W Polsce wciąż brak przepisów określającyh jasno, że compliance „prawnie” się opłaca. Istnienie dobrego CMS wciąż nie skutkuje obniżeniem sankcji. Aby przyspieszyć rozwój systemów zarządzania zgodnością, potrzebny jest ruch po stronie ustawodawcy. Początkiem budowania całego CMS powinno być wdrożenie systemów informowania o nieprawidłowościach, o może to zainicjować nowa ustawa.
Jolanta Ojczyk
09.11.2021
Prawo gospodarcze Compliance
Niektóre teatry i inne placówki kultury wymagają od widzów okazania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19 lub aktualnego testu RT-PCR. Bez tych dokumentów nie obejrzy się spektaklu. Takie żądania są jednak bezprawne, bo nie ma ustawy, która dawałaby do tego prawo. Są jednak przepisy o limitach osób niezaszczepionych w takich miejscach. To zafundowany tym instytucjom i ich klientom klincz prawny.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2021
Koronawirus szczepienia

Błąd w JPK_VAT bez czynnego żalu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już konieczności składania czynnego żalu, w sytuacji wykrycia błędu jedynie w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT. Czynny żal nie będzie także potrzebny przy błędach w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
08.11.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Podatkowa część Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać za niecałe dwa miesiące. Wdrożenie nowych przepisów będzie wymagało wiele zachodu. To jednak nie koniec wyzwań branży księgowej i podatkowej. Po zmianach w PIT i CIT trzeba będzie od razu zacząć przygotowywać systemy do wystawiania e-faktur, potem uczyć się wysyłania jednolitych plików kontrolnych dotyczących podatków dochodowych.
Krzysztof Koślicki
08.11.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Podmioty gospodarcze w coraz większym stopniu dokonują inwestycji oraz prowadzą rozliczenia wykorzystując kryptowaluty. Co więcej, pojawiają się również pożyczki i inne instrumenty oparte na kryptowalutach. Tymczasem jeśli kryptowaluty są wykorzystywane do regulowania zobowiązań, to transakcje tego typu są traktowane jak wymiana barterowa.
Regina Skibińska
08.11.2021
Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze
Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy: pracownicy, przedsiębiorcy i nawet emeryci odczują zmianę zasad opłacania składki zdrowotnej. Tylko nie rolnicy. Ich nie objęły zmiany wprowadzane w Polskim Ładzie. Zdaniem prawników to, że przedsiębiorcy rolni nie płacą składki zdrowotnej w takiej wysokości jak inni, stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. To jest luka w prawie, którą może „wypełnić” wyłącznie ustawodawca.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki
08.11.2021
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Głosowanie nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej może odbywać się przy pomocy programu e-kartoteka lub w innej formie online. Natomiast roczne obowiązkowe zebranie musi być typowym tradycyjnym spotkaniem. Ale jest pandemia i przepisy covidowe pozwalają na odstępstwa od tej zasady - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo Nieruchomości
Dodatkowe dni wolne, płatne to coraz powszechniejszy benefit w firmach. Są więc dni wolne z okazji urodzin albo przeprowadzki, na „przytulenie milusińskiego” – zwierzaka albo pluszaka, a w niektórych firmach dla kobiet „dni wolne menstruacyjne” albo „menopauzalne”. Prawnicy radzą indywidualizowanie rozwiązań, by pracownik mógł wybrać to najkorzystniejsze dla niego.
Grażyna J. Leśniak
06.11.2021
Prawo pracy BHP
Łotewski parlament przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw Covid-19 bądź przejścia na pracę zdalną. W kraju w pełni zaszczepionych jest ok. 61 proc. dorosłych, przy średniej unijnej 75 proc. Nowe zasady wejdą w życie 15 listopada.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten nie podpisywał podatkowych zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie. Zdaniem przedstawicieli biznesu, nowe przepisy będą naruszały zasadę zaufania obywateli do państwa. Zwracają także uwagę, że 72 proc. przedsiębiorców jest negatywnie nastawiona do zmian podatkowych.
