Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Na razie bez większych zmian w ewaluacji działalności naukowej

Szkolnictwo wyższe

MEiN analizuje wyniki ewaluacji przeprowadzonej w 2022 roku i dotychczas przyjęte rozwiązania - zarówno systemowe, jak i te dotyczące regulacji prawnych. Nie zamierza jednak na razie wprowadzać rewolucyjnych zmian w tym zakresie - poinformowała rzeczniczka resortu edukacji i nauki Adrianna Całus-Polak.

21.06.2023

Najgorsza rodzina lepsza niż piecza zastępcza? - system ochrony dzieci wciąż szwankuje

Prawo karne Prawo cywilne

Wciąż zdarza się, że interwencje służb następują zbyt późno, w momencie kryzysu, co uniemożliwia prowadzenie działań naprawczych w przypadku zagrożenia dobra dziecka. Wiele da się też naprawić w obszarze współpracy służb, których zadaniem jest ochrona dzieci - wynika z badań, które przeprowadziła dr hab. Magdalena Szafranek z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

21.06.2023

Dane o kondycji fizycznej w jednej bazie - gratka dla łowców talentów, ryzyka dla uczniów

Zarządzanie oświatą RODO

Każdy uczeń od klasy czwartej wzwyż będzie musiał co roku zaliczać testy sprawnościowe, a dane – nie tylko o wynikach – bo np. również o wadze ucznia, trafią do bazy „Sportowe talenty”. W ten sposób resort edukacji chce zadbać o zdrowie i lepszą kondycję fizyczną uczniów, a przy okazji zapewnić zaplecze dla klubów i związków sportowych. Prawnicy wskazują na ryzyka przetwarzania takich danych.

20.06.2023

Niewiele czasu na zgłoszenie do programu minigranty „Generacja V4”

Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest zaangażowanie co najmniej dwóch krajów z Grupy Wyszehradzkiej – V4 (Czechy, Węgry, Polska, Słowacja). Pieniądze przeznaczone będą na organizację krótkoterminowych wyjazdów młodzieży w wieku 12-30 lat. Wniosek można zgłosić do 30 czerwca.

19.06.2023

Nowe obowiązki dla dyrektorów szkół - stworzą procedury ochrony dzieci przed przemocą

Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Trwają prace nad zmianami, które mają zapewnić wyższe standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Oznacza to również nowe obowiązki dla szkół - dyrektorzy będą musieli stworzyć m.in. zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego. Za nieprzestrzeganie przepisów grozić będą kary, w skrajnych przypadkach nawet więzienie.

12.06.2023
1    102  103  104  105  106  107  108  109  110    2223