Regina Skibińska

Artykuły autora

W sprawach frankowych apelacja prawie pewna, choć część banków czasem rezygnuje

Wymiar sprawiedliwości

Banki nie poddają się łatwo w sprawach frankowych. Regułą jest, że składają apelacje od niekorzystnych dla siebie wyroków w I instancji, mimo że przeważnie w II instancji również przegrywają. Nie zniechęca ich też to, że apelacje są często finansowo niekorzystne - koszty banku związane z ich wniesieniem sięgają średnio ok. 35 tysięcy złotych za jedną sprawę, i to bez wynagrodzenia pełnomocnika. Apelacji nie wnoszą, gdy sąd "odfrankawia" umowę.

10.04.2024

Bieg przedawnienia może być liczony tak samo dla frankowicza i dla banku

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

TSUE czeka na rozstrzygnięcie pytania prejudycjalnego polskiego sądu, dotyczące przedawnienia roszczeń banków wobec frankowiczów. Z opublikowanych właśnie uzasadnień do tych pytań wynika, że sąd odpowiada się za takim samym traktowaniem roszczeń kredytobiorców i banków. Nie wiadomo jednak, czy TSUE w ogóle się nimi zajmie - uważają prawnicy, bo sąd wychodzi z błędnego założenia, że przepisy UE mają zastosowanie do sposobu rozliczenia roszczeń restytucyjnych stron nieważnej umowy kredytu.

08.04.2024

Nowa ustawa ma pomóc bankom pozbywać się niespłacanych kredytów

Banki Kredyty

Rząd przygotowuje ustawę o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma m.in. ustanowić ramy prawne dla podmiotów obsługujących kredyty oraz warunki działalności, prawa i obowiązki nabywców kredytów, którzy nabywają prawa kredytodawcy wynikające z nieobsługiwanej umowy o kredyt lub samą nieobsługiwaną umowę o kredyt.

02.04.2024

Niebezpieczne dla łosi ogrodzenia mają szansę zniknąć

Samorząd terytorialny Budownictwo

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego chce zmiany przepisów dotyczących ogrodzeń niebezpiecznych dla dzikich zwierząt. Ministerstwo Rozwoju i Technologii dostrzega problem, ale propozycji GUNB nie uwzględni w pracach nad zmianą ustawy Prawo budowlane. Ministerstwo deklaruje jednak przyjrzenie się tej kwestii podczas prac nad rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

02.04.2024

Frankowicze nie muszą się obawiać wydatków, gdy bank wycofuje pozew

Wymiar sprawiedliwości

Coraz częściej banki wycofują pozwy przeciw frankowiczom o waloryzację sądową oraz o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Ponoszą wówczas koszty postępowania sądowego. Są to nie tylko wydatki na opłatę od pozwu i koszty pełnomocnika banku, ale też koszty drugiej strony, czyli wynagrodzenie jej pełnomocnika. Banki sporadycznie wnoszą, aby na zasadach słuszności sąd odstąpił od obciążania ich kosztami procesu.

30.03.2024
1    18  19  20  21  22  23  24  25  26    122