Przepisy określają, kiedy zabiegi chirurgii plastycznej lub zabiegi kosmetyczne należy zakwalifikować do świadczeń gwarantowanych. Ten warunek jest spełniony, gdy są udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub w następstwie jej leczenia. Reguluje to rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (część I załącznika nr 1).
NFZ nie finansuje zabiegów medycyny estetycznej
- Zabiegi medycyny estetycznej, które wspomagają naturalne mechanizmy regeneracyjne i rewitalizacyjne skóry, polegające na poprawie wyglądu twarzy i ciała czy usuwaniu ich niedoskonałości, nie służą zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, a jedynie celom wizualnym. Tym samym nie stanowią one świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – wyjaśnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską.
Czytaj także na Prawo.pl: Kwas hialuronowy wstrzyknie tylko lekarz? Wraca spór o branżę beauty>>
Usunięcie znamienia, korekta opadającej powieki na NFZ
Do świadczeń gwarantowanych z zakresu zabiegów chirurgii plastycznej lub zabiegów kosmetycznych finansowane ze środków publicznych należą do nich między innymi:
- zabiegi związane z przeszczepami skóry/zamknięcie ubytku przez płat skórno-podskórny,
- zabiegi związane z mikrochirurgiczną rekonstrukcją funkcji ręki,
- zabiegi rekonstrukcyjne piersi.
Inne przykładowe możliwe do wykonania w ramach NFZ zabiegi dotyczą: porażenia nerwu twarzowego, trudno gojących się ran, znamion barwnikowych, nienowotworowych guzów skóry, defektów wrodzonych, opadającej powieki, przerostu gruczołów piersiowych, dotkliwych bóli i zmian w kręgosłupie wywołanych przez zbyt obfity biust.
Chirurgia plastyczna jako element leczenia nowotworu
Zabiegi plastyczne w ramach kontraktu z NFZ obejmują również leczenie chorób nowotworowych. Są to m.in. duże zabiegi skórne, przy których wskazane jest m.in. radykalne wycięcie zmian skóry i dotyczą rozpoznania nowotworu lub czerniaka złośliwego.
To na przykład:
- C44.5 Nowotwór złośliwy (skóra tułowia),
- C44.6 Nowotwór złośliwy (skóra kończyny górnej, łącznie z barkiem),
- C49.6 Nowotwór złośliwy (tkanka łączna i tkanka miękka tułowia, nieokreślona),
- C43.5 Czerniak złośliwy tułowia.
Szczegóły znajdują się w załączniku nr 1 do Zarządzenia nr 1/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 3 stycznia 2022 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne.
Jak skorzystać z chirurgii plastycznej w ramach NFZ
Z zabiegów chirurgii plastycznej lub zabiegów kosmetycznych w ramach NFZ może skorzystać przede wszystkim, podobnie jak z innych świadczeń, osoba ubezpieczona.
Konieczne będzie skierowanie do szpitala na zabieg operacyjny z zakresu chirurgii plastycznej. Może je wystawić każdy lekarz – rodzinny lub specjalista, niezależnie czy udziela świadczeń w ramach umowy z NFZ czy też prywatnie. - Pacjent po otrzymaniu skierowania wybiera dowolnego świadczeniodawcę, który posiada zawartą umowę - mówi Andrzej Troszyński, p.o. rzecznik Centrali NFZ.
Informacje, który świadczeniodawca posiada kontrakt z NFZ w danym zakresie można uzyskać w informatorze o zawartych umowach.
Operacja plastyczna refundowana przez NFZ - decydują względy medyczne
Następnie placówka kwalifikuje pacjenta do przyjęcia, wpisując go w kolejkę oczekujących. Decyzje w zakresie metod i sposobu leczenia oraz zastosowanej technologii medycznej podejmuje wyłącznie lekarz odnosząc się do stanu klinicznego pacjenta.
