Zawieszanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego obywateli z uwagi na wszczęcie postępowania karnego skarbowego, a także niemożliwość wydania nowej decyzji z uwagi na upływ terminu przedawnienia w ramach rozstrzygnięć podatkowych - to zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich problemy wymagające zmian legislacyjnych.
Krzysztof Sobczak
21.06.2022
Ordynacja CIT PIT
We wtorek 21 czerwca weszły w życie przepisy mające zapobiegać tzw. kradzieży spółek, są już z podpisem prezydenta. Nowe rozwiązania mają dać przedsiębiorcom narzędzie pozwalające im podjąć obronę przed procederem „kradzieży spółek”. To przestępstwo polegające na zmianie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym na podstawie sfałszowanych dokumentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Spółki
Regionalizacja płacy minimalnej i ustalanie jej przez Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego, czy może wprowadzenie mechanizmu jej zamrażania – pomysły są różne. Prawnicy są zgodni: czas na weryfikację zasad jej ustalania. Bo automatyczny wzrost płacy minimalnej w czasie wysokiej inflacji oznacza znaczący wzrost kosztów pracy. Fundusz wynagrodzeń prywatnych firm nie jest z gumy.
Grażyna J. Leśniak
21.06.2022
Prawo pracy Finanse

Pracodawca nie zawsze informuje ZUS o wypadku przy pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. W tym celu powinien złożyć wniosek. Pracodawca jest wówczas zobowiązany do skompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego i przekazania jej do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dorian Lesner
21.06.2022
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Już za cztery miesiące wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Obejmuje ona zupełnie nowe regulacje w zakresie grup spółek - tzw. prawo holdingowe. W szczególności zmienione zostaną zasady funkcjonowania organów spółek. Tak duża nowelizacja wymaga dostosowania się firm do nowych regulacji. W niektórych przypadkach może to wymagać zmiany umowy lub statutu spółki.
Grzegorz Keler
21.06.2022
Spółki

Fiskus łaskawy dla sportowców – pozwala rozliczać koszty

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatki na zakup sportowego, profesjonalnego obuwia oraz odzieży, na realizację zaleceń medycznych, na obiekty sportowe i rehabilitację, a także na konieczne wizyty u fryzjera czy kosmetyczki pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią koszt uzyskania przychodów sportowca. Taką korzystną interpretację indywidualną wydały organy skarbowe.
Wiesława Moczydłowska
21.06.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Biednemu wiatr w oczy - tak w ocenie wielu prawników można podsumować to, jak sądy zaczęły interpretować przepisy dotyczące upadłości. Uważają, że osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może złożyć taki wniosek w formie papierowej tylko, jeśli nie reprezentuje jej pełnomocnik zawodowy. Gdy ten wchodzi do gry, możliwa jest jedynie forma elektroniczna. A system nadal szwankuje.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
21.06.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Rząd szykuje zmiany w prawie autorskim

Nowe technologie Prawo europejskie
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jego celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) odnoszących się m.in. do kontroli udostępnianych treści online. Termin wdrożenia tych dyrektyw do prawa krajowego upłynął ponad rok temu.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.06.2022
Nowe technologie Prawo europejskie
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych na temat zmian w systemie podatkowym, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Spotkania są bezpłatne i odbywają się online, można w nich brać udział rejestrując się przez formularz internetowy. Spotkania trwają od 13 czerwca, kolejne odbywają się w tym tygodniu.
Krzysztof Sobczak
20.06.2022
CIT PIT VAT
Banki wolą, by WIBOR zastąpił wskaźnik WIRF, który jest oparty na dokonanych wcześniej transakcjach na rynku depozytowym. Podobny wskaźnik Komisja Europejska wskazała jako zamiennik dla wskaźnika LIBOR stosowanego przy frankowych kredytach hipotecznych – wynika z konsultacji publicznych przeprowadzonych przez GPW Benchmark.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.06.2022
Rynek i konsument Finanse
Powszechny Zakład Ubezpieczeń ma zapłacić ponad 546 tys. zł kary w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowań. Karę nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego, która podkreśla, że kara byłaby wyższa, gdyby PZU nie podjął szeregu działań organizacyjnych i systemowych mających zapobiegać powstawaniu takich naruszeń.
Krzysztof Sobczak
20.06.2022
Rynek i konsument Finanse

