Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Błąd medyczny lub zaniechanie - można złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

Świadczenia zdrowotne udzielone bez należytej staranności, brak informacji od lekarza o stanie zdrowia i leczeniu, problem z uzyskaniem kopii dokumentacji medycznej – to tylko niektóre podstawy do zgłaszania skarg do Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Rzecznik może z urzędu lub na wniosek strony, czyli pacjenta, żądać wszczęcia postępowania albo brać udział w toczącym się postępowaniu na prawach przysługujących prokuratorowi.

15.03.2023

Opieka wytchnieniowa z programu rządowego nie dla dzieci w hospicjach

Pacjent Opieka zdrowotna

W ramach rządowego programu opiekę wytchnieniową mogą świadczyć osoby bez zawodu medycznego i ubezpieczenia. Dodatkowo wycena tej opieki jest poniżej stawek rynkowych. Ograniczeń jest więcej, ale już te sprawiają, że opiekunowie dzieci w hospicjach domowych czy stacjonarnych nie mogą z niej skorzystać. Eksperci uważają, że konieczna jest zmiana ustawy o Funduszu Solidarnościowym.

13.03.2023

Moduł komunikacji lekarza z pacjentem w e-zdrowiu - nieprędko

Pacjent Opieka zdrowotna

Pod koniec 2023 r. ma działać aplikacja e-Hemofilia. To długo oczekiwane rozwiązanie przez pacjentów z hemofilią. Przede wszystkim umożliwi ona dostawy leków do domu chorego. Jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że dopiero w następnym etapie, w latach 2024-2028 zostanie wprowadzony do aplikacji moduł komunikacji między pacjentem i lekarzem. Chorzy chcieliby, żeby stało się to szybciej.

11.03.2023

Orzeczenia o niepełnosprawności nadal ważne w stanie zagrożenia epidemicznego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wycofało się z pomysłu, aby uchylić przepis ustawy covidowej dotyczący przedłużania ważności orzeczeń w stanie epidemii i zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że na razie nic się nie zmienia i przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności dalej obowiązuje.

10.03.2023

Nowe usługi w e-zdrowiu już w tym roku

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

E-Krew, e-Hemofilia i e-Poltransplant – pilotaże tych nowych usług Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić jeszcze w 2023 roku. Uruchamianie nowych funkcjonalności e-zdrowia ma pozwolić na przełamanie bariery w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Tworzy jednak też nowe, dla wykluczonych cyfrowo - z Internetowego Konta Pacjenta korzysta obecnie zaledwie 22 proc. seniorów.

06.03.2023
1    56  57  58  59  60  61  62  63  64    101