Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Sąd: Gdy pozwany jest aktywny w sprawie, nie można wydać wyroku zaocznego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy w sprawie o niezapłacony bilet wydał wyrok zaoczny i oddalił powództwo. Nie było jednak ku temu podstaw. Pozwany składał pismo, w którym domagał się przeprowadzenia dowodu z jego przesłuchania. Poza tym sąd rejonowy nieprawidłowo ocenił twierdzenia powoda, skoro nie budziły one wątpliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.

16.03.2020

Sąd: Należne zadośćuczynienie, gdy córka nie doczekała setnych urodzin matki

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Powódka wykazała, że doznała krzywdy w wyniku nagłej śmierci matki, która zginęła potrącona przez samochód. Łączyły je bardzo silne emocje. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia odpowiada za skutki wypadku, do którego poszkodowana przyczyniła się tylko w 30 proc. - orzekł Sąd Rejonowy w Łomży.

15.03.2020

U cioci na imieninach - nie tylko rodzice mają prawo do kontaktów z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przepisy dopuszczają regulowanie kontaktów dziecka z krewnymi oraz osobami, które sprawowały pieczę nad nimi przez dłuższy czas. Zazwyczaj bliscy nie muszą inicjować procesu, aby móc spotkać się z dzieckiem. Czasami jednak to jedyna droga, by móc zobaczyć małoletnią pociechę. Sąd o kontaktach orzeknie, o ile jest to zgodne z dobrem dziecka – podkreślają eksperci.

07.03.2020

Nierówny podział majątku wspólnego musi mieć uzasadnienie

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Zasadą jest, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Tylko wyjątkowo można ustalić, że udziały te są różne. Oprócz kwestii majątkowych, znaczenie mają w tym wypadku zasady współżycia społecznego - stwierdził niedawno Sąd Najwyższy, odmawiając przyjęcia skargi kasacyjnej.

29.02.2020

Strona z dyktafonem bez kosztów nagra dla siebie przebieg czynności sądowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Obecnie w sprawach cywilnych strony mogą nagrać dla swoich potrzeb przebieg rozprawy i innych czynności sądu. Wystarczy, że przed rozpoczęciem nagrywania uprzedzą o tym sąd, który tylko wyjątkowo może sprzeciwić się prywatnej rejestracji. Prywatne nagrania mają ułatwić stronom dowodzenie swoich racji w procesie. Mogą być jednak wykorzystywane do nadużyć.

24.02.2020
1    88  89  90  91  92  93  94  95  96    220