Lombardy będą prowadzić tylko zarejestrowane spółki

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Lombard będzie mogła prowadzić tylko spółka z minimalnym kapitałem zakładowym na poziomie 50 000 zł wpisana do elektronicznego rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Takie zmiany planuje rząd. Mają one zapewnić profesjonalizację usług i maksymalną ochronę konsumenta. Firmom, które się do nich nie zastosują, będą grozić wysokie kary.
Martyna Antosiewicz-Zając
20.06.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Podejmowanie decyzji w stanie znacznie podwyższonej niepewności, w czasie kryzysu sprawia, że rola sprawozdania finansowego jest wciąż kluczowa, a ranga zawodu księgowego rośnie. Mimo rozwiązań informatycznych liczba księgowych i ich rola nie maleje, a nawet się zwiększa. To zawód mający kluczową rolę w przedsiębiorstwach – to wnioski płynące z konferencji z okazji 115-lecia organizacji księgowych.
Wiesława Moczydłowska
20.06.2022
Rachunkowość Prawo gospodarcze
W obrocie sportowym, w szczególności w piłce nożnej zawieranych jest szereg umów, w szczególności kontraktów trenerskich, zawodniczych, transferowych czy umów sponsoringowych. Szczególnie interesującą kwestią z zakresu prawa sportowego jest kontrakt trenerski. A szczególnie warunki i zasady jego zawierania i rozwiązywania.
Bartosz Armknecht
20.06.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Prawo do prywatności nie zawsze będzie blokować udostępnienia informacji o wynagrodzeniu inspektora ochrony danych. Jeśli osoba zajmująca to stanowisko ma rzeczywisty wpływ na kształtowanie spraw publicznych, należy uznać, że pełni funkcję publiczną. Tym samym informacja o wysokości pensji, poza ewentualnymi składnikami wynikającymi ze statusu rodzinnego lub socjalnego, ma związek z pełnieniem tej funkcji.
Dorian Lesner
20.06.2022
Administracja publiczna Prawo pracy RODO

Elektroniczne fakturowanie w ramach KSeF obowiązkowe od 2024 roku

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy
Wystawianie faktur elektronicznych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie obowiązkowe od 2024 roku. Istnieje jednak ryzyko, że część firm będzie musiała podawać dużo więcej szczegółowych informacji i prowadzić podwójne systemy rozliczeń. Przejście na e-faktury może jednak przynieść korzyści – także finansowe i odciążenie działów księgowych. To kolejny etap cyfryzacji rozliczeń.
Krzysztof Koślicki
20.06.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy
Pod hasłem "mniej biurokracji" państwo stopniowo przerzuca odpowiedzialność związaną z budową na barki inwestorów. Tak jest m.in. w przypadku budowy domów do 70 mkw., które nie muszą posiadać kierownika budowy. Tymczasem o błąd w sztuce budowlanej nietrudno, podobnie jak o złą decyzję. Brzemienny w skutkach bywa też brak wcześniejszych uzgodnień w sprawie podłączeń do prądu, gazu czy kanalizacji.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.06.2022
Administracja publiczna Budownictwo

