Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

WSA: Koszty wyjazdów zagranicznych pracowników uczelni powinny zostać ujawnione

Szkolnictwo wyższe

Wnioskodawca żądał przedstawienia mu informacji publicznej odnoszącej się do kosztów wyjazdów zagranicznych kilku pracowników uczelni. Organ bezzasadnie uznał, że tego rodzaju dane miały charakter przetworzony. Takie dane to informacje proste. Gospodarowanie środkami publicznymi powinno zaś być jawne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

20.11.2020

Alimenty na dziecko – materiał na ugodę

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzice dzieci po rozstaniu niejednokrotnie nie są w stanie porozumieć się w zakresie wysokości należnych na nie alimentów. Spór może rozwiązać sąd, wydając arbitralnie wyrok. Jednak w wielu przypadkach udaje się tego uniknąć, gdy rodzice zawierają ugodę sądową lub ugodę przed mediatorem. Może być szybciej i taniej.

14.11.2020

Dziecko uzyskuje pokaźną sumę i… może być problem z zarządem majątkiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Majątek dziecka to niekoniecznie tylko kieszonkowe. Niekiedy małoletni może posiadać znaczny majątek, np. jeśli otrzymał spadek lub uzyskał wysokie zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Rodzice lub opiekunowie w takiej sytuacji powinni ostrożnie zarządzać majątkiem dziecka, gdyż sprawą może zainteresować się sąd opiekuńczy.

17.10.2020

Dr Kaczocha: Błędy w aktach podustawowych często się powtarzają, a można ich uniknąć

Podatki i opłaty lokalne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

O ile zasadniczo rozporządzenia są właściwie zredagowane, o tyle czasami w aktach prawa miejscowego zdarzają się różnego rodzaju błędy redakcyjne. Dobrze, jeśli osoba, która projektuje akt prawny, jest obeznana z zasadami technik legislacyjnych. To, kto sporządza projekt aktu, może mieć wpływ na sposób jego redagowania - wskazuje dr Mateusz Kaczocha.

16.10.2020

SA: Nie nadaje się klauzuli wykonalności przeciwko byłemu wspólnikowi

Prawo cywilne Spółki

Wierzyciel prowadził bezskuteczną egzekucję wobec spółki. Następnie żądał nadania klauzuli wykonalności wobec osoby, która była jej wspólnikiem. Żądanie to było niezasadne orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. Wspólnik wycofał się ze spółki wcześniej niż wierzyciel wytoczył proces o zapłatę.

15.10.2020
1    74  75  76  77  78  79  80  81  82    220