Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości dotyczące kosmetyków przeznaczonych dla małych dzieci. Kontrolerzy zakwestionowali 5,5 proc. z 306 partii, stwierdzając m.in. błędne oznakowanie czy przeterminowanie. Kontrole przeprowadzono u 83 przedsiębiorców, w tym w 79 sklepach detalicznych i czterech hurtowniach.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.10.2021
Rynek i konsument

MF zaprasza na webinary o Polskim Ładzie

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Finansów ogłosiło nabór do drugiej edycji webinarów poświęconych rozwiązaniom podatkowym, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Oferta skierowana jest do stowarzyszeń, związków przedsiębiorców - organizacji zainteresowanych konkretnym pakietem ulg podatkowych. Spotkania z ekspertami będą odbywały się od połowy listopada do końca grudnia.
Krzysztof Koślicki
22.10.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Senatorowie do piątku mają czas na składanie propozycji poprawek do ustawy podatkowej wdrażającej Polski Ład. Głosowanie nad poprawkami ma odbyć się w środę 27 października – zapowiedział w środę Kazimierz Klejna, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
Krzysztof Koślicki
22.10.2021
Ordynacja PIT Polski Ład

Tryb podstawowy z możliwością negocjacji – szansa na lepsze oferty?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo
W zamówieniach publicznych o wartości poniżej progu unijnego wariant drugi trybu podstawowego budzi liczne kontrowersje. W kolejnych miesiącach orzecznictwo i doktryna przyczynią się do rozwiania większości wątpliwości, jednak już wyraźnie widać, że korzyści z tego trybu będą przeważać nad trudnościami związanymi z jego stosowaniem.
Joanna Cieślińska
22.10.2021
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo
Ubezpieczyciele, którzy sprzedawali niekorzystne polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, bronią się przed ugodami z klientami niemal tak, jak banki opierają się porozumieniom z frankowiczami. Pojawiają się jednak pierwsze jaskółki zmian. Np. ostatnio przed sądem zawarto ugodę opiewającą na 90 proc. dochodzonej przez klienta kwoty.
Regina Skibińska
22.10.2021
Rynek i konsument Finanse
„Frankowicze” posiadający kredyty i pożyczki, których oprocentowanie jest obecnie uzależnione od  stopy referencyjnej LIBOR CHF, nie mają wyboru i muszą zaakceptować fakt, że zastąpi go nowy wskaźnik SARON. Banki, które w swoim portfelu mają jednak kredyty powiązane z walutami innymi niż CHF są w trudnej sytuacji – większość takich umów może wygasnąć już za dwa miesiące.
Radosław Górski
21.10.2021
Kredyty frankowe Nieruchomości
We wrześniu upadłość ogłosiło o 25,6 proc. mniej firm w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku - poinformowała w czwartek Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dodała, że wzrosła liczba restrukturyzacji - o 64,1 proc. w ujęciu rocznym. Za szybkim przybywaniem wniosków o restrukturyzację stoi procedura uproszczonego postępowania.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.10.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Przy budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią nie będą stosowane ustawy chroniące takie wartości konstytucyjne, jak prawo do bezpiecznych warunków pracy, do ochrony życia i zdrowia, ochrony środowiska i prawo do informacji o nim - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Przynaje, że można je ograniczyć w ramach stanu nadzwyczajnego, ale ustawa ma działać dłużej niż obecny stan wyjątkowy.
Krzysztof Sobczak
21.10.2021
Administracja publiczna Budownictwo

