Psychologdlamedyka.pl to platforma, gdzie w ramach programu bezpłatnie medycy i studenci kierunków medycznych mogą skorzystać ze wsparcia psychologa interwencyjnie w sytuacjach kryzysowych, ale też pogłębić wiedzę o technikach radzenia sobie ze stresem.

Dane zagraniczne wskazują, że lekarze żyją o 10 lat krócej z powodu stresu, kobiety mają o 250 proc. wyższe ryzyko samobójstwa, a mężczyźni o 70 proc. Prawie połowa lekarzy ma depresję lub zaburzenia lękowe, a 80 proc. medyków jest wypalonych zawodowo. Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z Prawo.pl podkreślał, że Polska nie odstaje od krajów zachodnich, jeśli chodzi o problemy ze zdrowiem psychicznym lekarzy i wypalenie zawodowe. - U nas istnieje obawa, że skala problemu jest jeszcze większa, bo mamy bardziej niż na Zachodzie rozbudowaną biurokrację i niedomagający system publiczny – mówi Kosikowski.

Czytaj także na Prawo.pl: Kosikowski: Problemy psychiczne lekarza to temat tabu

Dla kogo jest program

Z programu mogą skorzystać m.in.:

  • lekarze
  • pielęgniarki
  • położne
  • ratownicy medyczni
  • fizjoterapeuci
  • diagności laboratoryjni
  • farmaceuci
  • studenci wszystkich kierunków medycznych.

Dostęp do platformy psychologdlamedyka.pl jest możliwy po poprawnej rejestracji oraz weryfikacji informacji przez administratora. Warunkiem koniecznym jest podanie danych osobowych, wskazanie zawodu według OPZ oraz nr PWZ. Status studenta potwierdza nr indeksu. Identyfikacja jest konieczna dla ograniczenia dostępności jedynie dla przedstawicieli zawodów medycznych oraz studentów tego typu kierunków. Można skorzystać z dwojakiego rodzaju wsparcia: psychologicznego i edukacyjnego.

Czytaj też w LEX: Motywowanie pracownika do pracy w warunkach ograniczonych zasobów finansowych w podmiocie leczniczym >

 

Nowość
Nowość

Paweł Drembkowski, Błażej Kmieciak, Radosław Tymiński

Sprawdź  

Cena promocyjna: 224.1 zł

|

Cena regularna: 249 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Wsparcie edukacyjne

Na stronie jest moduł, gdzie umieszczane są materiały edukacyjne w formie e-booków, poradników i podcastów, które będą dostępne na platformie do 30 czerwca 2024 r. Tematy poruszane w materiałach dotyczą m.in. sposobów radzenia sobie ze stresem np. techniki relaksacyjne Jacobsona czy praktyka mindfulness, metod wsparcia koleżeńskiego oraz form radzenia sobie z emocjami np. grupy Balinta, najczęstszych problemów psychicznych w zawodach kadry medycznej jak: depresja, wypalenie zawodowe, fobie i lęki, problemu nerwic, somatyzacji i psychosomatyzacji, uzależnienia, mobbingu w pracy, agresji pacjentów i radzenia sobie z nią. Z materiałów może skorzystać każdy zarejestrowany uczestnik, niezależnie czy korzysta także ze wsparcia psychologicznego. W tym module jest także forum dyskusyjne, które służy wymianie doświadczeń.

Czytaj też w LEX: Wypalenie zawodowe pracowników ochrony zdrowia z perspektywy osoby zarządzającej jednostką ochrony zdrowia >

Porada psychologa

Przed pierwszą konsultacją medyk otrzyma za pośrednictwem platformy test online, który pomaga w identyfikacji problemu, sytuacji kryzysowej i ewentualnej potrzeby konsultacji bezpośredniej. Ankieta ma charakter pomocowy, a spotkanie ze specjalistą będzie możliwe bez względu na jej wynik. Pierwsze spotkanie na platformie ma charakter porady psychologiczno-diagnostycznej. Po jej zakończeniu psycholog prowadzący ocenia, czy stan emocjonalny i psychiczny rozmówcy wskazuje na konieczność indywidualnych sesji terapeutycznych. Jeśli tak, może on skorzystać z kolejnych trzech spotkań w trybie i w terminie dla siebie dogodnym. Spotkania mogą odbywać się online lub stacjonarnie we wszystkich miastach wojewódzkich.

Środki finansowe na realizację projektu pochodzą z Ministerstwa Zdrowia, a pozyskane zostały w ramach projektu pn. „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” finansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia. Realizatorem programu jest Falc Medycyna przy wsparciu merytorycznym i organizacyjnym Fundacji Nie Widać Po Mnie.

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Postępowanie z trudnym pacjentem w placówce medycznej >