Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Koroner do zadań specjalnych - nie odciąży lekarzy, a zarobi więcej

Rząd pracuje nad nową ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych – chce uregulować m.in. instytucję koronera, o co apelował od dawna m.in. rzecznik praw obywatelskich. Proponowanym rozwiązaniom daleko jednak do ideału – bardzo prawdopodobne, że koszty znacznie przewyższą korzyści. Może się też okazać, że pomimo wysokich zarobków, trudno będzie znaleźć chętnych do tej profesji.

01.10.2021

Zakaz reklamy aptek ma być poluzowany

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym pracują nad nowelizacją przepisów o reklamie aptek. Przepisy mają iść w kierunku utworzenia katalogu informacji, które nie są reklamą. Zdaniem prawników to najwyższa pora na zmiany, bo dziś są wątpliwości, czy apteka może informować o sprawowaniu opieki farmaceutycznej. W efekcie zaś apteki nie mogą prowadzić działalności profilaktycznej.

30.09.2021

Kary do 50 mln zł i ślepe pozwy - mają utemperować dyskurs w sieci

Wymiar sprawiedliwości

Rada Wolności Słowa, jako strażnik przestrzegania przez internetowe serwisy społecznościowe wolności wyrażania poglądów, konieczność informowania użytkowników o usunięciu posta i wysokie kary, np. za blokowanie dostępu do profilu użytkownika - to pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości na ochronę wolności słowa w internecie. Proponowane są też tzw. ślepe pozwy, ale z bezpiecznikiem. Jeśli sąd wyczuje np. próbę wyłudzenia danych - oddali powództwo.

30.09.2021

7 proc. PKB na zdrowie i dotacja dla NFZ z budżetu - częściej niż raz w roku

Finansowanie zdrowia

Poziom 6 proc. PKB ma być osiągnięty rok wcześniej, czyli już w 2023 roku. W 2027 roku ma to być już 7 proc. PKB. Ponadto minister zdrowia będzie mógł częściej niż raz w roku zasilić budżet NFZ dotacją. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podpisana właśnie przez prezydenta.

29.09.2021

Otwarta droga do podważania wyroków frankowych

Kredyty frankowe

Brak uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, mającej rozstrzygnąć wątpliwości dotyczące spraw kredytów zaciągniętych w CHF, jest najmniejszym zmartwieniem frankowiczów. Grozi im unieważnienie wyroków wydanych w nieprawidłowym składzie - w tzw. wydziale frankowym Sądu Okręgowego większość sędziów jest z nadania nowej KRS. W efekcie tacy kredytobiorcy stali się ofiarami wojny o niezawisłe sądy.

29.09.2021
1    80  81  82  83  84  85  86  87  88    534