głównie bank oraz firmy leasingowe i faktoringowe. Równocześnie prawie 15 proc. zadłużenia transportowcy mogliby spłacić odzyskując własne należności od swoich kontrahentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.06.2021
Rynek Małe i średnie firmy

Warto zabezpieczyć firmę, zanim posypią się kary

Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Większości ryzyk związanych z prawem konkurencji można uniknąć. Firma musi być jednak przygotowana - mieć wdrożone odpowiednie procedury i przeszkoloną załogę - również pod względem współpracy z UOKiK. O tym, jak to zrobić, rozmawiali uczestnicy debaty „Ryzyko naruszenia prawa konkurencji – jak je ograniczać i nie narażać firmy na kary", zorganizowanej przez Wolters Kluwer.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.06.2021
Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Związki zawodowe zerwały negocjacje w sprawie projektu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, mającego uregulować pracę zdalną. A organizacje pracodawców zgłosiły do niego wiele poprawek. Zdaniem ekspertów, prace nad tym projektem to złamanie konstytucyjnego prawa związków zawodowych do rokowań i wielkie fiasko rządu. Ministerstwo potwierdza, że przygotowane zostaną nowe przepisy.
Grażyna J. Leśniak
28.06.2021
Prawo pracy BHP
Implementacja do polskiego porządku prawnego unijnych zasad opodatkowania i rozliczania VAT w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość, sprzedaży towarów importowanych na odległość, czy dostaw dokonywanych za pośrednictwem tzw. operatorów interfejsów elektronicznych, będzie rewolucyjną zmianą
Justyna Pułka Teresa Gorczyczyńska
28.06.2021
VAT Rachunkowość
Premier Mateusz Morawiecki, pytany o negocjacje ze stroną czeską i o to, że Czesi domagają się kar za kontynuowanie wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego Turów powiedział, że jest "głęboko przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów". - Ale podchodzimy do problemu bardzo poważnie - zapewnił.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.06.2021
Prawo europejskie
Po interwencji ZUS uwzględnił korekty deklaracji rozliczeniowych oraz zmienił przedsiębiorcy wysokość zwolnienia ze składki. Wcześniej ZUS odmawiał uwzględnienie korekt deklaracji – poinformowało w sobotę Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.06.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Od soboty 26 czerwca kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą udostępniać 75 proc. liczby miejsc na widowni. Także od soboty mogą działać dyskoteki, a w hotelach może być zajętych 75 proc. miejsc.
Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
26.06.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Ostatni dzwonek w szkołach wybrzmiał, czas pakować walizki i wyruszyć... ale gdzie? Pandemia niby odpuściła, więc marzą się zagraniczne wojaże. Zapał tych, którzy wolą ciepłe morze od bałtyckiego jodu, mogą jednak ostudzić ostatnie zmiany covidowych obostrzeń i widmo kwarantanny - choćby dla dziecka - po powrocie do kraju. W przepisach zdaje się gubić nawet rząd, bo co rusz poprawia to, co sam wprowadził.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus a prawo
W Polsce sankcje za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC są niskie, w porównaniu z innymi krajami Europy, a liczba kierowców, którzy zaniedbali tego obowiązku, urosła w czasie pandemii. W Belgii kara może sięgnąć nawet 8 tys. euro, można tam także trafić na pół roku do więzienia. W Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Irlandii czy na Malcie, nieubezpieczeni kierowcy zapłacą od 5 do 7 tys. euro.
Regina Skibińska
26.06.2021
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Narzędzia coachingowe stosowane w trakcie rozmów mają służyć przede wszystkim rozwojowi pracownika. W obecnej sytuacji okazuje się jednak, że te umiejętności możemy również wykorzystać do wsparcia naszych pracowników w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami i emocjami. Przykład Anny, który prezentujemy ilustruje, jak postępować w takich sytuacjach.
Aleksandra Kostyra Izabela Kluzek-Kot
26.06.2021
Prawo pracy Zarządzanie
Umożliwienie pracownikom wykonywania pracy zdalnej - częściowo lub całościowo z więcej niż jednego miejsca oraz dopuszczenie elektronicznej formy dokumentów przy wypowiadaniu/rozwiązywaniu umowy o pracę z pracownikiem zdalnym w trakcie wykonywania przez niego pracy zdalnej to tylko niektóre propozycje zmian do projektu zmian w Kodeksie pracy, która ma na stałe uregulować pracę zdalną,
Grażyna J. Leśniak
25.06.2021
Prawo pracy
Nasz wydział stawia na nowe technologie w przyspieszeniu rozpatrywania spraw frankowych, ale nie tylko. Niestety, wciąż nie została podjęta tak ważna uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, ale większość sędziów wydziału, w którym jest już ponad 7 tys. spraw przeciwko bankom uważa, że kredytobiorcy, którzy spłacili więcej niż wzięli z banku, mogą zaprzestać płacenia rat.
Jolanta Ojczyk
25.06.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Fakturę taką można zaksięgować w ciężar kosztów działalności operacyjnej, jeżeli najemca nie będzie zwracał spółce kosztu tego remontu i stanowi on typowy koszt związany ze świadczeniem wynajmu nieruchomości. Inaczej będzie w przypadku, jeżeli koszt ten będzie podlegał np. refakturowaniu na najemcę - wyjaśnia Michał Topulniak z LEX Księgowość.
Michał Topulniak
25.06.2021
Rachunkowość Budownictwo
Sejm w czwartek poparł poprawki Senatu do noweli o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Ustawa po zmianach zakłada, że jednorazowe przedłużenie koncesji bez konieczności uzyskania decyzji środowiskowej nie będzie możliwe w przypadku węglowodorów, węgla i siarki. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.06.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu walutowego w umowie kredytu indeksowanego albo denominowanego, umowa ta może zachować moc obowiązującą tylko w sytuacji, w której kredytobiorca będący konsumentem, w sposób świadomy i dobrowolny zgodzi się na dalsze obowiązywanie nieuczciwych postanowień dotyczących ustalenia takiego kursu – uważa Rzecznik Finansowy.
Regina Skibińska
24.06.2021
Rynek i konsument Finanse

