Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus

Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.

11.04.2020

SN: Prezenty wręczone w czasie zażyłości mogą okazać się długiem po rozstaniu

Prawo cywilne

Ciężar dowodu co do wykazania wysokości łącznej kwoty pożyczki udzielonej byłej partnerce spoczywa na udzielającym. Trudności dowodowe wynikają z faktu, że pożyczka powyżej 500 zł nie została zapisana w formie umowy pisemnej. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu II instancji, który musi zbadać oświadczenia pozwanej o uznaniu długu lub zaprzeczeniu jego istnienia.

11.04.2020

Izba Dyscyplinarna nie zawiesza się i pyta TK o status postanowienia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nie zastosowała się do postanowienia Trybunału UE nakazującego jej zawieszenie, ani do wezwania I Prezes SN o wstrzymanie prac. Prezes Przesławski twierdzi, że postanowienie nie podważyło statusu sędziów tej Izby. Znając postanowienie TSUE z 8 kwietnia Izba ta zajęła się uchyleniem immunitetu jednemu z sędziów. Po czym skierowała pytanie do Trybunału Konstytucyjnego.

10.04.2020

Kadencja prezesów dwóch izb NSA wygasła, ale są pełniący obowiązki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z powodu pandemii koronawirusa obecnie nie można wybrać nowych prezesów izb Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zatem do czasu ich powołania, od 10 kwietnia br. funkcje prezesa Izby Gospodarczej pełnić będzie prof. Joanna Sieńczyło-Chlabicz a Izby Ogólnoadministracyjnej dotychczasowy prezes Jacek Chlebny.

10.04.2020

SN: Zainteresowanie mediów sporem nie wpływa na dobro wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozgłos medialny nie ma żadnego negatywnego wpływu na dobro wymiaru sprawiedliwości. A przekazywanie spraw do rozpoznania innemu sądowi jedynie z tego powodu, że określone grupy społeczne postrzegają ten sąd jako stronniczy, godzi w dobro wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

10.04.2020
1    534  535  536  537  538  539  540  541  542    2004