Placówka umieszcza pacjenta na liście oczekujących na podstawie kryteriów medycznych opartych na aktualnej wiedzy merytorycznej. Bierze się pod uwagę:
- stan zdrowia pacjenta,
- rokowania co do dalszego przebiegu choroby, chorób współistniejących mających wpływ na chorobę, z powodu której ma być udzielone świadczenie
- zagrożenia wystąpienia lub pogłębienia niepełnosprawności
Ile czeka się na operację plastyczną refundowaną przez NFZ
NFZ informuje o liczbie oczekujących na poszczególne świadczenia w oddziałach wojewódzkich NFZ. Trzeba jednak pamiętać, że wyszukiwarka ta nie zawsze jest wiarygodna, najlepiej zatem, by pacjent kontaktował się bezpośrednio z daną placówką. Można także zadzwonić na infolinię NFZ (Telefoniczna Informacja Pacjenta 800 190 590).
- Średni rzeczywisty czas oczekiwania do oddziałów chirurgii plastycznej, obliczony na podstawie dokumentów rozliczeniowych za okres sprawozdawczy marzec 2023 roku, wynosił dla przypadku pilnego 4 dni, dla przypadku stabilnego 111 dni (stan na dzień 28.04.2023 r.) – informuje nas rzecznik NFZ. Jak dodaje, np. w 2022 r. roku w województwach opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim nie zostały zakontraktowane zakresy chirurgii plastycznej. - Jednak należy pamiętać, że zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej mogą być rozliczane w innych zakresach takich jak:
- chirurgia ogólna/chirurgia dziecięca,
- chirurgia onkologiczna/chirurgia onkologiczna dla dzieci,
- otorynolaryngologia/otorynolaryngologia dziecięca,
- chirurgia szczękowo-twarzowa/chirurgia szczękowo-twarzowa dla dzieci,
- okulistyka/okulistyka dla dzieci
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu/ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci.
W opinii NFZ taki stan rzeczy zapobiega ograniczeniu dostępu do tych świadczeń. Podobnie jak to, że nie obowiązuje rejonizacja i pacjent posiadający skierowanie na zabieg może zgłosić się do dowolnej wybranej placówki posiadającej kontrakt z NFZ w całej Polsce.
Cena promocyjna: 79.6 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 199 zł
Najczęściej wykonywane zabiegi
Jak informuje nas Fundusz, w 2022 r. najczęściej wykonywano zabiegi rozliczane grupami JGP:
- J23 Ciężkie oparzenia z zabiegiem chirurgicznym > 10 dni – 49 715 pkt,
- J32 Duże zabiegi skórne – 3 838 pkt,
- J22 Ekstremalne oparzenia z zabiegiem chirurgicznym > 15 dni – 67 133 pkt,
- J31 Zabiegi związane z przeszczepem skóry – 6 729 pkt.
Jak podkreśla Andrzej Troszyński, ze sprawozdawczości wynika, że zabiegi plastyczne w ramach kontraktu NFZ wykonywane były dla specyficznej grupy pacjentów. - Związane były między innymi z leczeniem następstw urazu, zapobieganiem niepełnosprawności w wyniku oparzeń termicznych i chemicznych w związku ze zdarzeniami losowymi, są także następstwem zdarzeń nagłych – mówi rzecznik. - Nie obejmują zabiegów związanych z medycyną estetyczną - zaznacza.
Finansowanie zabiegów chirurgii plastycznej
Pacjent nie dopłaci do zabiegu chirurgii plastycznej finansowanego z NFZ. Zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie ma współfinansowania leczenia operacyjnego, w tym do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.
W 2021 roku, wartość rozliczonych świadczeń z zakresu chirurgia plastyczna - hospitalizacja wyniosła 98 190 196 zł, a w 2022 roku - 129 832 017 zł.
To ile Fundusz płaci placówkom za udzielone świadczenia w tym zakresie jest uzależnione od rodzaju umowy. Rozliczane są z uwzględnieniem współczynników korygujących i zgodnie z obowiązującą w danym czasie wartością punktu rozliczeniowego. - Cena za punkt rozliczeniowy wynika z rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i wynosi 1,09 dla hospitalizacji planowej i do 1,62 w umowach PSZ. Rekomendacja Prezesa Agencji publikowana jest w formie obwieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji – mówi Andrzej Troszyński. Aktualnie obowiązuje Obwieszczenie Prezesa AOTMiT z 13 lipca 2022 r. w sprawie rekomendacji nr 65/2022 z 13 lipca 2022 r. Prezesa AOTMiT w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.
Sprawdź w LEX: Ile jest ważne skierowanie do poradni specjalistycznej w celu objęcia leczeniem z zakresu chirurgii plastycznej? >