Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Pacjenci się skarżą, spraw jest coraz więcej

Pacjent

Upadek pacjentki ze stołu zabiegowego w trakcie badań pod narkozą, przez co doznała złamań czaszki i twarzoczaszki, uzależnienie przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego od dostarczenia testu na Covid-19 wykonanego na własny koszt, czy stukanie w czasie pandemii kijem o parapet okna w przychodni, by skomunikować się z personelem – to tylko niektóre przykłady naruszenia praw pacjentów.

19.01.2023

Możliwość osobistego odbioru pisma z urzędu nie będzie zapisana w ustawie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Obowiązek elektronicznego doręczania pism urzędowych jest wprowadzany stopniowo, ale niektórzy woleliby mieć możliwość osobistego odbioru pisma z urzędu. To niekiedy jest możliwe, ale nie jest uregulowane ustawowo, w związku z czym niektóre podmioty odmawiają petentom takiego rozwiązania. MSWiA stoi na stanowisku, że usztywnienie tych regulacji mogłoby przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

18.01.2023

Dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego wciąż w zawieszeniu

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

W Senacie od dłuższego czasu trwają prace nad przepisami ustawy, które pozwolą pracować osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne. Resort rodziny i polityki społecznej niezmiennie argumentuje, że do tego konieczna jest reforma orzecznictwa o niepełnosprawności, a opiekunowie wciąż pozostają w klinczu.

12.01.2023

Lekarz ma się lepiej komunikować z pacjentem - nowe standardy kształcenia

Pacjent Zawody medyczne

Już podczas dwóch pierwszych lat studiów medycznych studenci mają mieć kontakt z pacjentami. Nowe standardy kształcenia m.in. lekarzy i lekarzy dentystów będą obowiązywały od nowego roku akademickiego 2023/24, ale korzystanie z nich wciąż pozostaje w gestii uczelni. Nowe wytyczne stawiają na praktyczną naukę zawodu i zdobywanie umiejętności komunikacyjnych. Zdaniem ekspertów to krok w dobrą stronę.

12.01.2023

Urzędy toczą spór o wynagrodzenie kuratora dla osób ubezwłasnowolnionych częściowo

Nie do końca jednoznaczne przepisy powodują, że sporną pozostaje kwestia, kto ma zapłacić wynagrodzenie dla kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej ustanowionego z urzędu, gdy poddany kurateli nie ma majątku ani dochodów. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że luki w prawie nie ma, odrębne stanowisko zajmuje resort rodziny, a gminy zostają z problemem same.

10.01.2023
1    81  82  83  84  85  86  87  88  89    120