Komisja Europejska szykuje kolejne duże zmiany w VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Jednym z obszarów, którym planuje zająć się Komisja Europejska jest zapewnienie spójnego opodatkowania VAT platform sprzedażowych. W dużym stopniu dobry krok w tym kierunku wykonano na kanwie nowych przepisów e-commerce. Nie rozwiały one jednak wszystkich wątpliwości. Do ujednolicenia w zakresie VAT pozostaje wiele jeszcze innych sektorów.
Krzysztof Koślicki
21.10.2021
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Najważniejsze wyzwania stojące przed branżą hotelową w najbliższych latach to wzrost kosztów i brak pracowników – wynika z najnowszej ankiety branżowej przeprowadzonej od 6 do 12 października przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego. Według ankietowanych, wrzesień był miesiącem nadal dobrych wyników w hotelach, choć słabszych niż w sierpniu.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.10.2021
Rynek Koronawirus a prawo
Resort finansów potwierdził w czwartek, że przygotowuje nowe rozporządzenie dotyczące wystawiania faktur. Przepisy w tym zakresie wejdą w życie już 1 listopada. Pojawi się m.in. inny sposób przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych. Obowiązujące obecnie przepisy stracą wtedy ważność.
Krzysztof Koślicki
21.10.2021
VAT Rachunkowość
Po serii publikacji medialnych Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało, że węgiel o nazwie „ekogroszek” będzie dostępny na rynku, ale pod inną nazwą, gdyż obecna nazwa tego paliwa wprowadza konsumentów w błąd odnośnie jego ekologicznego charakteru i braku oddziaływania na środowisko. Taką zmianę ma wprowadzić rozporządzenie, którego projekt jest obecnie konsultowany.
Krzysztof Sobczak
21.10.2021
Środowisko Rynek i konsument
Coraz więcej podmiotów istniejących dotąd jako spółki akcyjne rozważa możliwość przekształcenia się. Wśród powodów są m.in. wysokie koszty i duży stopień sformalizowania prowadzenia bieżącej działalności. Znaczenie mają także zmienione w 2020 roku zasady obrotu akcjami oraz wprowadzony w związku z dematerializacją akcji obowiązek jawności rejestru dla spółki oraz jej akcjonariuszy.
Marcin Sadowski Milana Krzemień
21.10.2021
Spółki Prawo gospodarcze
Przygotowany przez rząd projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa poszedł dalej, niż dyrektywa unijna. To oznacza, że większość gmin będzie musiała opracować procedury dotyczące sygnalistów. Taki obowiązek będą miały też jednostki organizacyjne gmin i powiatów, jeśli zatrudniają powyżej 50 pracowników. Eksperci obawiają się, że samorządy mogą pójść na skróty.
Robert Horbaczewski
21.10.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu musi być interpretowana ściśle. Zatem blokada rachunków bankowych przez prokuratora w fazie postępowania, gdy nikomu nie postawiono zarzutów nie jest zasadna. Ponadto uznanie za dowód rzeczowy środków na rachunku nie jest możliwe, gdyż nie jest to rzecz - taką uchwałę podjęła Izba Karna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
21.10.2021
Prawo karne Prokuratura
Brakuje działek budowlanych. Dawne tereny pofabryczne w miastach są więc niczym żyła złota, domy wyrastają na nich na masową skalę. Nierzadko jednak to skażone grunty. Budować na nich powinno się dopiero po ich "uzdrowieniu", czyli remediacji. Inwestorzy tego często nie robią, a ewentualne kary za to zaniedbanie są niskie. Skutki mogą ponosić nabywcy tych mieszkań.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.10.2021
Środowisko Budownictwo
W kolejnych dziewięciu wyrokach z 19 października 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił argumentację Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Sąd potwierdził jednoznacznie, że do dostaw dań gotowych na wynos powinna być stosowana 5-proc. stawka podatku VAT.
Krzysztof Koślicki
20.10.2021
VAT Rachunkowość
Wprowadzenie własności warstwowej w Polsce, reforma służebności czy kłopoty z wykreśleniem hipoteki w wypadku kredytów walutowych - takie m.in. były tematy konferencji naukowej organizowanej przez czasopismo „Nieruchomości@”. Mówiono np., że tradycyjne funkcje służebności nie są optymalne i wystarczające, że trzeba iść za potrzebami obrotu.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.10.2021
Nieruchomości

