Karolina Kołakowska

Artykuły autora

Postojowe tylko na pełne miesiące - interpretacja pilnie potrzebna

Prawo pracy Prawo gospodarcze Dofinansowanie do wynagrodzeń

Przedsiębiorcy pilnie potrzebują oficjalnego stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadającego na pytanie, czy okres przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy krótszy niż miesiąc wyklucza dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Tylko objaśnienia prawne wydane w ustawowym trybie pozwolą uniknąć chaosu

07.05.2020

Dofinansowanie z FGŚP nie zwalnia ze składek do PPE finansowanych przez pracodawcę

Emerytury i renty Małe i średnie firmy Koronawirus

Pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z COVID-19, nie mogą liczyć na zwolnienie z finansowania składek do Pracowniczych Programów Emerytalnych. Aby ograniczyć koszty prowadzenia programu muszą skorzystać z dotychczasowych rozwiązań – pisze Karolina Kołakowska.

14.04.2020

Tarcza - krótszy odpoczynek, równoważny system czasu pracy, mniej korzystne warunki zatrudnienia

Emerytury i renty Prawo pracy Koronawirus

Ustawa wprowadzająca tzw. tarczę antykryzysową daje pracodawcom narzędzie do modyfikacji czasu pracy i zawarcia porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż te wynikające z umów o pracę. Możliwość wykorzystania obu rozwiązań uzależniona jest od spełnienia tych samych kryteriów – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

07.04.2020

Koronawirus: Odpowiedzi na 5 najważniejszych dylematów pracodawcy

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przepisy prawa pracy nie dają niestety jednoznacznych odpowiedzi, jak powinien zachować się wobec zagrożeń związanych z koronawirusem. Mimo to nie jest całkiem bezradny w nadzwyczajnej sytuacji zagrożenia wirusem – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

07.03.2020

Pracodawco, przed wymierzeniem kary wysłuchaj pracownika

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

W interesie firmy leży prawidłowe przeprowadzenie wysłuchania pracownika przed wymierzeniem kary. Po pierwsze dlatego, że pozwala ustalić obiektywne okoliczności naruszenia obowiązków. Po drugie - w razie sporu sądowego o uchylenie kary, może uchronić pracodawcę przed zarzutem niedopełnienia obowiązków – pisze Karolina Kołakowska.

03.03.2020
1  2