Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Profil zaufany i IKP niedostępne dla osób ubezwłasnowolnionych i niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

W Polsce wciąż brak rozwiązań cyfrowych, które pozwoliłyby dorosłym z niepełnosprawnościami, którzy nie piszą i nie mówią, na skorzystanie z profilu zaufanego, i co za tym idzie - z Internetowego Konta Pacjenta. Także opiekunowie osób ubezwłasnowolnionych całkowicie spotykają się z odmową potwierdzenia tożsamości podczas zakładania profilu zaufanego osobom, które wspierają.

21.06.2022

Za dwa lata zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Pierwszy etap reformy systemu orzekania o niepełnosprawności ma wiązać się z tylko z uprawnieniami wynikającymi z ustawy o rehabilitacji i ma zacząć obowiązywać od 2024 roku. Do istniejących trzech stopni niepełnosprawności - lekki, umiarkowany i znaczny, resort rodziny chce dodać trzy stopnie, które będą określały stopnie trudności w samodzielnym funkcjonowaniu.

17.06.2022

Program „Za życiem" - kto i jak może skorzystać

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Program "Za życiem" nie ogranicza się do jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych. Pozwala też skorzystać z opieki wytchnieniowej, czy pierwszeństwa w dostępie do specjalistów. Aby skorzystać z uprawnień na mocy ustawy i programu, konieczne jest zaświadczenie od lekarza, które potwierdzi ciężką i nieodwracalną niepełnosprawność lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.

16.06.2022

Stan zagrożenia epidemicznego wydłuża ważność orzeczeń o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W związku z obowiązującym w Polsce od 16 maja 2022 r. stanem zagrożenia epidemicznego wciąż ważne są orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których termin upłynął po 31 marca 2020 roku, czyli wejściu w życie nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

11.06.2022

Pacjent sam wybierze uzdrowisko, ale jeszcze nie teraz

Opieka zdrowotna

Rehabilitacja lecznicza i lecznictwo uzdrowiskowe łapią oddech po pandemii, na co wskazują także najnowsze dane GUS. Nakłady NFZ na te obszary zwiększają się, ale udział budżecie Funduszu jest mniejszy. MZ przyznaje, że ten wzrost nie przekłada się na udzielanie świadczeń i planuje zmiany, m.in. w ramach Krajowego Planu Transformacji.

11.06.2022
1    81  82  83  84  85  86  87  88  89    101