Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Ustawa o świadczeniu wspierającym skierowana do sejmowej komisji – będą zmiany

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Rząd planuje od przyszłego roku wprowadzić nowe świadczenie wspierające bezpośrednio dla osoby z niepełnosprawnością. Będzie ono obok, a nie zamiast, dotychczasowego systemu wsparcia, jak renty socjalne, rodzinne czy z tytułu niezdolności do pracy. Eksperci zauważają jednak rozbieżności w uzasadnieniu i w samym projekcie ustawy, szczególnie w kwestii ubezpieczenia opiekunów dorabiających do świadczenia pielęgnacyjnego.

14.04.2023

Resort nie pokazał listy schorzeń uprawniających do orzeczenia o niepełnosprawności na stałe

Pomoc społeczna Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Posłowie nie zapoznali się w piątek z listą schorzeń, które uprawniałyby do otrzymania bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Były oczekiwania, że przygotowywana od miesięcy lista zostanie przedstawiona na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Wiceminister rodziny Paweł Wdówik poinformował jednak, że co prawda lista jest gotowa, ale sam otrzymał ją dzień wcześniej, czyli w czwartek, i nie jest gotowy odnieść się do przygotowanego przez ekspertów materiału.

14.04.2023

Kontrowersyjna skala oceny poziomu potrzeby wsparcia osób z niepełnosprawnością

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Projekt rozporządzenia resortu rodziny w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością starającej się o świadczenie wspierające zakłada, że ocena będzie odbywać się poprzez hiszpańską skalę BVD, opartą na ICF. Eksperci zgodnie twierdzą, że konieczne jest oparcie oceny funkcjonalnej o ICF, i równie zgodnie podkreślają, że wybrana przez ministerstwo skala BVD jest najgorszą z możliwych.

13.04.2023

Dostęp do lekarza poza kolejnością nie oznacza, że nie trzeba czekać

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci uprawnieni do świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych bez kolejki często odchodzą z kwitkiem. Okazuje się, że pracownicy rejestracji nie znają przepisów i odsyłają takiego pacjenta bezpośrednio do lekarza, aby ten podjął decyzję. Z drugiej strony sami pacjenci też nie zawsze właściwie rozumieją to uprawnienie, żądając natychmiastowej usługi np. w przychodni.

11.04.2023

Będzie nowe prawo - gabinety logopedów mogą zniknąć z rynku

Zawody medyczne

Aż 88 proc. logopedów straci prawo posługiwania się tytułem, niezależnie od stażu pracy i kwalifikacji. Logopedzi przestrzegają, że taki będzie efekt wejścia w życie regulacji przygotowanej przez rząd. Proponowane nowe przepisy będą wyzwaniem zwłaszcza dla małych podmiotów, które będą musiały dostosować gabinety do wymogów placówki medycznej.

07.04.2023
1    69  70  71  72  73  74  75  76  77    117