Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

SA: Poprawna postawa osadzonego nie wystarczy do warunkowego przedterminowego zwolnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo, że skazany w warunkach izolacji więziennej zachowuje się poprawnie, to okoliczność ta nie przemawia jeszcze za uwzględnieniem jego wniosku o udzielenie mu warunkowego przedterminowego zwolnienia - wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Uzasadnił, że z dobrodziejstwa tej instytucji może skorzystać ten, kto wykazuje się szczególnym zaangażowaniem w proces odbywania kary.

12.12.2020

Misja sędziego rodzinnego – ochrona słabszych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tak jak rodzice nie marzą o udziale w sprawie o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, tak żaden nastolatek nie chce trafić do sądu w sprawie o demoralizację. Czasami jednak kontakt z sędziami rodzinnymi okazuje się bezcenny – z trudnej sytuacji rodzinnej udaje się wyjść na prostą. Warto pamiętać o roli sądu rodzinnego – wskazują eksperci.

12.12.2020

SN: Dłużnik alimentacyjny nie może wykorzystywać luk w prawie na swoją korzyść

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powód domagał się pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego w zakresie alimentów, powołując się na przedawnienie roszczeń. Sądy powszechne oddaliły częściowo powództwo, wskazując na sprzeczność żądania z zasadami współżycia społecznego. Nie było podstaw do przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania – orzekł Sąd Najwyższy.

12.12.2020

SN: Sąd odwoławczy nie może bez powodu uchylić orzeczenia sądu pierwszej instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na etapie postępowania odwoławczego uczestnik składał oświadczenia, które rzutowały na ustalenia co do składu i wartości majątku w sprawie o jego podział. Okoliczność ta nie oznacza jednak, że sąd okręgowy mógł uchylić postanowienie sądu rejonowego i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Byłoby to dopuszczalne, gdyby sąd rejonowy nie rozpoznał istoty sprawy, ale stan ten nie miał miejsca

10.12.2020

SA: Wieloletnie cierpienie rzutuje na wysokość należnego zadośćuczynienia

Prawo cywilne

Powódka i jej mąż szli do domu, gdy na drodze potrącił ich samochód. Mąż powódki zmarł na skutek tego wypadku, a ona doznała licznych obrażeń. Poszkodowana powinna uzyskać wysokie zadośćuczynienie, skoro doznała ogromnej krzywdy, a skutki tego zdarzenia odczuwa po dziś dzień - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

07.12.2020
1    78  79  80  81  82  83  84  85  86    228