Wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego, które ma nastąpić z końcem czerwca, wygaśnie większość obowiązujących przez blisko trzy lata "covidowych" rozwiązań prawnych. Niektóre, jak m.in. praca zdalna, możliwość zdalnych posiedzeń np. rad nadzorczych w spółkach oraz rejestracji niektórych rodzajów spółek w ramach systemów online zostaną na stałe, bo rząd te rozwiązania wpisał już do kodeksu pracy oraz kodeksu spółek handlowych.

Propozycje wprowadzania na stałe rozwiązań z zakresu polityki zdrowotnej i polityki społecznej, które sprawdziły się do tej pory w pandemii przedstawiła Unia Metropolii Polskich. Rozmawiano o nich na posiedzeniu zespołu zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Przeczytaj także:

 

Teleporady mogą się zadomowić

Przedstawiciele miast chcą pozostawienia, w ograniczonym zakresie, teleporad w podstawowej opiece zdrowotnej.  Kwestia ta wymaga doprecyzowania w przepisach po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego.

- Teleporady są ułatwieniem dla rodziców małych dzieci i opiekunów osób zależnych. To rozwiązanie ułatwiłoby życie także wielu osobom, także tym, które mają daleko do przychodni. Świadczenie mogłoby być limitowane liczbą teleporad w ciągu miesiąca lub roku – uważa Izabela Chorzelska, zastępca dyrektora wydziału rozwoju społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Czytaj w LEX: Dokumentacja gabinetu lekarza POZ - przydatne wzory >

Przedstawiciele resortu deklarują zielone światło dla takich rozwiązań i zapowiadają, że pracują nad rozwiązaniami prawnymi.

 

Orzekanie o niepełnosprawności - tykająca bomba

Ogromnym problem dla samorządu po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego będzie orzekanie o niepełnosprawności. Wprawdzie ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw przedłużyła ważność orzeczeń o kolejne okresy, to samorządy spodziewają się zatorów w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności (PZON). Pisaliśmy o tym w tekście: Prezydent podpisał ustawę. System orzeczniczy jest na progu wydolności>>

Sprawdź też: Orzecznictwo o niepełnosprawności - poradnik na przykładach >>>

Samorządowcy chcą więc pozostawienia możliwości aplikowania choćby części dokumentów za pośrednictwem poczty, bądź w ogóle zwiększenia zakresu obsługi elektronicznej, tak jak ma to miejsce przy realizacji usług 500 plus lub e-recept.

- Skoro sprawdziło się to przez trzy lata, warto to utrzymać. To skróciłby także kolejki w powiatowych zespołach do spraw orzekania niepełnosprawności – wskazuje Izabela Chorzelska.   

Samorządowcy postulują, aby w ogóle dostęp do dokumentacji lekarskiej odbywał się w postaci elektronicznej. Usprawniłoby to proces orzekania i byłoby korzystne dla wnioskodawców, ograniczyłoby kopiowanie, kserowanie, poświadczanie za oryginałem dziesiątki stron dokumentacji medycznej. Przedstawiciele miasta, zwracają uwagę, że już dla PZON problemem są braki lokalowe na archiwizację dokumentacji, które muszą przechowywać przez 50 lat.

Sprawdź w LEX: Orzekanie o niepełnosprawności oraz jej stopniu - postępowanie krok po kroku >>>

- Na pewno pozostawienie możliwości wnioskowania o orzeczenie za pośrednictwem poczty tradycyjnej jest dobre. Trzeba pamiętać, że często jednak poprzez przesyłanie dokumentów w ten sposób cały proces się wydłuża, gdyż wnioskujący nie dostarczają potrzebnego kompletu dokumentów. Nie zapoznają się z informacjami na naszej stronie, jak to zrobić kompleksowo – zwraca jednak uwagę Marzenna Perkowska, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu. Podkreśla, że takie rozwiązanie dobrze funkcjonowało już przed pandemią, tylko rzadziej było wykorzystywane przez wnioskujących.

