Regina Skibińska

Artykuły autora

Rzecznik TSUE: Bankom nie przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Wyrok w czerwcu

Banki Kredyty frankowe

Bank nie może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa została unieważniona. Skoro nieważność ta powstała na skutek zamieszczenia przez bank nieuczciwych klauzul, przedsiębiorca nie może czerpać korzyści z tej sytuacji. Nie wyklucza to roszczenia konsumenta o wynagrodzenie za korzystanie z jego pieniędzy - czyli rat - uzyskanych przez bank - wskazał w swojej opinii Rzecznik Generalny TSUE. Trybunał ogłosi w tej sprawie wyrok 15 czerwca.

05.05.2023

Wygrana we frankach prawie pewna, ale część kredytobiorców nadal przegrywa

Wymiar sprawiedliwości Finanse Kredyty frankowe

Orzecznictwo w sprawach frankowych ujednolica się, ale kredytobiorca, wstępując na drogę sądową, wciąż ryzykuje, że nie dojdzie do unieważnienia umowy. Część sędziów nadal uważa, że umowy kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego są ważne i w pełni skuteczne. Bywa, że o przegranej decyduje prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej, czy kupowanie lokali pod wynajem.

05.05.2023

Auto elektryczne to wciąż rzadkość, OC i AC więc takie same jak przy spalinowych

Drogi Ubezpieczenia

W przypadku samochodów elektrycznych łatwiej niż w przypadku aut spalinowych o kolizję, po której koszt naprawy jest wyższy niż wartość pojazdu przed szkodą. W takich sytuacjach odszkodowanie z OC wypłacane jest w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu z dnia wypadku, pomniejszonej o wartość pozostałości. Szczególnym problemem w tych pojazdach są baterie.

03.05.2023

Wyrwa w drodze, uszczerbek w aucie, a kto zapłaci?

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Drogi

Jeśli mimo zachowania ostrożności i przepisowej prędkości kierowca uszkodził samochód z powodu złego stanu nawierzchni, to może żądać naprawienia szkody od zarządcy drogi, ale dochodzenie odszkodowania nie jest proste. Wiele zależy od tego, czy dobrze udokumentujemy szkodę i wykażemy, że do uszkodzenia pojazdu doszło w tym konkretnym miejscu, za które odpowiada zarządca.

29.04.2023

Ochrona nazwy „organizator turystyki” to za mało do zwalczenia szarej strefy

Turystyka Rynek i konsument

Projekt ustawy wprowadzającej szereg zmian w przepisach dotyczących przedsiębiorców przewiduje też znowelizowanie ustaw dotyczących prawa turystycznego. Jedną z istotniejszych ma być wzmocnienie ochrony nazwy "organizator turystyki", dzięki której turyści mają być zabezpieczeni przed wprowadzaniem w błąd. Eksperci oceniają jednak, że to za mało - a istotniejszych kwestii w ogóle w projekcie nie poruszono.

27.04.2023
1    50  51  52  53  54  55  56  57  58    122