Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Senat proponuje dłuższy termin na wniesienie apelacji w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zaproponowana przez Senat nowelizacja kodeksu postępowania karnego ma na celu wydłużenie terminu do wniesienia apelacji w sprawach zawiłych i skomplikowanych do miesiąca. Co więcej, projekt zakłada, że jeśli w zawiadomieniu termin ten wskazano błędnie, a strona się do niego zastosowała, apelację uważa się za wniesioną w terminie. Obrońcy przyjmują te propozycje zmian z zadowoleniem.

28.04.2022

SN: Kandydatka na sędziego nie zwróciła nadpłaty, więc nie została przedstawiona prezydentowi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cechy nieskazitelnego charakteru sędziego nie można identyfikować z brakiem karalności czy też niepopełnieniem czynu zabronionego. Wzorcem oceny są bowiem wartości etyczne i moralne, które niekoniecznie muszą być odzwierciedlone w systemie prawnym. SN podkreślił, że nie można dopuszczać do służby sędziowskiej osób nieposiadających koniecznych kwalifikacji etycznych i pozostawił uchwałę KRS w mocy.

28.04.2022

SN: Kuratorki wypełniły swoje obowiązki, sprawcami torturowania dzieci byli rodzice

Prawo karne Pomoc społeczna

Sąd Najwyższy rozpoznawał już wiele spraw o znęcanie się, gwałcenie i molestowanie dzieci, ale pierwszy raz spotkał się z oskarżeniem pracowników służb socjalnych. Uznał, że osoby winne katowania dzieci zostały osądzone i skazane. Prokuratura nie powinna ścigać osób, które starały się pomóc rodzinie, ale były okłamywane przez matkę i jej dzieci, czyli tak na prawdę ofiary przemocy domowej. Zatem uniewinnienie kuratorek jest zasadne.

28.04.2022

Były prokurator dr Paweł Kołodziejski - nowym sędzią Izby Karnej SN

Prawo karne Prawnicy

Nominację do Izby Karnej Sądu Najwyższego dostał prokurator dr Paweł Kołodziejski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Nowy sędzia Kołodziejski w ostatnich latach awansował w prokuraturze. W 2016 roku został prokuratorem okręgowym w Bydgoszczy, a teraz będzie rozpoznawał skargi kasacyjne, a także liczne zażalenia.

27.04.2022

TSUE: Wolność słowa i prawo do informacji w sieci - zapewnione w dyrektywie

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Nowe technologie

Strony internetowe mogą być kontrolowane pod kątem wszystkich treści, które użytkownicy sieci chcą publikować. Dostawcy usług online ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność, gdy treści objęte ochroną, np. filmy, utwory muzyczne czy powieści są bezprawnie zamieszczane w sieci przez użytkowników ich usług - taka jest odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości UE z 26 kwietnia br. na skargę rządu polskiego.

26.04.2022
1    293  294  295  296  297  298  299  300  301    2005