Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Sądy nadal same radzą sobie z pouczaniem, a obywatel ich nie rozumie i nie czyta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokaci, radcy i sędziowie co i rusz wracają do tematu sądowych pouczeń, stowarzyszenia przygotowują przykładowe wzory, powtarzają się apele o jak najbardziej zrozumiały język. O to jednak prawnikom szczególnie trudno, bo - jak mówią - nie są językoznawcami ani psychologami i boją się, że potoczne ujęcie przepisów prawnych może prowadzić do niedokładności i przekłamań.

27.10.2022

Dobro dziecka zablokuje rozwód? Możliwe, ale w praktyce rzadkie

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie o rozwodzie nie zostanie wydane, jeśli sąd ustali, że zachodzą tzw. negatywne przesłanki rozwodu. Jedną z nich jest sprzeczność orzeczenia rozwodu z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Prawnicy podkreślają jednak, że w praktyce takie sytuacja rzadko się zdarzają, w większości przypadków bardziej w dobro dziecka uderza przedłużający się konflikt rodziców.

22.10.2022

Odmowa składania zeznań przez najbliższych oskarżonego może pogrążyć sprawę o znęcanie

Wymiar sprawiedliwości

Zdarza się, że w sprawach o znęcanie akt oskarżenia opiera się wyłącznie na zeznaniach osób mu najbliższych i są one uprawnione do skorzystania z prawa do odmowy składania zeznań. Gdy z niego skorzystają, może się okazać, że nie ma innej opcji niż uniewinnienie oskarżonego, choćby wcześniejsze zeznania świadków jednoznacznie wskazywały na fakt popełnienia przestępstwa.

15.10.2022

Według najlepszej wiedzy - co to znaczy według prawa i dla sądu?

Wymiar sprawiedliwości

'Według najlepszej wiedzy' - to fraza, która nierzadko znajduje zastosowanie w stosunkach cywilnoprawnych. Bywa, że jedna ze stron przedstawia określone twierdzenia czyniąc jednoczesne zastrzeżenia, że odnosi się to do jej najlepszej wiedzy. Co w praktyce oznacza użycie tego sformułowania?

11.10.2022
1    26  27  28  29  30  31  32  33  34    220