Łatwiej wybudować pochylnię dla osób niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo
Na wykonanie podjazdu bądź pochylni przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej nie potrzeba pozwolenia na budowę, ani nawet nie trzeba dokonywać zgłoszenia do właściwego miejscowo wydziału architektury. Nie oznacza to jednak, że taki obiekt można postawić bez żadnych warunków.
Robert Horbaczewski
20.10.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo
Czy ustawa o VAT jest przepisem prawa podatkowego? Na tak zadane pytanie organ podatkowy w wydawanych interpretacjach udziela odpowiedzi negatywnej. Tym razem chodziło o odmowę wydawania interpretacji w zakresie wykładni przepisu art. 29 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, który zdaniem skarbówki nie jest przepisem prawa podatkowego.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
20.10.2021
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska w związku z płatnymi serwisami aktywowanymi z wykorzystaniem usługi direct billing. Wielu konsumentów skarży się na przypadkowe uruchomienie takich płatnych serwisów podczas przeglądania internetu, np. przez kliknięcie w reklamę. Trwa już podobne postępowanie wobec Orange.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Rynek i konsument
Przestrzeganie przepisów o czasie pracy i wypłacie należnego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, a po wprowadzeniu do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej - weryfikowanie prawidłowości powierzania tego rodzaju pracy przez pracodawców - to zadania, które mogą zostać wpisane do planu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy na 2022 rok.
Grażyna J. Leśniak
20.10.2021
Prawo pracy BHP
Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią wyłącza bezpieczniki, które chronią środowisko przed nadmierną ingerencją człowieka, może podzielić Puszczę Białowieską na pół i poważnie zaszkodzić przyrodzie. A sama inwestycja, do której nie będzie stosowane prawo budowlane, może nie spełniać wymogów bezpieczeństwa.
Regina Skibińska
20.10.2021
Administracja publiczna Budownictwo

Polskie prawo podatkowe w OECD na drugim miejscu od końca

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W opublikowanym we wtorek raporcie pt. International Tax Competitiveness Index Polska zajęła przedostatnie miejsce, na 37 krajów OECD. Gorszy wynik osiągnęły tylko Włochy. Największym problemem polskiego systemu podatkowego okazuje się skomplikowanie. Amerykańska Tax Foundation od lat sporządza zestawienie konkurencyjności systemów podatkowych.
Krzysztof Koślicki
20.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Youtube z zablokowanymi treściami? Tak źle raczej nie będzie, ale część treści faktycznie może zniknąć z internetu. Polski rząd bierze się za wdrażanie dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, która wprowadza nowe zasady i narzędzia ochrony praw autorskich. Dostawcy treści w internecie będą musieli płacić wydawcom i autorom.
Monika Sewastianowicz
20.10.2021
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Handel w niedzielę - nowelizacja z podpisem prezydenta

Rynek i konsument Rynek Prawo gospodarcze
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedzielę. Nowe przepisy pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
19.10.2021
Rynek i konsument Rynek Prawo gospodarcze
Ład korporacyjny jest coraz bardziej popularny wśród firm. To jednak nie tylko przejrzystość danych finansowych, ale coś znacznie więcej - uważają uczestnicy konferencji pt. Ład korporacyjny 2021: jak wzmacniać zaufanie w gospodarce. Organizatorem była Polska Agencja Nadzoru Audytowego.
Krzysztof Koślicki Renata Krupa-Dąbrowska
19.10.2021
Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Przed międzynarodowy arbitraż za straty w Polsce?

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Szwajcarska spółka rozważa pozwanie przed międzynarodowy arbitraż zarządcy restrukturyzacyjnego, który po przejęciu kontroli nad należącym do tej spółki przedsiębiorstwem, naraził je na znaczne straty. Problem od strony prawnej analizuje adwokat Marcin Boruc z kancelarii Radzikowski Szubielska.
Marcin Boruc
19.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, pod wpływem krytyki Krajowej Rady Notarialnej oraz Stowarzyszenia Notariuszy RP, wycofuje się z propozycji uzależniającej sporządzenie notarialnej umowy sprzedaży nieruchomości od posiadania świadectwa energetycznego. Jednak według zapowiedzi resortu, za brak tego dokumentu będzie grozić grzywna. Umowa sprzedaży dojdzie zaś do skutku.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.10.2021
Nieruchomości
Do rozstrzygnięcia o kosztach postępowania egzekucyjnego zawieszonego na skutek wniosku wierzyciela przed 31 grudnia 2018 r., którego umorzenie z mocy prawa zostało stwierdzone przez komornika sądowego postanowieniem wydanym po tej dacie, stosuje się "starą" ustawę o komornikach sądowych i pobiera opłatę od dłużnika, nie od wierzyciela - stanowi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.10.2021
Prawo cywilne