Agnieszka Matłacz

Agnieszka Matłacz

Artykuły autora

RPO w obronie opłat aplikantki z niepełnosprawnym dzieckiem

Prawnicy

Samorząd adwokacki odmówił zwolnienia z opłat za aplikację aplikantce, która samotnie opiekuje się dzieckiem z niepełnosprawnością. Argumentował, że niepełnosprawność dziecka powstała przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego, więc sytuacja aplikantki nie jest wyjątkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządu adwokackiego do WSA.

11.03.2024

Ponad 72 tysiące badaczy w polskich instytucjach nauki, prawie połowa to kobiety

Jest już dostępny najnowszy raport „Nauka w Polsce 2023”, przygotowany przez ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji. Publikacja jest wynikiem monitoringu stanu nauki w Polsce. Z raportu wynika m.in., że w latach 2018-2022 opublikowano blisko 537 tys. prac naukowych, z których większość stanowiły artykuły, a polscy wynalazcy złożyli 2597 wniosków o udzielenie patentów do Europejskiego Urzędu Patentowego. W 364 instytutach naukowych zatrudnionych było 72 556 badaczy.

11.03.2024

RPO interweniuje w sprawie dostępu asystentów prokuratorów do egzaminu wstępnego na aplikację prokuratorską...

Prokuratura

Asystenci prokuratorów skarżą się, że zasady egzaminu wstępnego do KSSiP na aplikację prokuratorską uzupełniającą nie zapewniają im obiektywnych kryteriów oceny i proszą Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w tej sprawie. RPO już raz podejmował działania, pisząc do poprzedniego ministra sprawiedliwości z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych. Teraz ponawia swoje wystąpienie.

07.03.2024

MF wstrzymuje wysyłkę pism behawioralnych do podatników

Ordynacja

Pod koniec lutego informowaliśmy w naszym serwisie, że podatnicy znajdują w skrzynkach listy z urzędu skarbowego (pisma behawioralne), które, zdaniem prawników, nie mają żadnej podstawy prawnej. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich i zapytał ministra finansów m.in. o to, ile takich listów wysłano, jak wybierani są ich adresaci oraz czy resort finansów kontroluje zasadność kierowania takich pism do podatników. Ministerstwo poinformowało nas natomiast, że wstrzymało wysyłkę pism i analizuje ich sprawę.

05.03.2024

NIK: Nie wiadomo, ile dzieci z Ukrainy przestało się w ogóle uczyć

Zarządzanie oświatą

W ciągu dwóch lat nastąpił lawinowy wzrost liczby uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. To oczywiście efekt migracji po wybuchu wojny. Z raportu opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że polski system edukacji podołał temu obciążeniu i stworzono odpowiednie warunki dla kształcenia dzieci cudzoziemców. Część dzieci nie uczęszcza jednak do polskich szkół i nie wiadomo czy uczą się w trybie zdalnym na Ukrainie, czy znalazły się w ogóle poza systemem kształcenia. Tu trzeba poprawić przepisy.

05.03.2024
1    27  28  29  30  31  32  33  34  35    456