Słaby wynik Polski w rankingu konkurencyjności

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Polska zajęła 50 miejsce wśród 63 badanych krajów w IMD World Competitiveness Ranking - zestawieniu mierzącym konkurencyjność państw - podał International Institute for Management Development. Na czele tego rankingu znalazła się Dania. Polska spadła o 3 miejsca, a największą poprawę wyników gospodarczych odnotowała w tym roku Chorwacja, która przesunęła się górę zestawienia o 18 miejsc.
Krzysztof Sobczak
18.06.2022
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Polsce zależy na wdrożeniu całej reformy międzynarodowego opodatkowania, nie tylko na minimalnym podatku dla międzynarodowych korporacji, ale przede wszystkim na opodatkowaniu cyfrowych gigantów - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, po piątkowym posiedzeniu Rady Europejskiej do spraw finansów. Wcześniej polski rząd blokował ten projekt.
Krzysztof Sobczak
18.06.2022
Gmina powinna odbierać odpady komunalne takie jak: wata szklana, styropian czy papa, ale tylko od swoich mieszkańców, a nie od firm. Od przyszłego roku szykują się też zmiany w tym zakresie. Wejdą w życie przepisy, które przewidują obowiązek zbierania selektywnego odpadów budowlanych z podziałem m.in. na: drewno, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Konrad Dyda
18.06.2022
Środowisko Odpady
Świadectwo pracy jest istotnym dokumentem, który podsumowuje wszystkie istotne zdarzenia związane z przebiegiem zatrudnienia pracownika. Jego zgubienie może się wiązać dla pracodawcy z dotkliwymi konsekwencjami. Natomiast pracownik będzie musiał zmierzyć się z problemem związanym z uzyskaniem kopii tego dokumentu. Ale jest to możliwe także gdy podmiot zatrudniający przestał istnieć.
Dorian Lesner
18.06.2022
Prawo pracy HR
W polskich przepisach wciąż nie ma definicji rasowego psa i kota – miała ją wprowadzić tzw. piątka dla zwierząt, ale ta część przepadła przez protesty wobec propozycji budzących większe kontrowersje. Brak przepisów to gratka dla oszustów oraz wątpliwej jakości hodowli. Cierpią więc na tym i ludzie, i zwierzęta. Jednak strat poniesionych na skutek oszustwa można dochodzić na gruncie prawa cywilnego.
Monika Sewastianowicz
18.06.2022
Środowisko Prawo cywilne
Regulamin sklepu to jeden z kluczowych dokumentów w biznesie online. Klient musi mieć możliwość zapoznania się z nim przeglądając stronę, jeszcze przed decyzją o zakupie czy skorzystaniu z usług. Regulamin służy jednak nie tylko kupującym, ale także sprzedającym - źle sformułowany może być źródłem poważnych kłopotów w relacjach z klientami - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska.
Aleksandra Zaliwska
18.06.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. W tym terminie zapowiedziały również wprowadzenie obowiązkowych faktur elektronicznych inne kraje UE: Niemcy, Belgia, Francja, Dania. Pisze o tym Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.
Janina Fornalik
17.06.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą od 17 czerwca br. uzależniać wysokość stawki ubezpieczeniowej m.in. od liczby punktów karnych, jaką posiada ubezpieczający. Zmiany są efektem znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym, którego przepisy w większości weszły w życie z początkiem roku.
Monika Sewastianowicz
17.06.2022
Administracja publiczna
Od kilku miesięcy pracodawcy analizują kolejne projekty opisujące pracę zdalną. Wobec wygasającej epidemii i przejściowego charakteru covidowych przepisów o pracy zdalnej, uregulowanie tej materii jest coraz bardziej palące. Niestety rząd co chwila zmienia koncepcje wdrożenia tych przepisów. Im nowszy pomysł rządu, tym … krótszy czas na wprowadzenie tych zmian przez pracodawców - pisze radca prawny Łukasz Kuczkowski.
Łukasz Kuczkowski
17.06.2022
Prawo pracy
W przypadku dostawy nieruchomości w drodze egzekucji, komornik pełni jedynie funkcję płatnika VAT w ramach szczególnej procedury. Badany jest status dłużnika, czy będzie on występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Potwierdzają to organy skarbowe i eksperci, którzy przypominają, że rozstrzygnięcie jest zgodne z wcześniejszymi interpretacjami oraz z przepisami ustawy o VAT.
Wiesława Moczydłowska
17.06.2022
VAT Doradca podatkowy
Pracodawcy, zgodnie z zasadą due dillegence, powinno zależeć na jak najbardziej szczegółowym zbadaniu oraz wyjaśnieniu sprawy. Sygnalista spełniający swój obowiązek występuje w podwójnej roli, może być określony jako trigger, inicjujący proces, ale również jako funkcjonariusz publiczny, któremu należy zaraportować o podjętych działaniach następczych.
Łukasz Lizis
17.06.2022
Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze
Od 17 czerwca 2022 roku zakłady ubezpieczeń będą mogły uwzględniać mandaty i punkty karne przy ustalaniu składek za komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dla osób nagminnie popełniających wykroczenia drogowe to zła wiadomość, natomiast kierowcy jeżdżący przepisowo mogą zyskać na nowych przepisach.
Regina Skibińska
17.06.2022
Drogi Ubezpieczenia
Najwięcej startupów medycznych działa w województwach: mazowieckim (42), wielkopolskim (19), małopolskim (14), dolnośląskim i lubelskim (po 13). Najczęściej tworzą nowoczesne rozwiązana dla kardiologii i onkologii. Najtrudniej idzie im promocja i sprzedaż, najbardziej potrzebują platformy umożliwiającej współpracę z instytucjami i partnerami biznesowymi, ale mimo to z roku na rok zwiększają przychody.
Jolanta Ojczyk
16.06.2022
Nowe technologie Opieka zdrowotna