Krzysztof Koślicki
05.11.2021
CIT PIT Polski Ład
Jeszcze w tym roku rząd planuje przyjąć nowelę rozporządzenie w sprawie stawek opłat za wprowadzanie do środowiska niektórych substancji. Jednostkowe stawki opłat w tym projekcie zostały przygotowane na podstawie stawek określonych w projekcie odpowiedniego obwieszczenia.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
W aferze GetBack S.A. doszło do licznych nieprawidłowości, a wielu obywateli zostało pokrzywdzonych.Tymczasem państwo traktuje ich w sposób niekonsekwentny. Z jednej strony roszczenie przyznane przez państwo daje poszkodowanym prawo do zwrotu utraconych środków. Z drugiej zaś strony – poprzez działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – uczyniło te roszczenia niewykonalnymi - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Finanse
Zdecydowana większość przedsiębiorców, bo aż 72 proc. jest negatywnie nastawiona do Polskiego Ładu. Poparcie wyraża tylko 19 proc., a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie nastawione są duże firmy - wynika z badań Konfederacji Lewiatan.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Prawo gospodarcze Polski Ład

Samorządy i stowarzyszenia mogą wnioskować o wsparcie na zakup samochodów elektrycznych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Od 22 listopada rozpocznie się nabór wniosków o dotacje na zakup pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem dla m.in. dla samorządów. Dotacje w ramach programu „Mój elektryk” obejmie samochody osobowe oraz dostawcze, a także pojazdy kategorii L.
Robert Horbaczewski
05.11.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Do egzaminu na doradcę podatkowego przystępuje coraz więcej osób. Zdawalność egzaminu pisemnego to około 68 proc., a ustnego – niecałe 30 proc. Absolwenci niektórych uczelni mają ułatwione zadanie – nie muszą zaliczać części pisemnej. Kandydaci do zawodu mają jednak teraz utrudnione zadanie, bo będą musieli wykazać się wiedzą z uwzględnieniem zmian wprowadzonych pakietem Polskiego Ładu.
Wiesława Moczydłowska
05.11.2021
Doradca podatkowy Polski Ład
Sztuczna inteligencja na usługach oficerów compliance? Tak, to możliwe. W firmach międzynarodowych zaczyna to być normą, tak samo jak standaryzacja systemu. Podobne zasady obowiązywać mają we wszystkich lokalnych oddziałach przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że nie uwzględnia się uwarunkowań lokalnych. Nikt tak nie zna specyfiki Singapuru czy Polski, jak ich mieszkańcy.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze Compliance

Zmiany w wykorzystywanym programie TV tylko za zgodą nadawcy

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze
Obowiązująca od początku listopada nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji stanowi, że programy i inne usługi medialne powinny być, co do zasady, rozpowszechniane bez skrótów, zmian, czy przerw. Ewentualne wprowadzanie modyfikacji w wykorzystywanym materiale telewizyjnym jest możliwe wyłącznie za wyraźną zgodą nadawcy - piszą Katarzyna Racka (fot.) i Weronika Herbet-Homenda.
Katarzyna Racka Weronika Herbet-Homenda
05.11.2021
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze
Nie ma jakichkolwiek powodów, aby kreować po stronie Komisji Nadzoru Finansowego autonomiczne uprawnienie dla ustanawiania dla spółek - emitentów kuratora. Takie rozwiązanie nie tylko narusza gwarancje wymiaru sprawiedliwości służące przedsiębiorcom, ale może także wprowadzić chaos organizacyjny w ich funkcjonowaniu i naruszyć bezpieczeństwom obrotu - pisze prof. Katarzyna Bilewska.
