Katarzyna Kubicka-Żach

Katarzyna Kubicka-Żach

Kontakt: Katarzyna.Kubicka@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Gminy odrzucone przez UE z powodów ideologicznych otrzymają wsparcie rządu

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Gminy, których wnioski o dofinansowanie zostały odrzucone przez Komisję Europejską z powodu podjęcia przez lokalne władze rezolucje o "strefach wolnych od LGBT", będą mogły liczyć na wsparcie rządu. Na razie takiej pomocy udziela minister sprawiedliwości, ale być może powstanie stały mechanizm w celu pomocy takim samorządom.

18.08.2020

Nowe województwa to większy prestiż dla niektórych i gorsze usługi dla wszystkich

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Gdyby doszło do wydzielenia nowych województw - mówi się o mazowieckim, środkowopomorskim, częstochowskim - to miasta będące ich stolicami zyskałyby na prestiżu, ale same regiony zubożałyby, usługi społeczne byłyby na niższym poziomie, trudniej byłoby im sięgać po pieniądze z UE, do tego wzrosłaby ich zależność od rządu i finansów centralnych. W próbach zmian na mapie niektórzy widzą też dążenie do recentralizacji.

18.08.2020

Samorządowcy z rezerwą patrzą na wiązanie ich pensji z zarobkami sędziów

Samorząd terytorialny

Dzięki uchwalonej w piątek ustawie wynagrodzenia samorządowców, podobnie jak najwyższych władz państwa, mają być pochodną wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Nie wiadomo jednak na razie, kto na tym zyska, a kto straci. Niektórzy samorządowcy już deklarują, że nie skorzystają w tym roku z możliwej podwyżki.

17.08.2020

Będą wyższe emerytury dla opozycjonistów z czasów PRL

Emerytury i renty

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych w okresie PRL-u otrzymają świadczenie wyrównawcze. Sejm zdecydował w piątek, że do 2400 zł podniesione zostaną ich emerytury. Za przyjęciem noweli głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

14.08.2020

Dokument w telefonie, ale nie wszędzie dzwoni

Administracja publiczna Nowe technologie

Wiadomo, że usługa mTożsamość, czyli tzw. dowód osobisty w telefonie, nie zastąpi dokumentu w każdej sytuacji, ale powinna w tych, do których jest przewidziana. Okazuje się jednak, że brakuje urządzeń weryfikujących prawdziwość jej danych. A to wymaga zmian w prawie.

14.08.2020
1    102  103  104  105  106  107  108  109  110    459