Agnieszka Matłacz

Agnieszka Matłacz

Artykuły autora

Uchylenie immunitetu członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zgodnie z procedurą

Administracja publiczna

Procedura uchylenia immunitetu członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest opisana w regulaminie tego organu. Uruchamia ją wniosek, który musi trafić do przewodniczącego instytucji, a zostaje ogłoszony na posiedzeniu plenarnym tzw. Stałej Komisji. Komisja ma obowiązek wysłuchać członka, którego dotyczy wniosek „przy pierwszej możliwej okazji”.

18.07.2024

Poseł Romanowski na wolności - jednak chroni go immunitet

Prawo karne

Poseł PiS Marcin Romanowski został w poniedziałek zatrzymany w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości, po tym jak w piątek Sejm zgodził się na uchylenie mu immunitetu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Prokurator złożył taki wniosek, ale tuż przed północą we wtorek, decyzją sądu, poseł wyszedł na wolność, w związku z chroniącym go, drugim immunitetem członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

17.07.2024

NIK: Polska wciąż bez Krajowego Programu Kosmicznego

Administracja publiczna Nowe technologie

W 2017 roku rząd przyjął Polską Strategię Kosmiczną. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda wdrożenie określonych w niej kluczowych zadań. Okazuje się, że po siedmiu latach nie mamy ani Krajowego Programu Kosmicznego, ani kluczowych dla sektora kosmicznego aktów prawnych. Brakuje też narzędzi pozwalających na wsparcie podmiotów sektora kosmicznego. A to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce europejskiej i światowej.

16.07.2024

RPO chce wydłużenia terminu na wniesienie apelacji w postępowaniu karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny sygnalizuje Ministerstwu Sprawiedliwości potrzebę przedłużenia terminu do wniesienia apelacji w zawiłych sprawach i przedstawia konkretną propozycję zmiany przepisów. Podkreśla, że analogiczne rozwiązania blisko od pięciu lat z powodzeniem funkcjonują w procedurze cywilnej.

16.07.2024

NSA: Nie można odmówić świadczenia tylko dlatego, że są też inne dzieci

Niepelnosprawność

Gdy jedno z rodzeństwa, które w rzeczywistości sprawuje pełną opiekę nad rodzicem i z tego tytułu zrezygnowało z pracy bądź nie podejmuje zatrudnienia, ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne, nie ma podstaw do pozbawiania go tego prawa z tego powodu, że żyją inne dzieci, które również taki obowiązek alimentacyjny mogą wypełniać, ale nie zwróciły się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego - uznał NSA.

15.07.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    447