System opłat na drogach e-TOLL już działa

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowały w czwartek o uruchomieniu nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich o długości ok. 3 700 km. Przewidziano jednak okres przejściowy, w którym działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

UODO: Dane o zaszczepieniu tylko za zgodą zaszczepionego

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia
Obowiązujące obecnie przepisy covidowe nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego nimi limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia

Polski Ład: Rzecznik MŚP chce lepszych przepisów podatkowych dla przedsiębiorców

Podatki i opłaty lokalne PIT Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Polski Ład
Wprowadzenie maksymalnej kwoty składki zdrowotnej, 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla płacących podatek liniowy 19 proc., zastąpienie podatku dochodowego CIT podatkiem przychodowym - to zmiany, które chce wprowadzić w Polskim Ładzie rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Ma też propozycję dotyczącą propozycję podatku przychodowego dla korporacji zagranicznych
Regina Skibińska
24.06.2021
Podatki i opłaty lokalne PIT Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Polski Ład
Polska Izba Ubezpieczeń, we współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji wypracowała standard chmury obliczeniowej dla branży ubezpieczeniowej. To zbiór zasad przygotowania i przeprowadzenia skutecznego wdrożenia chmury, z uwzględnieniem wszystkich wymagań prawnych oraz nadzorczych.
Regina Skibińska
24.06.2021
Rynek Nowe technologie Ubezpieczenia
Od 1 lipca kolejne branże muszą stosować kasy fiskalne online. Zakup urządzenia daje prawo do ulgi w wysokości 700 zł. Do wniosku o jej otrzymanie trzeba jednak dołączyć kopię raportu miesięcznego z kasy. To niepotrzebna biurokracja, bo urząd ma stały dostęp do informacji o sprzedaży. Nowe kasy łączą się automatycznie z serwerami MF i przekazują dane.
Krzysztof Koślicki
24.06.2021
VAT Rachunkowość
Pracodawcy muszą wiedzieć, kto z pracowników jest zaszczepiony, bo od tej informacji zależy bezpieczeństwo załogi. Coraz więcej prawników uważa, że dobro wspólnoty zakładu pracy należy w takiej sytuacji stawiać nad dobrem osobistym. Skłaniają się ku temu także sądy. Przydałaby się jednak konkretna podstawa prawna w krajowych przepisach o przetwarzaniu danych.
Grażyna J. Leśniak
24.06.2021
Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do premiera z wnioskiem o wprowadzenie zmian do programu „Polski Ład”. Chce m.in. kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo oraz określenia maksymalnej kwoty składki zdrowotnej. Według Rzecznika, przy obecnym projekcie wszyscy rozliczający się w ten sposób stracą.
Krzysztof Sobczak
23.06.2021
CIT PIT Małe i średnie firmy Polski Ład
Od czwartku w Nowej Białej mogą ruszyć remonty domów zniszczonych w weekend przez ogień. W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie uruchamiające szybką ścieżkę załatwiania formalności budowlanych. Natomiast z rozpoczęciem odbudowy trzeba będzie poczekać około tygodnia.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.06.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Firma, która posiada przejrzysty system wynagrodzeń staje się bardziej przyjaznym i wiarygodnym pracodawcą. W Polsce firmy IT często w ofertach pracy ujawniają stawki wynagrodzeń. W Europie temat jest obecnie popularny, bo Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia dotyczący transparentności płac.
Grażyna J. Leśniak
23.06.2021
Prawo pracy RODO
Polskie przepisy dają co najmniej kilka opcji wyboru alternatywnych form prowadzenia działalności oraz alternatywnych form opodatkowania, poczynając od możliwości założenia spółki z o.o. (z 9-proc. CIT) poprzez formy zryczałtowane, aż po kartę podatkową. Ryczałt nie zawsze będzie najkorzystniejszy – pisze Marcin Zarzycki, doradca podatkowy
Marcin Zarzycki
23.06.2021
CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Czy wolno organizować festiwale, seanse w kinach albo otwierać kasy biletowe - tylko dla zaszczepionych? Większość prawników uważa, że to jawna dyskryminacja. Tymczasem przepisy milczą na ten temat. W kodeksie wykroczeń nie ma też od dłuższego czasu przepisu, dzięki któremu karano przedsiębiorców odmawiających wykonania usługi.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.06.2021
Koronawirus a prawo
Ogłoszone we wtorek wyjaśnienie Głównego Inspektora Informacji Finansowej w sprawie stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest tylko "miękkim wyjaśnieniem", ale wskazują na to, jak ewentualne uchybienia będą postrzegane w przypadku kontroli - piszą Wojciech Majkowski i Maciej Sawczuk z KPMG.
Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski
22.06.2021
Rachunkowość Finanse