Nie ma też wątpliwości, że możliwość elektronicznego obiegu dokumentów potrzebnych do wniosku o orzeczenie znacznie ułatwiłaby pracę zespołów. Jednak jest to proces bardziej złożony. – Do wydania orzeczenia konieczny jest oryginał zaświadczenia lekarskiego i może ono być przesłane pocztą elektroniczną, ale musi być podpisane podpisem elektronicznym lekarza – zauważa dyr. Perkowska. W jej opinii, musiałby powstać zapis prawny, który dopuszczałby inne rozwiązanie w kwestii zaświadczenia lekarskiego, i wtedy osoby mające profil zaufany czy podpis elektroniczny, mogłyby w ten sposób przesyłać dokumentację. – Na pewno bardzo ułatwiłoby to nam pracę – dodaje.

Sprawdź w LEX: Na jakiej podstawie osoba może zrezygnować z orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, które zostało przedłużone w związku z ustawą COVID-19? >

Przedstawiciele ministerstwa zdrowia także mają obawy, choćby związane z przekazywaniem zespołom zdjęć badań usg czy rtg.  Uważają, że przynajmniej w najbliższym czasie,  trudno będzie w tym zakresie w pełni zautomatyzować proces, bo tego typu zdjęcia są często wydawane pacjentom w postaci papierowej.  Nie wiadomo też, czy zespoły orzecznicze są przygotowane do takiej zmiany.

 

Ułatwienia we wnioskowaniu o kartę parkingową

Podczas pandemii wprowadzono też możliwość starania się o kartę parkingową poprzez pocztę tradycyjną. Marzenna Perkowska chwali to rozwiązanie, jako znacznie ułatwiające staranie się o kartę osobom z niepełnosprawnością, szczególnie niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Samorządowcy z Unii Metropolii Polskich, także wnioskują o jej utrzymanie. Przypominają, że przed pandemią osoba z wieloma niepełnosprawnościami musiała być dowieziona przez rodzinę do siedziby PZON, a związku z kłopotami w poruszaniu się, pracownicy zespołu i tam musieli zazwyczaj przyjść na parking, aby odebrać od takiej osoby osobisty podpis.

Sprawdź w LEX: Czy karta parkingowa wydana osobie niepełnosprawnej, uprawnia do nieodpłatnego parkowania w strefie płatnego parkowania w tym poza miejscami wyznaczonymi dla osób niepełnosprawnych? >

Ten postulat został zaaprobowany. Małgorzata Wójcik, zastępca dyrektora biura pełnomocnika Rządu do spraw osób niepełnosprawnych wyjaśnia, że rząd będzie wkrótce zmieniał wzór karty parkingowej. Przy okazji nowelizacji rozporządzenia ureguluje więc i tą kwestię.

Sprawdź w LEX: Czy istnieje obowiązek zapewnienia miejsca postojowych samochodów osobowych dla niepełnosprawnych w garażu podziemnym budynku mieszkalnego wielorodzinnego? >

 

Zdalne posiedzenie gminnej komisji antyalkoholowej

Samorządowcy chcieliby także uregulowania ustawowo możliwości pracy w trybie zdalnym gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych czy komisji rozpoznających otwarte konkursy ofert.  Oczekują też nowelizacji rozporządzenia w zakresie szkolenia z BHP i wprowadzenia na stałe możliwości realizowania tych szkoleń zdalnie. - To byłby zasadne dla podmiotów, które mają swoje zakłady w więcej niż jednej lokalizacji – wskazywała Izabela Chorzelska.

Sprawdź w LEX: Czy pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych może jednocześnie pełnić funkcję przewodniczącego gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych? >

Niewykluczone, że ten wniosek zostanie zrealizowany, bo rząd rozważa możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania.

Samorządowcy postulują też utrzymanie podniesionego obecnie limitu 2000 zł w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, jako tego który nie jest objęty opodatkowaniem (wcześniej była to kwota 1000 zł).

Czytaj w LEX: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w JOPS - ujęcie praktyczne >