Dawid Kulpa

Artykuły autora

Czy Komisje Kodyfikacyjne zmienią wizerunek polskiego wymiaru sprawiedliwości?

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnim czasie głośno jest wokół wznowienia prac Komisji Kodyfikacyjnych Prawa Cywilnego oraz Prawa Karnego. Utworzono także dwie kolejne: Prawa Rodzinnego oraz Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Nie umniejszając w żadnym stopniu potrzeby, jak i rangi tych wydarzeń stawiam tezę, że największe zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie zależą od zmiany ustaw, nawet rangi kodeksowej. Dużo więcej środowisko prawnicze może zmienić samo. Jak choćby w zakresie relacji z sądami - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

27.05.2024

Mec. Dawid Kulpa: O szacunku do sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli naprawdę chcemy naprawić wymiar sprawiedliwości, a Rzeczpospolitą uczynić prawdziwym, republikańskim domem wspólnym, może zamiast przypisywać zbiorczo łatki „neo-sedziów”, warto usiąść do dialogu, by ustalić merytoryczny kierunek prac legislacyjnych zapewniających przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją? W mojej ocenie zyskamy na tym wszyscy - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

04.01.2024

Kulpa: Kryzys konstytucyjny czy sprawa rejestrowa?

W aktualnym kryzysie konstytucyjnym padają wiecowe hasła o „bezprawnym” działaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: skoro mamy do czynienia z kryzysem „konstytucyjnym” w zakresie spółek, to dlaczego nie rozstrzygnie go sąd rejestrowy? Czy Krajowy Rejestr Sądowy nie zajmuje się spółkami? - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni, laureat konkursu “Rising Stars Prawnicy – Liderzy Jutra 2018”.

25.12.2023

Adwokat Dawid Kulpa: Potrzebujemy sędziów handlowych

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana rządu odbyła się na kanwie haseł demokratycznych. Prof. Adam Bodnar jak nikt inny rozumie, że u podstaw społeczeństwa demokratycznego leżą prawa samych obywateli, którzy biorą sprawy w swoje ręce i ponoszą odpowiedzialność za stan spraw państwa. Jeżeli program resortu sprawiedliwości ma pozostawić po sobie trwałe dziedzictwo musi skupić się na naprawieniu patologii systemowych, które pozostawały nierozwiązane od 1989 roku, a miały się doskonale jeszcze przed 2015 r. - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

16.12.2023