Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) przewiduje, że w całym 2022 r. nastąpi wzrost o 10-15 proc. liczby upadłości oraz restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw. W poprzednich 12 miesiącach doszło do 2171 przypadków niewypłacalności (wobec 1342 w 2020 r.). Również Euler Hermes nie pozostawia złudzeń co do problemów firm w tym roku.
- Trudno dzisiaj dokładnie prognozować skalę wzrostu niewypłacalności w 2022 roku, jednak trend pozostanie wzrostowy – ocenia Sławomir Bąk, członek zarządu Euler Hermes ds. oceny ryzyka.
Czytaj: Krajowy Rejestr Zadłużonych wyłączył uproszczoną restrukturyzację>>
Bez uproszczonej restrukturyzacji
Jak zauważa Sławomir Bąk, w minionym roku aż w 60 proc. przypadków miało zastosowanie uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Szybko przeprowadzane postępowania pozwalały lepiej reagować uczestnikom rynku na zagrożenia i oczyszczać rynek z problemów. - Prostota postępowania i jego terminowy charakter były po części odpowiedzialne za statystyki. W 2021 roku niewypłacalni byli często ci, którzy tego chcieli – w 2022 upadać będą ci, którzy będą do tego zmuszeni – mówi.
Czytaj też: Rola pełnomocnika w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym >
Cena promocyjna: 63.6 zł
|Cena regularna: 159 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Od 1 grudnia 2021 r. nie jest możliwa uproszczona restrukturyzacja „covidowa”, a zamiast niej funkcjonuje mniej atrakcyjne postępowanie w sprawie zawarcia układu. - Kolejny rok bardzo trudno prognozować skalę niewypłacalności w krajowej gospodarce z uwagi choćby na kolejne zmiany w prawie dotyczące restrukturyzacji, ale też z powodu zmienności na rynkach, napięć geopolitycznych i niepewności związanej z okresem trwania programów pomocowych dla biznesu u naszych najważniejszych partnerów handlowych - mówi Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE.
Czytaj: Nowe postępowanie o zatwierdzenie układu - nie tędy droga>>
Więcej utrudnień
Trudno nie zakładać, że trzeci rok pandemii przyniesie kontynuację utrudnień w działalności gospodarczej, które z nieoczekiwaną mocą pojawiły się w 2021 r. Wpływają na to zarówno czynniki ekonomiczne jak i prawne.
- Przedsiębiorcy muszą nastawić się na rosnący koszt finansowania w związku z podwyżkami stóp procentowych, wysokie ceny energii i paliw, rosnące koszty pracy i braki wykwalifikowanej siły roboczej, jak również utrudnienia w pozyskiwaniu komponentów, przede wszystkim elektroniki, oraz surowców, m.in. drewna. Wygaszane są kolejne elementy rządowych programów pomocowych, choć zapewne nadal będą dostępne fundusze wsparcia dla szczególnie zagrożonych branż – tłumaczy Ślagórski.
PROCEDURA Opracowania i wdrożenia programu restrukturyzacji zatrudnienia w przedsiębiorstwie >
Firmy, które mają niskie marże, a duży udział kosztów energii w całkowitym koszcie funkcjonowania, mogą nie przetrwać zmian. Najbardziej zagrożone są piekarnie, cukiernie, restauracje, ale także sklepy, szczególnie mniejsze i w gorszych lokalizacjach, gdzie dotąd zarobek wystarczał na egzystencję właściciela i jego rodziny, ale niekoniecznie na istotne inwestycje w dywersyfikację źródeł przychodów. - Jeśli z miesiąca na miesiąc skokowo wzrosły im rachunki za ogrzewanie sklepu, za jego oświetlenie, za prąd zasilający lodówki, zamrażarki, witryny, to nie są w stanie przełożyć w pełni tego wzrostu cen na cenę produktów z powodu konkurencji czołowych sieci handlowych, gdzie wzrost kosztów energii rozkłada się na dużo większy obrót, a siła przetargowa w relacjach z dostawcami jest nieporównanie większa. Ponownie więc zyskają najwięksi, stracą najmniejsi – uważa Sławomir Bąk.
Nieznana popularność układów
Ponowny wzrost upadłości w 2022 r. będzie wynikać z tego, że część rozpoczętych w ostatnim czasie restrukturyzacji nie przyniesie pozytywnego efektu. - Trudno przesądzać, w jakim stopniu przedsiębiorcy będą korzystać ze znowelizowanego postępowania o zatwierdzenie układu, które od grudnia zastąpiło uproszczoną restrukturyzację – wskazuje wiceprezes KUKE.
Ta ostatnia procedura, obowiązująca przez półtora roku pandemii, szybko stała się najpopularniejszym instrumentem, bo pozwalała łatwo zyskać czas na uzdrowienie biznesu, ale była też nadużywana. - Nowe rozwiązanie ma wyeliminować nieprawidłowości, a jednocześnie zostało stworzone z myślą o wspieraniu procesów sanacji przedsiębiorstw po ustąpieniu w gospodarce stanu pandemicznej nadzwyczajności. Zapewne częściowo z tych powodów, jak i krótkiego okresu obowiązywania ogłoszono w grudniu tylko 39 restrukturyzacji ogółem, czyli o 85,4 proc. mniej niż w listopadzie i o 73,1 proc. w ujęciu rocznym – podkreśla Tomasz Ślagórski.
Sprawdź też: Wpływ przymusowej restrukturyzacji i postępowania upadłościowego na strukturę organizacyjno-prawną banku >
Problem pojawił się natomiast w działaniu Krajowego Rejestru Zadłużonych, czyli w powszechnie dostępnym elektronicznym systemie informacji o dłużnikach. - Wiemy, że jest bardzo duży bałagan, co powoduje opóźnienia i w orzekaniu i w dostępie do informacji i możemy mieć trudności w analizie np. pierwszego kwartału - mówi Beata Padzik, rzeczniczka prasowa Coface.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.