Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Jest szansa na zmianę przepisu o rozliczaniu VAT po śmierci przedsiębiorcy

VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju dostrzegło problem w interpretacji wymagającej odprowadzenia VAT od wartości majątku po śmierci przedsiębiorcy i prowadzi rozmowy w tej sprawie z Ministerstwem Finansów. Zainteresowani problemem przedsiębiorcy i eksperci nie mają wątpliwości, że potrzebna jest szybka zmiana przepisów.

20.12.2019

Sejm: Za mało nowych sądów do spraw własności intelektualnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy okręgowe i dwa apelacyjne, z wyspecjalizowanymi sędziami. W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie. Posłowie uważają jednak, że tych wydzielonych wydziałów będzie za mało.

20.12.2019

SN też za zwrotem kosztów po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne

Uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję za udzielenie kredytu. Tak uznał Sąd Najwyższy i potwierdził tym samym wcześniejsze rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19.12.2019

Prezes Bisnode: Przez internet też można powiadomić o przetwarzaniu danych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy RODO

Wysłanie listów o przetwarzaniu danych do wszystkich osób z bazy, z której korzysta firma, mogłoby kosztować nawet 33 mln zł - mówi Andrzej Osiński, prezes zarządu Bisnode Polska. I dodaje, że już w kilku krajach Unii Europejskiej organy ochrony danych za dobrą praktykę uznały brak konieczności wysyłki listu w wersji papierowej do każdej osoby, a uznają komunikację internetową.

19.12.2019

Minister Klimatu, objaśnia, kto nie musi rejestrować się w bazie BDO

Środowisko Małe i średnie firmy

Minister Klimatu wydał na wniosek Adama Abramowicza, rzecznika przedsiębiorców, objaśnienia prawne dotyczące obowiązku rejestracji w Bazie Danych o Odpadach. Zgodnie z nimi firmy prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, krawiecką nie muszą się rejestrować. Kosmetyczki też, o ile nie wytwarzają odpadów medycznych, np. strzykawek czy skalpeli.

18.12.2019
1    291  292  293  294  295  296  297  298  299    534