Karol Kulig

Artykuły autora

Self-correction w ramach organizacji – czyli po co w firmie sygnaliści?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści

Obserwując to, co w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach dzieje się w przestrzeni publicznej, jeśli chodzi o wdrażanie w Polsce prawa ochrony sygnalistów, stopień napięcia emocjonalnego można chyba porównać wyłącznie z kampanią prezydencją w Stanach Zjednoczonych. Tego, o czym się jednak nie mówi w kontekście ochrony sygnalistów, to końcowy efekt prowadzonych przez pracodawców działań następczych w sprawie zgłoszeń. – pisze dr Karol Kulig.

02.09.2024

Prawo do wynagrodzenia postojowego w czasie epidemii nie takie pewne

Prawo pracy Koronawirus

Walka z pandemią COVID-19 doprowadziła w tym tygodniu do zamknięcia nie tylko szkół i przedszkoli, ale i wielu zakładów pracy, pozbawiając tym samym pracodawców przychodów. Wywołało to gorączkową falę szacowania kosztów, związanych z koniecznością wypłacania pracownikom przewidzianego w art. 81 k.p. wynagrodzenia postojowego, pomimo tego, że firma nie przynosi żadnych dochodów - pisze dr Karol Kulig.

18.03.2020

Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje?

Prawo pracy

Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.

13.07.2019

Nie straszmy nauczycieli

Kadry w oświacie

Jeśli nauczyciele nie będą realizować swoich podstawowych obowiązków i nie będą wykonywać pracy, naruszą prawo. Ale że nauczyciele mają prawo do strajku i upominania się o swoje prawa, również nie powinno podlegać dyskusji - pisze dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy.

07.04.2019

Kobieta, która zarabia mniej niż mężczyzna, może pozwać pracodawcę

Prawo pracy

Przy okazji niedawno obchodzonego Dnia Kobiet, warto po raz kolejny wrócić do wielowątkowego i dużo bardziej skomplikowanego niż by się mogło wydawać problemu luki płacowej kobiet względem mężczyzn, czyli różnicy w wynagradzaniu pracowników ze względu na płeć - pisze dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy.

11.03.2019
1  2