Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: Sędzia pozbawiony urzędu, ale bezkarny przed sądem powszechnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rażący przejaw lekceważenia porządku prawnego – tak określiła zachowanie sędziego Sądu Rejonowego sędzia Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Chodziło o spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu i narkotyku, więc obwiniony został pozbawiony urzędu. Jednak sądy karne sprawę umorzyły, bo immunitet uchylała zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. Zdaniem SN - był to błąd.

04.06.2024

IPN chce ścigania sędziów stanu wojennego, SN zwykle odmawia

Bardzo rzadko Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyla immunitet sędziom stanu wojennego. Dlatego, że trudno jest uprawdopodobnić, że taki sędzia świadomie prześladował współobywateli z powodów politycznych. A co więcej - kierował się odwetem motywowanym panującą wówczas ideologią, co wskazywałoby na złamanie fundamentalnych zasad procesu karnego.

04.06.2024

Można być europosłem bez immunitetu

Prawo karne Wybory Prawo europejskie

Wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego znajdują się osoby bez immunitetu. Przedstawiono im akty oskarżenia, ale - teoretycznie - do czasu skazania są niewinni. Tacy parlamentarzyści mają ciągle duże możliwości: wybierają i kontrolują komisarzy, współtworzą obowiązujące prawo i mają wpływ na politykę europejską, jeśli są zaangażowani.

04.06.2024

Nienaruszalna prerogatywa Prezydenta RP, a w tle delikt dyscyplinarny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniu karnym nie jest dopuszczalne badanie ważności lub skuteczności aktu ustrojowego powołania sędziego przez Prezydenta RP podjętego w ramach realizacji wyłącznej prerogatywy głowy państwa. Sędzia, wobec którego stwierdzono nieprawidłowości w toku procedury nominacyjnej, nie jest osobą nieuprawnioną do orzekania w rozumieniu art. 439 par. 1 pkt 1 kpk – taką uchwałę podjęło trzech sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego.

03.06.2024

NSA nie przyznał świadczenia wnuczce opiekującej się babcią

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne

Wnuczka opiekująca się na stałe niepełnosprawną babcią nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego. Mimo, że zrezygnowała z pracy zawodowej. A to dlatego, że żyje córka, która pozostaje w pełni sił, powinna więc świadczyć opiekę lub realizować obowiązek alimentacyjny. Sądy nie wzięły jednak pod uwagę, że córka od lat nie interesuje się swoją matką, a wnuczkę wychowywała właśnie babcia.

01.06.2024
1    68  69  70  71  72  73  74  75  76    2043