Regina Skibińska

Artykuły autora

Pijany kierowca bez auta, ale za polisę OC zapłaci do prawomocnego wyroku

Wymiar sprawiedliwości

Od 14 marca obowiązują przepisy, zgodnie z którymi pijany kierowca może stracić samochód. Skonfiskowane auto musi mieć jednak komunikacyjne ubezpieczenie OC, mimo że istnieje znikome ryzyko, że poruszanie się nim wyrządzi komuś szkodę. Problem w tym, że przepisy nie określają, kto odpowiada za zakup polisy OC takiego pojazdu od momentu zabezpieczenia go przez policję, do czasu orzeczenia przepadku przez sąd. Zmian nie skonsultowano z rynkiem ubezpieczeń.

16.03.2024

Kredytobiorcy Getinu mają problemy z zabezpieczeniami

Banki Kredyty frankowe

Rzecznik finansowy zażądał od syndyka Getin Noble Bank wskazania przyczyny i podstawy prawnej oraz kontraktowej podejmowania przez bank czynności upominawczych i windykacyjnych w sytuacji wydanych przez sąd postanowień w przedmiocie zabezpieczenia. Syndyk twierdzi, że realizuje wszystkie ustanawiane przez sądy zabezpieczenia dotyczące kredytów hipotecznych, co do których toczą się postępowania o ustalenie ich nieważności.

14.03.2024

Czy bank może pobierać odsetki od prowizji - są wątpliwości

Banki Kredyty

Osoby spłacające kredyty konsumenckie są bombardowane nieuczciwymi ofertami spółek, specjalizujących się w pozwach lub skupujących roszczenia. Chcą one wywalczyć na ich rzecz zwrot odsetek od prowizji z powołaniem się na sankcję kredytu darmowego. Skorzystanie z takiej oferty może być jednak ryzykowne. Polskie sądy orzekają różnie a na wyrok TSUE trzeba jeszcze poczekać.

11.03.2024

Ubezpieczyciele nie mogą zaniżać składek za polisy OC

Ubezpieczenia

Kierowcy cieszą się, gdy płacą mało za ubezpieczenie OC, ale z systemowego punktu widzenia nie jest to dobra wiadomość. W ostatnim czasie problem zaniżania składek osiągnął taki poziom, że interweniowała Komisja Nadzoru Finansowego, nakładając na jednego z ubezpieczycieli karę za ustalenie nieadekwatnej składki za polisę OC.

08.03.2024

Nadmierne koszty kredytu po wyroku TSUE jeszcze bardziej sporne

Banki Kredyty

Kredytodawcy mogą wymagać od klientów ponoszenia kosztów. Muszą się one jednak mieścić w dopuszczalnym prawem limicie. Dyskusyjna jest kwestia, czy w przypadku nieproporcjonalności tych kosztów, kredytodawca może ponieść negatywne konsekwencje. Interpretacje wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wydanego w tej sprawie prowadzą do dwóch różnych wniosków. Rodzi to wiele praktycznych problemów.

04.03.2024
1    17  18  19  20  21  22  23  24  25    119