Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Sędzia Anna Begier: Wierzyciel też może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonków

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powództwo o ustanowienie rozdzielności majątkowej może wytoczyć nie tylko małżonek, ale i jego wierzyciel. W tym przypadku sąd bada, czy wierzyciel uprawdopodobnił to, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Powodowie zazwyczaj nie mają z tym problemu - wskazuje sędzia Anna Begier z Sądu Rejonowego we Wrześni.

29.11.2020

SN: Członek spółdzielni mieszkaniowej nie mógł żądać wydania protokołów o stanie technicznym lokalu

Prawo cywilne Budownictwo

Z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika prawo żądania przez członka spółdzielni uzyskania wyszczególnionych tam dokumentów. Ich katalog jest zamknięty. Na podstawie tej regulacji członek spółdzielni może zapoznawać się z dokumentacją dotyczącą działań organów spółdzielni, nie zaś stanem technicznym lokalu – wskazał Sąd Najwyższy.

29.11.2020

Użytkowanie – jeden ze sposobów na korzystanie z cudzych rzeczy

Prawo cywilne

Jak wynika z Kodeksu cywilnego, jednym z tzw. ograniczonych praw rzeczowych jest użytkowanie. Dzięki niemu możemy korzystać z cudzych rzeczy. Zakres użytkowania można ograniczyć przez wyłączenie oznaczonych pożytków rzeczy. Wykonywanie użytkowania nieruchomości można również ograniczyć do jej oznaczonej części.

25.11.2020

SN: Pochopne uniewinnienie w sprawie o przywłaszczenie pieniędzy klienta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sąd rejonowy wydał wyrok skazujący, uznając że oskarżony przywłaszczył pieniądze swojego klienta. Natomiast sąd okręgowy uniewinnił oskarżonego. Ustalenia sądu odwoławczego były jednak błędne. Sąd ten naruszył zasady oceny dowodów. Nie było podstaw do kwestionowania wiarygodności zeznań pokrzywdzonego - orzekł Sąd Najwyższy.

25.11.2020

WSA: Skierowanie kierowcy na badania lekarskie wymaga dysponowania miarodajnymi dowodami

Prawo pracy

Organy zgodnie uznały, że kierowca powinien być poddany badaniu lekarskiemu w celu weryfikacji istnienia lub braku przeciwskazań do kierowania pojazdami. Decyzje zapadły w oparciu o opinię sporządzoną w innej sprawie. Z dowodu tego nie wynika jednak, by kierowca stanowił zagrożenie w ruchu drogowym. Decyzje nie mogły zatem się ostać - orzekł WSA w Gdańsku.

24.11.2020
1    72  73  74  75  76  77  78  79  80    220