Katarzyna Bilewska
05.11.2021
Prawo cywilne Spółki Finanse
Wiele rozwiązań zaproponowanych w nowelizacji prawa pocztowego, jak chociażby zmiana definicji przesyłki kurierskiej, idzie w dobrym kierunku – uważa Konfederacja Lewiatan. Część jednak przepisów, np. dotyczących uregulowania kwestii automatów do pocztowej obsługi klientów, definicji placówki pocztowej czy procedury reklamacyjnej wymaga jednak modyfikacji i doprecyzowania.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.11.2021
Rynek i konsument
1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe. Nie dotyczy to wszystkich faktur, ale zdecydowanej większości. Należności jednak nie przepadną, jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Odzyskanie pieniędzy będzie możliwe, o ile przed końcem roku zawrą z dłużnikiem ugodę, w której uzna on roszczenie.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.11.2021
Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Środki spożywcze z kannabidiolem na granicy legalności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Od kilku lat w Polsce wzrasta zainteresowanie suplementami diety pochodzącymi z konopi siewnych, w szczególności tzw. olejkami CBD i innego rodzaju preparatami zawierającymi kannabidiol. Przekłada się to na stale poszerzany asortyment tych produktów na półkach kiosków i w sklepach internetowych. Jest jednak pytanie, czy takie środki spożywcze mogą być legalnie sprzedawane na terytorium Polski.
Veronika Chomicz
04.11.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Senatowi nie udało się przekonać Sejmu, by z ulgi dla klasy średniej mogli korzystać także zleceniobiorcy i emeryci. Pozostał też problem, który doprowadzi do sytuacji, że przekroczenie limitu przychodów nawet o złotówkę spowoduje konieczność zwrotu całego odliczenia w rocznym PIT. To istotna kwestia – zwłaszcza, że ulgę można będzie odliczać już na etapie zaliczek w trakcie roku.
Krzysztof Koślicki
04.11.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład
Upadające księgarnie i niski poziom czytelnictwa nie pomagają w rozwoju wydawnictw specjalizujących się w wydawaniu książek i czasopism naukowych. Problemem jest też mało stabilne prawo i nie do końca przemyślany system finansowania takich przedsięwzięć. O tych kwestiach dyskutowano w środę na konferencji "Publikacje naukowe w Polsce - stan spraw i kierunki zmian".
Monika Sewastianowicz
03.11.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe
Czy Polsce grozi scenariusz brytyjski? Kierowców zawodowych jest za mało – niebawem będzie to odczuwalne zarówno w przewozach pasażerskich jak i w przypadku logistyki czy e-commerce. Najsilniej problem odczuwalny jest obecnie w Wielkiej Brytanii, ale o brakach w tym zawodzie mówi się również w Niemczech, Belgii czy Francji.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.11.2021
Drogi Prawo gospodarcze
Korzystający z hulajnóg firmy Logo-Sharing konsumenci nie wiedzieli, że płacąc za przejazd, zgadzali się na subskrypcję. Z ich kont automatycznie były pobierane pieniądze – np. 22,10 zł dziennie. Sprawą zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów firmie grozi kara do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
03.11.2021
Rynek i konsument
Powszechność ubezpieczeń, dopłaty do składki ubezpieczeniowej do 65 proc. - to elementy nowego systemu ubezpieczeń, który zapowiada minister rolnictwa i rowoju wsi. - Marzy mi się system ubezpieczeń wzajemnych, by niewykorzystane środki przechodziły na następne lata - dodaje Henryk Kowalczyk.
Agnieszka Matłacz
03.11.2021
Prawo cywilne
Szykuje się lifting ustawy antyzatorowej. Z zapowiedzi wynika jednak, że fajerwerków nie ma co się spodziewać. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce rozszerzyć obowiązek składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców oraz usprawnić postępowania prowadzone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie zatorów płatniczych.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.11.2021
Rynek i konsument Finanse
W praktyce pojawia się wiele problemów związanych ze skutecznością nabycia przez indos praw wynikających z weksla. Chodzi o zbyt duży formalizm. Sądy zauważyły jednak problem i zaczęły orzekać, że nie może być on nadmierny, gdyż prowadziłoby to nie do ułatwienia obrotu wekslowego, ale jego utrudnienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.11.2021
Prawo gospodarcze Finanse
Dwuletnia ochrona zatrudnienia dla żołnierzy dobrowolnej służby wojskowej i preferencje przy zatrudnianiu w administracji publicznej - takie zapisy mają pojawić się w ustawie obronie Ojczyzny. Rozwiązania te krytykują pracodawcy, wątpliwości mają też przedstawiciele służby cywilnej. Uznają przywileje dla byłych żołnierzy, ale nie kosztem firm i standardów w administracji.
Robert Horbaczewski
03.11.2021
Administracja publiczna Służba cywilna