Dorian Lesner

Artykuły autora

WSA: Udziały w spółce nie blokują prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna

Posiadanie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prawa własności. Natomiast ewentualna dywidenda jest skutkiem posiadania tego prawa, a nie wynagrodzeniem uzyskanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym okoliczność ta nie może stanowić podstawy do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

27.06.2022

NSA: Pediatra negujący szczepienia musi uzupełnić wiedzę medyczną

Pacjent Zawody medyczne

Lekarka pediatra wypowiadała tezy o złym wpływie szczepień na zdrowie i odporność dzieci. Samorząd lekarski uznał, że twierdzenia te nie są zgodne z aktualną wiedzą medyczną, więc skierował lekarkę na obowiązkowe staże. Sądy administracyjne zgodziły się, że było to uzasadnione interesem publicznym, który wynika z troski o bezpieczeństwo leczenia pacjentów.

24.06.2022

Pracodawca nie zawsze informuje ZUS o wypadku przy pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. W tym celu powinien złożyć wniosek. Pracodawca jest wówczas zobowiązany do skompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego i przekazania jej do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

21.06.2022

WSA: Zadania inspektora ochrony danych mogą przesądzać o udostępnieniu informacji o jego zarobkach

Administracja publiczna Prawo pracy RODO

Prawo do prywatności nie zawsze będzie blokować udostępnienia informacji o wynagrodzeniu inspektora ochrony danych. Jeśli osoba zajmująca to stanowisko ma rzeczywisty wpływ na kształtowanie spraw publicznych, należy uznać, że pełni funkcję publiczną. Tym samym informacja o wysokości pensji, poza ewentualnymi składnikami wynikającymi ze statusu rodzinnego lub socjalnego, ma związek z pełnieniem tej funkcji.

20.06.2022

Pracownik może odzyskać zgubione świadectwo pracy

Prawo pracy HR

Świadectwo pracy jest istotnym dokumentem, który podsumowuje wszystkie istotne zdarzenia związane z przebiegiem zatrudnienia pracownika. Jego zgubienie może się wiązać dla pracodawcy z dotkliwymi konsekwencjami. Natomiast pracownik będzie musiał zmierzyć się z problemem związanym z uzyskaniem kopii tego dokumentu. Ale jest to możliwe także gdy podmiot zatrudniający przestał istnieć.

18.06.2022
1    42  43  44  45  46  47  48  49  50    289