Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Pacjent kończy 18 lat i wypada z leczenia. To ma się zmienić

Pacjent

Obecny system niesie wysokie ryzyko, że pacjenci którzy zachorują przed 18. rokiem życia, nie będą mieli zapewnionej ciągłości leczenia, gdy osiągną pełnoletność. Odpowiedzią są standardy przejścia pacjenta pediatrycznego w opiekę wieku dorosłego, propozycje zmian organizacyjnych i legislacyjnych. Mają zostać wprowadzone do końca 2024 roku. Konkretne zapowiedzi na razie dotyczą jednak tylko młodych pacjentów onkologicznych.

03.04.2024

Kartę EKUZ można wyrobić w aplikacji mojeIKP

Pacjent Opieka zdrowotna

W aplikacji mojeIKP można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego: złożyć wniosek o EKUZ i sprawdzić, na jakim etapie jest wydanie karty. Można też wystąpić w mojeIKP o elektroniczny certyfikat zastępujący EKUZ - poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia.

02.04.2024

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Farmacja

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

29.03.2024

Centra zdrowia psychicznego mają działać w całym kraju

Pacjent

Odbyło się pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady ds. Zdrowia Psychicznego. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił na nim, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego się sprawdził i wkrótce Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkurs na tworzenie centrów. Resort chce, aby działały one w całym kraju, bo zyskają na tym pacjenci.

28.03.2024

Lifting etyki lekarskiej. Problemy kobiet zostają

Zawody medyczne

W przestrzeganiu prawa kobiet do legalnej aborcji niewiele zmienią korekty w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Ma z niego co prawda zniknąć zdanie, że obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem, jednak - jak przekonują prawnicy - kluczowe jest to, jak lekarze korzystają z klauzuli sumienia. W projekcie nie zdecydowano się też na zastąpienie słowa dziecko terminami: zarodek i płód. - Lekarze mają prawo do tworzenia własnych zasad etycznych - przekonuje konstytucjonalista.

28.03.2024
1    10  11  12  13  14  15  16  17  18    162