Dorian Lesner

Artykuły autora

SN: Rozprawa dyscyplinarna nie mogła się odbyć bez obwinionego lekarza

Prawo karne Zawody medyczne

Nie można domniemywać złej woli obwinionego lekarza i uzasadniać jego niestawiennictwa na rozprawie celowym dążeniem do wywołania obstrukcji procesowej. Szczególnie, że jego dotychczasowe zachowanie nie dawało ku temu podstaw. Ponadto nieobecność lekarza została usprawiedliwiona, a we wniosku o odroczenie rozprawy wyraził on chęć uczestniczenia w niej.

11.01.2021

NSA: Ustalenie powierzchni altany nie wymaga opinii biegłego

Administracja publiczna Budownictwo

Organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie jest to obowiązek, tylko uprawnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy nadzoru budowlanego są wyspecjalizowane i zatrudniają osoby z wiedzą z zakresu budownictwa. Dlatego też pomiar budynku czy obliczenie jego powierzchni nie wymaga sięgania po innych specjalistów.

09.01.2021

WSA: Ustanowienie kuratora kończy misję pełnomocnika tymczasowego

Ordynacja Doradca podatkowy

Przepisy Ordynacji podatkowej wskazują, że pełnomocnik tymczasowy jest upoważniony do działania w postępowaniu do czasu ustanowienia kuratora przez sąd. Decyzja naczelnika urzędu skarbowego nie została więc skutecznie doręczona, ponieważ otrzymał ją pełnomocnik, a nie kurator. To zaś oznacza, że rozstrzygnięcie nie weszło do obrotu i wniesienie odwołania było niedopuszczalne.

07.01.2021

NSA: Przyznanie sumy pieniężnej za bezczynność organu według uznania sądu

Administracja publiczna Prawo pracy

Przyznanie odpowiedniej sumy pieniężnej za bezczynności organu zależy od uznania sądu. Jest to bowiem dodatkowy środek dyscyplinująco-represyjny, który powinien być stosowany z rozwagą, a więc w szczególnie drastycznych przypadkach zwłoki organu w załatwieniu sprawy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.01.2021

NSA: Praca w warunkach narażenia nie wystarczy, żeby stwierdzić chorobę zawodową

Prawo pracy BHP

Wykonywanie pracy w warunkach narażających na chorobę zawodową nie wyklucza, że została ona spowodowana innymi przyczynami, które nie były związane z zatrudnieniem. Dla jej stwierdzenia trzeba bowiem wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy schorzeniem a sposobem wykonywania pracy. Jego istnienie musi być oparte na orzeczeniach lekarskich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

04.01.2021
1    81  82  83  84  85  86  87  88  89    281