Agnieszka Matłacz

Agnieszka Matłacz

Artykuły autora

RPO: Trzeba zmienić zasady wykluczenia posła lub senatora z posiedzenia Izby lub obrad komisji

Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że obecnie zasady wykluczenia posła lub senatora z posiedzenia Izby lub obrad komisji określają Regulaminy Sejmu RP i Senatu RP, co, w jego ocenie, jest niezgodne z Konstytucją. Marcin Wiącek wystąpił do przewodniczących komisji ustawodawczych oraz regulaminowych Sejmu i Senatu z propozycją przeniesienia tych regulacji do ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

23.07.2024

Koniec papierowych legitymacji szkolnych - miasta prawie gotowe

Szkoła i uczeń

Od 13 lipca 2024 r. szkoły będą mogły wydawać uczniom legitymacje szkolne tylko w formie plastikowej karty. Rzeczywisty sprawdzian gotowości jednak przypadnie na wrzesień. Samorządy zapewniają, że pierwszoklasiści dostaną dokumenty na czas. Wydane do tej pory papierowe dokumenty zachowują ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.

21.07.2024

Globalna awaria systemów informatycznych wpływa na całą gospodarkę

Nowe technologie

Wielka awaria systemów informatycznych sprawiła, że w piątek od samego rana poważne problemy mają lotniska, banki, platformy cyfrowe i firmy na całym świecie. Sygnały o problemach napływają z USA, Australii i Europy. Utrudnienia wpływają na gospodarkę. Rzeczniczka Microsoft Polska poinformowała, że przyczyną są dwie awarie, do których doszło jednocześnie.

19.07.2024

NIK: Nieprawidłowości w systemie finansowania szkół niepublicznych dla dorosłych

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2022/2023 w Polsce działało prawie 1,6 tys. niepublicznych szkół kształcących dorosłych, uczyło się w nich ponad 260 tys. osób. Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła system ich finansowania. Okazuje się, że nie działa on prawidłowo. Sprzyja wyłudzeniom dotacji i generuje duże, nie zawsze celowe, wydatki publiczne. Niestety taki stan utrzymuje się, pomimo systematycznie przeprowadzanych reform.

18.07.2024

Uchylenie immunitetu członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zgodnie z procedurą

Administracja publiczna

Procedura uchylenia immunitetu członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest opisana w regulaminie tego organu. Uruchamia ją wniosek, który musi trafić do przewodniczącego instytucji, a zostaje ogłoszony na posiedzeniu plenarnym tzw. Stałej Komisji. Komisja ma obowiązek wysłuchać członka, którego dotyczy wniosek „przy pierwszej możliwej okazji”.

18.07.2024
1    7  8  9  10  11  12  13  14  15    456