Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Jawności rozpraw nie można wyłączyć, ale można ograniczyć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia Covid-19 skutkuje wyłączaniem jawności rozpraw cywilnych i karnych, co w sposób oczywisty łamie konstytucję. Nie można dopuścić do tego, by całkowicie została wyłączona jawność - podkreślają prawnicy. Także wydawanie orzeczeń ma następować pod społeczną kontrolą, czego nie zapewnia ich publikowanie w internecie.

03.12.2020

Po wyroku SN sprzedawcy ukarani za znęcanie się nad karpiami

Prawo karne Środowisko

Znęcanie się nad zwierzętami to postępowanie w stosunku do stworzenia, które sprawia mu ból i cierpienie, w tym także sprzedaż ryb w torebkach foliowych. Sąd skazał dwóch pracowników sprzedających ryby na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a kierownika działu sprzedaży - na rok w zawieszeniu na dwa lata. Sąd orzekł, że jest to kara wychowawcza.

02.12.2020

SN: Pracownicy delegowani nie mogą zostać bez żadnego ubezpieczenia z powodu fałszerstwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Cofnięcie zaświadczenia A1 wydanego dla pracowników delegowanych do Belgii w okolicznościach nieuprawniających do jego wystawienia jest możliwe w każdym czasie, jeżeli okaże się, że nie zostały spełnione – wynikające z rozporządzeń unijnych - warunki do jego wydania. Ale ZUS musi wcześniej wyczerpać tryb współpracy z instytucją ubezpieczeniową innego państwa - orzekł Sąd Najwyższy

02.12.2020

SN: Składki ZUS od tłumaczy zależą od treści umowy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Tłumaczenia umów i korespondencji wykonane jako umowa o dzieło nie mieszczą się w granicach przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustalających obowiązkowe i dobrowolne tytuły podlegania ubezpieczeniom społecznym. Z kolei działalność tłumaczy realizowana w ramach świadczenia usług stanowi tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym.

01.12.2020

Uchwała SN: Sąd nie odrzuca źle skierowanego zażalenia poziomego

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Sąd niewłaściwy, czyli sąd drugiej instancji, do którego profesjonalny pełnomocnik skierował zażalenie, które powinno być skierowane do innego składu sądu pierwszej instancji, przekazuje zażalenie do rozpoznania sądowi właściwemu, czyli sądowi pierwszej instancji - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

01.12.2020
1    456  457  458  459  460  461  462  463  464    2006